103 տարեկանում վախճանվել է ամերիկացի դերասան Քիրկ Դուգլասը
Մահացել Է ամերիկացի դերասան Քիրկ Դուգլասը: Այդ մասին հայտնել Է People հանդեսը վկայակոչելով դերասանի որդուն՝ Մայքլ Դուգլասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քիրկ Դուգլասը մահացել Է փետրվարի 5-ին 103 տարեկանում: «Ամբողջ աշխարհի համար նա լեգենդ Էր, կինոյի «ոսկե դարաշրջանի» դերասան, որն ապրեց մինչեւ ոսկյա տարիք, հումանիիստ, որի հավատարմությունն արդարությանն ու այն սկզբունքներին, որոնց նա հավատում Էր, չափորոշիչ են բոլորի համար»,- ասել Է Մայքլ Դուգլասը:
Քիրկ Դուգլասը Հոլիվուդի «ոսկե դարաշրջանի» աստղային դերասան Է: Նրա ֆիլմերից առավել հայտնի են «Սպարտակ», «Փառքի արահետները», «Չեմպիոնը», «Չարերն ու գեղեցիկները», «Կյանքի ծարավ» ժապավենները: Դերասանը երեք անգամ անվանակարգվել Է ամերիկյան գլխավոր կինոմրցանակին, արդյունքում՝ 1996 թվականին նրանց պատվավոր «Օսկար» հանձնեցին կինեմատոգրաֆում ունեցած մեծ ձեռքբերումների համար: Բացի այդ Դուգլասը գրել Է տասը վեպ եւ հուշեր: Նա դասական հոլիվուդյան կինոյի Էկրանի մեծագույն տղամարդ- լեգենդների թվում 17-րդ հորիզոնականն Է զբաղեցնում ԱՄՆ-ի կինոարվեստների ինստիտուտի ցուցակում:

Умер актер Кирк Дуглас
Умер американский актер Кирк Дуглас. Об этом сообщает журнал «People» со ссылкой на сына актера Майкла Дугласа.
Он скончался 5 февраля на 104 году жизни. «Для всего мира он был легендой, актером из «золотой эры» кино, который дожил до золотых лет, гуманистом, чья приверженность справедливости и принципам, в которые он верил, устанавливают стандарт для всех нас», – сказал Майкл Дуглас.
Кирк Дуглас – звездный актер «золотой эры» Голливуда. Наиболее известные его фильмы – «Спартак», «Тропы славы», «Чемпион», «Злые и красивые», «Жажда жизни». Актер трижды получал номинацию на главную американскую кинопремию, в итоге в 1996 году ему вручили почетный «Оскар» за выдающиеся достижения в кинематографе.
Кроме того, Дуглас написал десять романов и мемуаров. Он занимает 17-ю строку в списке Американского института киноискусства среди величайших мужчин-легенд экрана классического голливудского кино.