Նյուտոնի պատասխանը Նիկոլին. դուխով աղջիկը
Նիկոլ Փաշինյանը երեկ պատմության մեջ է ընկել։ Մետրոյում։ Ժողովրդի հետ շփվելիս։ Նա յուրօրինակ ապտակ է ստացել «իր» օջախի անդամից։
Նիկոլը հանդիպել է Նյուտոնի 3–րդ օրենքին։ Նրա վրա «հպարտ քաղաքացու անձնագիր» պոպուլիստական անունը կրող բուկլետի կտորներ են նետվել։ Նետել է մի աղջիկ, որն իրական, այլ ոչ թե Նիկոլի կողմից որպես ստրուկ ընկալվող հպարտ քաղաքացի է։ Իրական դուխի տեր։
Այդ ակցիան շատ խորհրդանշական էր, քանզի տեղի ունեցավ մետրոյում։ Հեղափոխության օրերին նույն այդ մետրոն երիտասարդ աղջիկներն ու տղաները փակում էին ու պառկում վագոնների դռների արանքը՝ հավատալով Նիկոլի կոչերին ու հույս ունենալով, որ լավ է լինելու։ Նիկոլը խաբեց այդ աղջկան ու մյուսներին, մսխեց հեղափոխության արդյունքները և ձեռքը տարավ դեպի պետական բյուջեն՝ ոչ պակաս մսխելով նաև այն։ Ու հենց մետրոյում նրան այդ ամենի համար «ապուսկատ» արեցին։ Արժանի՛ էր։
Իսկ ի՞նչ է ասում Նյուտոնի 3–րդ օրենքը։ Ազդումը միշտ ունի հավասար և հակադիր հակազդում կամ այլ կերպ ասած՝ երկու մարմինների փոխազդեցությունները միմյանց հավասար են և հակառակ ուղղված։ Այսինքն, եթե Նիկոլ Փաշինյանը ատելություն է քարոզում, էպատաժային քայլեր անում հնդկական սերիալի սիրահարների արտասուքը քամելու համար, ռեալիթի շոու է ապահովում, ապա ստանում է համարժեք հակազդեցություն։
Նիկոլի վրա բուկլետի պատառոտված կտորները հայտնվել են Նյուտոնի հայտնաբերած օրենքի համաձայն։ Ֆիզիկայի օրենքները գործում են նաև քաղաքականության մեջ։ Հեռու չես փախչի։
Եթե Նիկոլը, «ով մեզ հետ չէ, մեր դեմ է» կարգախոսի ներքո, հանրությանը բաժանում է սևերի ու սպիտակների, ապա պետք է պատրաստ լինի «սևերից» կամ ավելի ճիշտ՝ գունավորումներից դուրս քաղաքացիներից ռեակցիայի արժանանալ։
Եթե նորմալ պայմաններում գտնվեինք, ապա այդ աղջկա քայլը միանշանակ պետք է արժանանար բացասական վերաբերմունքի։ Բայց մենք աննորմալ պայմաններում ենք հայտնվել։ Վարչապետը գլխավոր համաճարակաբանից մինչև բուկլետ բաժանող, դատախազից մինչև շոումեն, էժանագին սերիալի դերասանից մինչև քաղաքապետ է աշխատում։ Այսինքն՝ զբաղված է ամեն ինչով, բացի վարչապետի բուն պարտականություններից։ Ուստիև աղջկա քայլը շատ նորմալ ու բնական էր։ Դա քաղաքացիական գիտակցության դրսևորում էր։ Ոչ ֆուտուրիստական պերֆորմանս։ Հակառակ իմաստով՝ նիկոլություն։
Նիկոլի համար Հայաստանն իր բոստանն է, «հպարտ» քաղաքացիներն՝ իր բոստանում բանող ստրուկները։ Նա հպարտ քաղաքացուն «լայվ» է տալիս, իսկ թիմակիցներին՝ բյուջեյից մսխվող պարգևավճար։ Մարդիկ այդ ամենը տեսնում են, ու ամենքն իր ձևով է պատասխանում։
Նիկոլը պիտակավորում է իր քայլերին ծափ չտվողներին ու հանդես գալիս ժողովրդի անունից, իսկ հաճախ նաև համեստություն է անում ու իրեն համեմատում Հիսուսի հետ։
Աղջիկը ռեակցիա տվեց այդ ամենին։ Տվյալ դեպքում աղջիկը ոչ թե նախկինների, այլ պետական կառավարումը կապիկության հետ չնույնացնող մեր հանրության լայն շերտերի հավաքական մերժման խորհրդանիշն ու մարմնավորումն էր։
Աղջիկը էմոցիոնալ ձևով սթափվելու և կապիկությունները դադարեցնելու, ատելության ու թույնի տարածումը կանգնեցնելու կոչ արեց Նիկոլին։ Նա միգուցե այդքանը չմտածեց այդ պահին, բայց նրա ռեակցիան այդ ենթատեքստն ուներ։ Նրա քայլը շոկային էր Նիկոլի համար ու ամենակարևորը՝ դուխով։
Ի դեպ, մետրոյի միջադեպից հետո Նիկոլն այսօր մի գլխարկով էր քարոզ տանում, որի և՛ դիմացից, և՛ հետևից է գրված «դուխով»։ Այսինքն՝ Նիկոլը հիմա կրկնակի դուխով է դարձել։ Եթե այսպես շարունակվի, ապա նա ամբողջ գլխարկը կպատի «դուխով» գրությամբ։ Ինչքան շատ վախենա, այնքան շատ կգրի այդ անկապ բառը։ Չի բացառվում, որ իր վրա էլ «դուխով» տատու անի։ Մարմնի ոչ բոլոր հատվածներում, իհարկե։

Ответ Ньютона Николу: духовитая девушка
Никол Пашинян накануне влип в историю. В метро. При общении с народом. Он получил своеобразную пощечину от члена «своего» очага.
Никол Пашинян ощутил на себе действие 3-го закона Ньютона. В него был брошен разорванный буклет с популистским названием «паспорт гордого гражданина». Бросила молодая девушка, которая является реально гордым, а не воспринимаемым Николом в качестве раба гражданином. Реально духовитым человеком.
Данная акция была символической, так как произошла в метро. В дни революции те же молодые девчата и парни закрывали метро и ложились между дверями вагонов, поверив призывам Никола и теша надежду на лучшее. Никол обманул эту девушку и остальных, промотал результаты революции и запустил руку в госбюджет, начав его растрачивать. И именно за всё это ему и нанесли «пощечину» в метро. Он этого был достоин.
Что же говорит 3-й закон Ньютона. Действие всегда имеет равное или противоположно направленное себе противодействие. Суть третьего закона Ньютона: на каждое действие есть своё противодействие. То есть, если Никол Пашинян пропагандирует ненависть, идет на эпатажные шаги для выдавливания слез любителей индийских сериалов и обеспечивает реалити-шоу, то получает на это равноценное противодействие.
Разорванные клочья буклета оказались на Николе согласно выявленному Ньютоном закону. Законы физики действуют также в политике, и тут никуда не денешься.
Если Никол разделяет общество в рамках лозунга «кто не с нами, тот против нас» на черных и белых, то он должен быть готов удостоиться реакции граждан, позиционирующих себя вне «черных» и цветовых спектров вообще.
Находись мы в нормальных условиях, шаг данной девушки однозначно должен был удостоиться негативной реакции. Однако мы живем в ненормальных условиях. Премьер работает в диапазоне от главного эпидемиолога до раздающего буклеты, от прокурора до шоумена, от актера дешевого сериала до мэра столицы. То есть он занят всем, кроме исполнения непосредственных функций премьера. Поэтому данный шаг девушки был весьма нормальным и естественным. Это было проявлением гражданского сознания. Нефутуристическим перформансом. Николством в противоположном смысле этого слова.
Для Никола Армения – его приусадебный участок, а «гордые» граждане – проживающие на этом участке рабы. Он дает гордым гражданам «лайвы», а членам своей команды – премии за счет бюджета. Люди всё это видят, и каждый отвечает по-своему.
Никол навешивает ярлыки на тех, кто не аплодирует его шагам, и выступает от имени народа, а зачастую проявляет также скромность, сравнивая себя с Иисусом.
Девушка отреагировала на всё это. В данном случае девушка является символом и олицетворением возможного отвержения широкими слоями общества, но на этот раз не предыдущих, а отождествивших государственное управление с обезьянничеством.
Девушка в эмоциональной форме призвала Никола отрезвиться, прекратить обезьянничество и остановить распространение атмосферы ненависти и яда. Возможно, в тот момент она обо всем этом и не думала, но ее реакция имела именно этот подтекст. Её шаг был для Никола шоковым и, самое главное, духовитым.
Кстати, после инцидента в метро Никол сегодня проводил агитацию в кепке с «духовитой» надписью как спереди, так и сзади. То есть Никол стал вдвойне духовитым. Если так продолжится, то скоро он покроет соответствующей надписью всю кепку. Чем больше он будет бояться, тем больше будет этого неуместного слова. Не исключено также, что он набьет на себе «духовитое» тату. Конечно же, не на всех частях тела.