Առաջիկա 10 օրում գնալու ենք սահմանափակումների նվազեցման. Փաշինյան (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի պարետատունն առաջիկա 10 օրում գնալու է սահմանափակումների նվազեցման, եթե արտառոց բան չլինի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Առաջիկա 10 օրերի ընթացքում գնալու ենք սահմանափակումների նվազեցման, եթե արտառոց բան չլինի: Տնտեսական գործունեության բոլոր ոլորտները կբացվեն, բայց ամեն ոլորտի համար Առողջապահության նախարարությունն անվտանգության կանոնների պահպանման տրամաբանություն կսահմանի»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ միայն կրթական ոլորտը սահմանափակված կմնա:
Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 14-ին կայացած արտահերթ նիստում ընդունեց hանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի ապրիլի 14-ից ժամը 17:00-ից` 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի մայիսի 14-ը ժամը 17:00-ն երկարաձգելու որոշում։ Երկրում գործում է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ:
Արտակարգ դրության օրերին Հայաստանի Հանրապետությունում փակ են բոլոր ուսումնական հաստատությունները, և ուսուցումը շարունակվում է հեռավար եղանակով։

В ближайшие 10 дней пойдем на смягчение ограничений – Пашинян
Комендатура правового режима чрезвычайного положения Республики Армения в ближайшие 10 дней пойдет на смягчение ограничений, если не произойдет ничего экстраординарного.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в «Facebook» сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В ближайшие 10 дней мы пойдем на смягчение ограничений, если не произойдет ничего необычного. Все сферы экономической деятельности начнут действовать, но для каждой сферы Министерство здравоохранения установит логику соблюдения правил безопасности», – сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что лишь образовательная сфера останется при ограничениях.
Правительство Армении на внеочередном заседании 13 апреля приняло решение о продлении срока чрезвычайного положения, объявленного 16 марта 2020 года, еще на 30 дней, с 17:00 14 апреля 2020 года до 17:00 14 мая 2020 года. В стране действует режим строгих ограничений.
В течение всего времени чрезвычайного положения в Республике Армения закрыты все учебные заведения, и обучение ведется дистанционно.