Նավթ և քաղաքականություն. ի՞նչ է սպասվում նավթի գների անկման արդյունքում
Նավթի համաշխարհային գների կտրուկ տատանումները, որպես կանոն, զուգահեռվում են քաղաքական կտրուկ տատանումներով։
Այսօր այդ կտրուկ տատանումն արձանագրվել է։ 1 բարելի դիմաց «բրենտ» տեսակի նավթի գինը միանգամից իջել է 14 դոլարով։ Պատճառն այն է, որ ՕՊԵԿ–ի անդամ երկրները ընդհանուր հայտարարի չեն եկել նավթի արդյունահանումը կրճատելու հարցում։ Իսկ դա նշանակում է, որ առաջարկի ծավալը մեծ է լինելու, ինչն էլ շուկայական օրենքներով՝ հանգեցրել է գնի անկման։ Ֆյուչերսային գործարքները կնքվում են այն հաշվարկով, որ գինն ընկնելու է, ինչն էլ իր հերթին բերում է որոշակի խուճապի ու գնի է՛լ ավելի անկման։
Նավթի գնի անկման արդյունքում, օրինակ, ռուբլին դոլարի ու եվրոյի համեմատ արժեզրկվել է։ ՌԴ–ն տարբեր հաշվարկներով օրական 100–ից 150 միլիոն դոլար կարող է կորցնել նավթի գների այսպիսի կտրուկ իջեցման պատճառով։
Կանխատեսվում է, որ նավթի գինը կարող է իջնել մինչև 20 դոլար՝ մեկ բարելի դիմաց։
Ռուսական ռուբլու թուլացումը և ՌԴ տնտեսության ստանալիք հարվածներն ազդելու են մեր տնտեսության վրա նախևառաջ այն պատճառով, որ մասնավոր դրամական փոխանցումները կամ ավելի պարզ լեզվով ասած՝ խոպանչիների ուղարկած փողերը հիմնականում Ռուսաստանից են։
Նավթի գինը մեզ այլ առումով էլ պետք է հետաքրքրի։ Նավթային Ադրբեջանը տուժելու է գների կտրուկ անկման հետևանքով, բայց դա չպետք է մեզ թուլանալու և ուրախանալու առիթ տա։ Ճիշտ հակառակը՝ նավթային ասեղի վրա նստած Ադրբեջանը կարող է ագրեսիվանալ գների անկման հետևանքով։ Պետք է, հետևաբար, ավելացնել զգոնությունը։
Եվ այսպես, համաշխարհային տուրբուլենտության նոր փուլ ենք մտնում։ Նաև կորոնավիրուսի գործոնը հաշվի առնելով։ Վիրուսն, ի դեպ, կարող է այնպես փլուզել տուրիզմի, ավիափոխադրումների, վառելիքի, սննդի և այլ շուկաները, որ 2008-2009թթ. միջազգային ֆինանսական ճգնաժամը փոքրիկ ցնցում թվա։
Հ․Գ․ Նախորդ դարի 30–ականների տնտեսական մեծ դեպրեսիան, որը լրջորեն հարվածեց ԱՄՆ–ին, հաջորդեց նավթի գնի կտրուկ անկմանը։ Նախորդ դարի 80–ականների գնային անկումը ԽՍՀՄ տնտեսական կոլապսի և, ի վերջո, փլուզման պատճառներից մեկն էր։ Մի խոսքով, նավթի գնի ու քաղաքական ցնցումների կապն ուղղակի է։

Нефть и политика: чего ожидать в результате падения цен на нефть?
Резкие колебания мировых цен на нефть, как правило, сопровождаются резкими политическими колебаниями.
Одно из таких резких колебаний было зафиксировано сегодня. Стоимость 1 барреля нефти марки «Brent» упала сразу на 14 долларов. Причина в том, что страны OPEC не смогли прийти к согласию в вопросе сокращения добычи нефти. А это означает, что предложение будет высоким, и это, согласно закону рынка, привело к падению цены. Фьючерсные сделки заключаются с тем расчетом, что цена упадет, а это, в свою очередь, приводит к определенной панике и дальнейшему падению цены.
В результате падения цены, например, рубль подешевел по отношению к доллару и евро. По различным оценкам, вследствие такого резкого падения РФ ежедневно может потерять от 100 до 150 млн долларов.
Прогнозируется, что цена на нефть может опуститься до 20 долларов за баррель.
Ослабление российского рубля и ожидающиеся в экономике РФ развития повлияют на нашу экономику прежде всего по той причине, что частные денежные переводы или, проще говоря, отправленные находящимися за границей на заработках нашими гражданами суммы в основном из России.
Цена на нефть должна интересовать нас также в другом плане. В результате резкого падения цен пострадает нефтяной Азербайджан, но это не должно давать нам повод расслабляться и радоваться. Наоборот, сидящий на нефтяной игле Азербайджан может стать агрессивнее. Следовательно, нужно повысить бдительность.
Итак, мы входим в новый этап мировой турбулентности. Учитывая также фактор коронавируса. Кстати, вирус может так развалить рынки туризма, авиаперевозок, топлива, продовольствия и др., что международный финансовый кризис 2008-2009 гг. покажется лишь небольшим сотрясением.