Իրանի ղեկավար Խամենեիի խորհրդականը կարանտինի մեջ է կորոնավիրուսի կասկածանքով
Իրանի ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին տնային կարանտինի մեջ Է կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդության ախտանիշների առկայության պատճառով: Այդ մասին հայտնել Է Irib հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նշվում Է, որ Վելայաթին իրեն լավ Է զգում, նրա վիճակը բարելավվում Է: Այլ մանրամասնություններ չեն ներկայացվում: Վերջին պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ հանրապետությունում կորոնավիրուսով հիվանդացածների թիվը կազմում Է 10 հազար 75, գրանցվել մահվան առնվազն 429 դեպք:
Կորոնավիրուս Է հայտնաբերվել Իրանի մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ներառյալ երկրի առաջին փոխնախագահ Էսհակ Ջահանգիրիի, զբոսաշրջության, մշակութային ժառանգության եւ արհեստների նախարար Ալի Ասղար Մունեսանի եւ առեւտրի, արդյունաբերության եւ հանքերի նախարար Ռըզա Ռահմանիի մոտ: Բացի այդ, դրական են եղել երկրի Մեջլիսի (խորհրդարանի) 23 պատգամավորների անալիզների արդյունքները:
Ընդ որում նրանցից երկուսը՝ Ֆաթեմա Ռահբարը եւ Մոհամադ Ալի Ռամազանին, մահացել են հիվանդությունից, Նախօրյակին Իրանի առողջապահության նախարար Սայիդ Նամակին հայտնել Է, որ կորոնավիրուսով վարակված առողջապահության փոխնախարար Իրաջ Հարիրչին ապաքինվել Է: Նախարարն իր ենթակային շնորհավորել Է ապաքինվելու կապակցությամբ եւ հանձնարարել Է տեղերում հետեւել կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի ընթացքին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Советник духовного лидера Ирана помещен на карантин с подозрением на коронавирус
Советник по международным делам руководителя и духовного лидера Ирана Али Акбар Велаяти помещен на домашний карантин из-за наличия симптомов заболевания, вызванного коронавирусом. Об этом сообщила в четверг телерадиовещательная корпорация «Irib».
Отмечается, что Велаяти чувствует себя хорошо, его состояние улучшается. Прочие подробности не приводятся.
Минздрав Ирана 19 февраля сообщил о первых в стране случаях заражения новым коронавирусом. Инфицированные были выявлены в городе Кум. Согласно последним официальным данным, число заболевших в республике составляет 10 тыс. человек, зарегистрированы по меньшей мере 429 летальных исходов, передает ТАСС.
Заболевание обнаружено у ряда иранских высокопоставленных чиновников, включая первого вице-президента Ирана Эсхака Джахангири, министра туризма, культурного наследия и ремесел Али Асгара Мунесана и министра торговли, промышленности и шахт Резу Рахмани. Кроме того, положительными оказались результаты анализов 23 депутатов Меджлиса (парламента) страны. При этом двое из них – избранный депутат Фатема Рахбар и действующий член Меджлиса Мохаммад Али Рамазани – умерли от заболевания.