ՀՀ Սահմանադրության օր՝ տոն, որը կեղծիքով է ստեղծվել
1995–ի հուլիսի 5–ին ընդունվեց ՀՀ սահմանադրությունը։ Նույն օրը տեղի էին ունենում անկախ Հայաստանի խորհրդարանական 1–ին ընտրությունները։
Միայն այն հանգամանքը, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը սեփական որոշմամբ 2 ժամով ավելացրեց օրենքով սահմանված քվեարկության ժամանակահատվածը, բավական է պնդելու համար, որ սահմանադրական հանրաքվեի ու ԱԺ ընտրությունների արդյունքներն անօրինական էին։ Նաև՝ լեգիտիմ չէին։
Ի դեպ, ԿԸՀ–ի աշխատանքներն այն օրերին փաստացի ղեկավարում էր այդ կառույցի նախագահի տեղակալը՝ ներկայում մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ և պետական ինստիտուտների օրինական գործունեությամբ մտահոգ Գագիկ Ջհանգիրյանը։
Կա տեսակետ, որ ընտրակեղծիքների մշակույթը ձևավորվեց հենց 1995 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։ Կա նաև տեսակետ, որ ավտորիտար համակարգն ու կլանաօլիգարխիկ հարաբերությունները ձևավորվեցին 1995–ի Սահմանադրությամբ, որի թելադրած խաղի կանոններով երկրի նախագահը միակ քաղաքական սուբյեկտն էր, իսկ իշխանության մյուս ճյուղերը նրանից կախված խամաճիկներն էին։ Սրանք հիմնավոր տեսակետներ են։ Նախագահին, փոքրիկ ժամկետային սահմանափակումներից դուրս, տրված էր հնարավորություն առավոտյան սուրճ խմելիս արձակել խորհրդարանը և նշանակել նոր ընտրություններ։ Նախագահից ուղղակիորեն կախված էր գործադիր մարմինը և որ ամենասարսափելին էր՝ դատաիրավական համակարգը։
Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա իշխանության եկածները ԽՍՀՄ–ից մնացած պետական սեփականության լայնամասշտաբ յուրացման էին պատրաստվում ու բնական է, որ ամեն գնով պահելու էին իշխանությունը։ Սեփականության տեր էին պատրաստվում դառնալ քաղաքական անթրաշները և «ասֆալտի ֆիդային» անթրաշները։ 1995–ին իշխանությունը վերարտադրեցին ընտրակեղծիքներով, 1996–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ՝ ընտրակեղծիքներով ու տանկերով։
1995–ի Սահմանադրությունը փակել էր ժողովրդավարական բնույթի քաղաքական զարգացումների ճանապարհը։
«Իշխանության մուտքը ներսի կողմից է». սա՛ էր գրված 1995–ի Սահմանադրության տողատակերում։ Այսինքն՝ բացառվում էր իշխանական համակարգից դուրս գտնվող որևէ մեկի հաջողությունն ընտրական գործընթացի ժամանակ։
1995–ի Սահմանադրությունը քաղաքական փոփոխություններ նախատեսել էր միայն պալատական հեղաշրջումների կամ այլ տիպի ցնցումների տարբերակով։ Մասնավորապես՝ 1999–ի հոկտեմբերի 27–ի ահաբեկչությունը 90–ականների սկզբում ձևավորված խաղի կանոնների և 1995–ի Սահմանադրությամբ ՀՀ–ի տակ դրած ականների պայթյունների հետևանք էր։ Մեր երկրի թշնամիները պարզապես օգտվեցին այդ ականներից՝ գլխատելով օրենսդիր ու գործադիր մարմինները։
Այս ամենի հիմնադիր հայրերը սսկվելու փոխարեն դեռ վխտում են մեր քաղաքական դաշտում, իսկ իրենց արտադրական թափոնն էլ այսօր հայտնվել է իշխանության ղեկին ու բռնաբարում է օրենսդրական դաշտը մոլագարի պես։ Սա ցինիզմ է, փարիսեցիություն և անբարոյականություն միաժամանակ։
Քանի դեռ մեր հասարակությունը հանդուրժում է այսպիսի լկտիությունը, նորմալ պետություն չի ունենալու։
Մեր խնդիրը սահմանադրական նորմալ կարգ ձևավորելն է, այլ ոչ թե այն վերականգնելը, ինչպես ոմանք են պնդում։ Ինչը՞ վերականգնենք։
Հ.Գ.։ 2015–ի Սահմանադրությունը նույնպես ականապատեց ՀՀ–ն, ինչի արդյունքում ստացանք այսօրվա իրականությունը։
Մենք բազմիցս էինք զգուշացնում, որ 2015–ի Սահմանադրությունը հանգեցնելու է ֆորսմաժորային զարգացումների, սակայն ոմանց թվում էր, թե դա իրենց հետ չի պատահի։ Պատահեց։ Իրենք կրակն ընկան։ Իրենք դեռ մի կողմ, Հայաստանը կրակի մեջ հայտնվեց։ Քաղաքական փոփոխությունները, հետևաբար, ազգային անվտանգության խնդիր են դառնում։

День Конституции РА – праздник, основанный с фальсификациями
5 июля 1995 года была принята Конституция РА. В тот же день состоялись первые в истории независимой Армении парламентские выборы.
Одного лишь того обстоятельства, что Центризбирком собственным решением продлил на 2 часа отведенное законом для голосования время, уже достаточно, чтобы утверждать, что результаты конституционного референдума и выборов НС были незаконными. Кроме того – нелегитимными.
Кстати, работой ЦИК в те дни фактически руководил замглавы этой структуры Гагик Джангирян, обеспокоенный сегодня по части защиты прав человека и законной деятельности государственных институтов.
Есть мнение, что культура избирательных фальсификаций сформировалась именно в ходе парламентских выборов 1995-го. Есть также мнение, что авторитарная система и кланово-олигархические отношения сформировались на основе Конституции 1995-го, продиктованные которой правила игры сделали президента страны единственным политическим субъектом, а остальные ветви власти оказались в роли зависящих от него марионеток. Это – обоснованные мнения. Президенту, в рамках небольших ограничений по сроку, была предоставлена возможность распускать парламент и назначать новые выборы за чашкой утреннего кофе. От президента напрямую зависели исполнительный орган и, что самое ужасное, судебно-правовая система.
Пришедшие к власти на волне Карабахского движения готовились к широкомасштабному присвоению оставшегося от СССР государственного имущества, и естественно, что они удерживали бы власть любой ценой. Владельцами имущества готовились стать политически небритые и щетинистые из числа «асфальтных фидаинов». В 1995-ом им удалось воспроизвести свою власть посредством избирательных фальсификаций, а в ходе президентских выборов 1996-го – посредством фальсификаций и танков.
Конституция 1995-го закрыла путь для политических развитий демократического характера.
«Вход во власть – изнутри» – именно это было прописано между строк Конституции 1995-го. То есть успех в ходе избирательного процесса находившегося вне властной системы субъекта был исключен.
Конституция 1995-го предусмотрела политические изменения лишь посредством дворцовых переворотов или другого рода потрясений. В частности, теракт 27 октября 1999-го года был следствием сформировавшихся в начале 90-х правил игры и подрыва заложенных Конституцией 1995-го под РА мин. Враги нашей страны всего лишь воспользовались этими минами, обезглавив законодательный и исполнительный органы власти.
И вместо того, чтобы молчать в тряпочку, отцы-основатели всего этого всё еще кишат на нашем политическом поле, а их производственный отход сегодня оказался у руля государства и маниакальным образом насилует законодательное поле. Это – цинизм, фарисейство и безнравственность одновременно.
Пока наше общество терпит подобную наглость, нормальным государством оно обладать не будет.
Нашей задачей является утверждение нормального конституционного строя, а не его восстановление, как настаивают некоторые. А что восстанавливать-то?
P.S. Конституция 2015-го тоже заминировала РА, в результате чего мы получили сегодняшнюю картину.
Мы не раз предупреждали, что Конституция 2015-го приведет к форс-мажорным развитиям, но некоторым казалось, что с ними этого не случится. Случилось. Учинили себе на голову. Они еще ладно – подставили всю Армению. Следовательно, политические изменения становятся задачей национальной безопасности.