«Վերնատունն»՝ ընդդեմ «թավշյա» տեխնոլոգիաների
«Վերնատուն» ակումբի համաժողովում հնչեցրած տեսակետներին ու դրան հաջորդած հայտարարությանը իշխանական թևից բովանդակային արձագանք չեղավ։ Մինչդեռ ակնհայտ էր, որ դրա անհրաժեշտությունը կար, քանզի Արցախի ու անվտանգության հարցը, մեր երկրում տիրող մթնոլորտը և դատաիրավական համակարգում առկա գործընթացները արդիական են, ու իշխանությունը չի կարող ասելիք չունենալ։ Դատելով ամենից՝ չունի։ Դա է պատճառը, որ արձագանքն այլ որակով էր։
Եթե իշխանությունը բովանդակային չի արձագանքում, բայց հրահանգում է հարձակվել ակումբի վրա, նշանակում է, որ կա հակափաստարկի սով։
«Վերնատունը» հենց դրանով էլ նյարդայնացնում է «թավշյա» տղաներին ու աղջիկներին, քանզի խնդիր է դրել քաղաքական հարաբերությունները դուրս բերել սև–սպիտակային դաշտից, հների ու նորերի կեղծ բաժանումից, մերոնքի ու ձերոնքի վտանգավոր հակադրությունից, հայհոյանքի տիրույթից։
Ակումբը բովանդակային քննարկումներ նախաձեռնելով՝ նպաստում է քաղաքական միջավայրի առողջացմանը և քաղաքականություն է վերադարձնում քաղաքական խոսքը։
Իշխանությունները չեն ուզում մտնել բովանդակային դաշտ, քանզի այդտեղ կմեռնի պոպուլիզմը, դեմագոգիան, դիլետանտիզմը։ Բովանդակային դաշտում տեղ չկա հայհոյանքին ու տեղ չկա մանիպուլյացիաներին։ Քաղաքական օրակարգն ու հրատապ հարցերի շուրջ բանավեճը ստի ու կեղծիքի թշնամին են, այսինքն՝ օրվա իշխանության ատելին։
Երբ սելֆիի ձողիկը դառնում է պետական կառավարման գործիք, ռացիոնալիզմն իր տեղը զիջում է թատերական ներկայացումներին ու հուզական սերիալներին։
«Թավշյա» տեխնոլոգիաները խափանվում են, երբ հայհոյանք–հայհոյանք հակադրությունը տեղափոխվում է փաստարկ–հակափաստարկ տիրույթ։
«Վերնատուն» ակումբն առանձին քաղաքական միավոր կամ տարբեր ուժերի դաշինք չէ։ Ակումբը հարթակ է, որի շրջանակներում ձևավորվում է քաղաքական օրակարգ և առաջարկվում են այդ օրակարգի շուրջ բովանդակային քննարկումներ։ Այլ հարց է, որ այդ հարթակի մաս կազմող սուբյեկտները կարող են վիճարկել իշխանության հարցն ու քաղաքական գործընթաց գեներացնել։

«Вернатун» против «бархатных» технологий
На озвученные в ходе форума общественно-политического клуба «Вернатун» точки зрения и последовавшее по итогам форума заявление содержательной реакции со стороны властного крыла не последовало. Между тем как было очевидно, что необходимость в этом присутствовала, поскольку вопросы Арцаха и безопасности, царящая в нашей стране атмосфера и протекающие в судебно-правовой системе процессы актуальны, и власти должно было быть что сказать. Однако, судя по всему, сказать ей всё же нечего. Поэтому реакция и была в качественно иной плоскости.
Если власть не реагирует содержательно, но распоряжается совершать нападки на клуб, означает, что присутствует голод контраргументов.
«Вернатун» именно этим и нервирует «бархатных» парней и девчат, так как поставил перед собой задачу вывести политические отношения из черно-белого поля, псевдоразделения на старых и новых, опасного противопоставления наших и ваших, плоскости ругани.
Инициировав содержательные обсуждения, клуб способствует оздоровлению политической среды и возвращает в политику политическое слово.
Власти не хотят входить в содержательное поле, так как здесь популизм, демагогия и дилетантизм неминуемо умирают. На содержательном поле нет места ругани и манипуляциям. Политическая повестка и дискуссия вокруг неотложных вопросов являются врагами лжи и фальши, то есть ненавистны действующей власти.
Когда палка для селфи становится инструментом управления государством, рационализм уступает свое место театрализованным представлениям и эмоциональным сериалам.
«Бархатные» технологии дают сбой, когда противостояние охаивание-ругань перемещаются в плоскость аргумент-контраргумент.
Клуб «Вернатун» – это не отдельная политическая единица или альянс различных сил. Клуб – это площадка, в рамках которой формируется политическая повестка и предлагаются содержательные осуждения вокруг этой повестки. Другой вопрос, что являющиеся частью этой площадки субъекты могут оспорить вопрос власти и сгенерировать политический процесс.