Չորրորդ թարմության «այո»-ն, թավշյա քարոզչությունը և քաղաքական պերֆորմանսը
Չորրորդ «ձեռք» անցած ապրանքը միշտ էլ դժվար է վաճառելը։ Կա՛մ պետք է գինը լավ իջեցնես, կա՛մ խաբես գնորդին։ Մեզանում առավելապես կիրառվում է երկրորդ տարբերակը։ Դա երկուստեք ձեռնտու է. խաբողն այդ գործը լավ գիտի, պաթոլոգիկ խաբվողը սիրում է, որ իրեն խաբում են։
Արդյունքում՝ հպարտ քաղաքացուն հերթական անգամ ստիպում են լսել «պոպսա», որն առաջին անգամ հրապարակայնացնելուց հետո հիթային դարձավ, բայց հետո վերածվեց «Լասկովի մայի» կամ անատամ Շուրայի կապիկությունները հիշեցնող էժանագին շոուի։
ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը «այո» ասաց 2018–ի ապրիլ–մայիսին։ Դա առաջին թարմության «այո» էր։ Հետո սկսվեց «այո»–ի վերավաճառքը, ընդ որում՝ գնորդի վրա սկսեցին նույն ապրանքը տարբեր փաթեթավորմամբ վաճառել։
Գնորդին առաջարկեցին «այո» ասել 2018–ի սեպտեմբերին՝ վախեցնելով, որ այլապես իր խաղալիքը ձեռքից կխլեն։ Նույնն առաջարկեցին անել 2018–ի դեկտեմբերին՝ հավաստիացնելով, որ «այո»–ի դեպքում հեղափոխությունը նորից ու կրկին, վերստին ու վերջնականապես կհաղթի, ներդրումները կգան, ծառերը կծաղկեն, խոտը կբուսնի.... Դե մի խոսքով, գիտեք։
Հիմա կրկին առաջարկում են «այո» ասել հեղափոխությանը։ Առաջարկում են ասել չորրորդ անգամ։
Իսկ ի՞նչ է հեղափոխությունը և ինչի՞ն պետք է «այո» ասել։
Հեղափոխությունը միլիոնավոր դոլարների հասնող պարգևավճարներն են, ՍԴ դատավորի անաշխատ եկամուտն է, ապաշնորհ կառավարումն է, թանկարժեք գործուղումներն են, բյուջեի անթաքույց մսխումն է, խնամի–ծանոթ–բարեկամ սկզբունքով վարվող կադրային քաղաքականությունն է, լկտի ստերն են, դեմագոգիան է, այլասերվածության քարոզն է, քիրվայության քաղաքականությունը, բռնապետության ստեղծման ճանապարհը։
Քաղաքացուն ձեռ են առնում՝ կոչ անելով «այո» քվեարկել իշխանության բոլոր ճյուղերը սեփականաշնորհելու օգտին։
Քաղաքացուն հիմարի տեղ են դնում, երբ կոչ են անում «այո» ասել հեղափոխությանը՝ չորրորդ թարմության, ձևն ու բովանդակությունը փոխած այդ ապրանքին։
Հ.Գ. Քարոզչությանն ականջի պոչով եմ հետևում։ Ստիպված եմ։ Աշխատանքի ու մասնագիտության բերումով։ Ի վերջո, պետք է նաև հասկանալ, թե սրանք ինչ են ուզում լուցկու տուփով անել փայտե տնակի մեջ հայտնվելուց հետո։
Այն, ինչ երեկ լսեցի, «սյուռ» էր։ Թավշյա էր։ Պերֆորմանս էր։ Շրջիկ թատրոնը ցույց էր տալիս մեր պետության վիճակը։

«Да» четвертой свежести, бархатная агитация и политический перформанс
Перешедший в четвертые «руки» товар всегда бывает трудно продать. Или должен хорошенько снизить цену, или обмануть покупателя. У нас преимущественно применяется второй вариант. Это выгодно обеим сторонам: обманывающий набил себе на этом руку, а патологически обманываемый любит, когда его водят за нос.
В результате гордого гражданина в очередной раз заставляют слушать попсу, которая стала хитовой после первой своей публикации, но затем превратилась в напоминающее «Ласковый май» или обезьянничества беззубого Шуры дешевое шоу.
Подавляющее большинство граждан РА сказало «да» в апреле-мае 2018-го. Это было «да» первой свежести. Затем началась перепродажа «да», причем покупателю один и тот же товар начали всучать в различной упаковке.
Покупателю предложили сказать «да» в сентябре 2018-го, запугав, что в противном случае отберут у него любимую игрушку. То же самое предложили сделать в декабре 2018-го, заверив, что в случае «да» революция опять и снова, в который раз и окончательно победит, придут инвестиции, расцветут деревья, зазеленеет трава… Словом, сами знаете.
Сейчас снова предлагают сказать «да» революции. Предлагают сказать в четвертый раз.
А что из себя представляет революция и чему предлагается сказать «да»?
Революция – это достигающие миллионов долларов премии, дармовой заработок судьи КС, бесталанное управление, дорогостоящие командировки, открытое проматывание бюджета, проводимая по принципу «сват-знакомый-родственник» кадровая политика, наглая ложь, демагогия, пропаганда извращения, политика братания с турками, построение диктатуры.
Над гражданином издеваются, призывая проголосовать «да» – в пользу приватизации всех ветвей власти.
Гражданина принимают за дурака, призывая сказать «да» революции, этому поменявшему свою форму и содержание товару четвертой свежести.
P.S. Слежу за агитацией кончиком уха. Вынужден. По долгу работы и профессии. Наконец, нужно также понять, что они хотят делать со спичечным коробком, оказавшись в деревянном домике.
То, что я услышал накануне, было из ряда «сюра». Бархатным. Перформансом. Бродячий театр показывал состояние нашего государства.
Сопоставление наших внешних и внутренних вызовов с этим бродячим цирком вызывает лишь чувство содрогания.