Վանաձորի ՔԿՀ-ում 20 անձ հացադուլ է հայտարարել. Գևորգ Պետրոսյան
Ես և Նաիրա Զոհրաբյանը հենց նոր Վանաձորի քրեակատարողական հիմնարկից ահազանգ ստացանք, որ 20 անձ դիմել են հացադուլի կապված դատավարական գործընթացների երկարաձգման խնդրի հետ: Այս մասին այսօր ԱԺ նիստի ժամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը:
«Ես որպես իրավաբան հայտարարում եմ, որ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն մարդու կյանքն ու առողջությունը բացարձակ իրավունքներ են և ենթակա չեն սահմանափակման որևէ պատճառով, որևէ դեպքում, այդ թվում նաև ելնելով նրանից՝ մարդն ազատության թե անազատության մեջ է գտնվում»,-ասաց Գևորգ Պետրոսյանը:
Նա խնդրեց, որ իրավասու մարմիններն արագ արձագանքեն ու պարզեն հացադուլի անցկացման պատճառները, հանգամանքները ու խնդրին արագ լուծում տրվի:
«Առավել ևս, որ խոսքը վերաբերում է այն անձանց, ովքեր ոչ թե դատապարտյալ են, այլ դեռ մեղադրվում են ու իրենց ուղեկցել և ուղեկցում է անմեղության կանխավարկածը»,-շեշտեց ԲՀԿ պատգամավորը:

20 человек объявили голодовку в ванадзорской тюрьме – Геворг Петросян
20 человек, содержащихся в уголовно-исполнительном учреждении «Ванадзор», объявили голодовку. Об этом сообщил депутат от парламентской фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян.
«Я и Наира Зограбян только что получили информацию из УИУ «Ванадзор», что 20 человек прибегли к голодовке из-за затягивания судебных процессов. Я как юрист заявляю, что в соответствии с Конституцией Армении жизнь и здоровье человека являются абсолютными правами и не подлежат ограничению по какой-либо причине, ни при каком случае, в том числе, исходя из того, что находится ли человек на свободе или нет», – сказал Петросян.
Депутат обратился к правоохранительным органам с просьбой оперативно отреагировать и выяснить причины проведения голодовки, обстоятельства случившегося и в срочном порядке найти этому решение.
«Тем более речь идет о людях, которые не осуждены, а пока лишь обвиняются», – сказал Петросян, напомнив о презумпции невиновности.