ՊԵԿ-ը հարցաքննել է Ծառուկյանի իտալացի գործընկերոջը. վերջինս մեկնել է ՀՀ-ից․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ուրբաթ օրը ՊԵԿ՝ հարցաքննության է հրավիրվել իտալացի գործարար, Գագիկ Ծառուկյանի բիզնես գործընկեր Ֆեդերիկո Պոլիդորին, ով «Ceramisia» հայտնի բրենդը ներկայացնող իտալական «Իթելիան սթոունվեյր հոլդինգի» փոխնախագահն է:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ նոյեմբերի 7-ին, Հայաստանում բացվեց այս ընկերության եւ Գագիկ Ծառուկյանի «Մուլտի գրուպի» համատեղ բիզնես-պրոյեկտը՝ կերամիկայի գործարանը, որին մասնակցում էր նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: ՊԵԿ-ից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին, որ Ծառուկյանի իտալացի գործընկերը հարցաքննվել է վկայի կարգավիճակով, շեշտեցին՝ հարցաքննությունը չի վերաբերել կերամիկայի գործարանին: Նույնը կրկնեց Պոլիդորիի փաստաբան Էմին Խաչատրյանը՝ հրաժարվելով մանրամասներ հայտնել, թե որ գործով է իր վստահորդը հարցաքննվել: Ասաց, որ համաձայնություն չունի նրանից մանրամասներ հայտնելու, իսկ Պոլիդորին հարցաքննությունից հետո մեկնել է Հայաստանից:
Հիշեցնենք, որ դեռեւս 2014-ին իտալացի այս գործարարին ընդունել էր նաեւ այն ժամանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, քննարկվում էր Հայաստանում հախճապակու արտադրությամբ զբաղվող գործարան կառուցելու նախագիծը։ Հիշեցնենք նաեւ, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում է գործարանի բացման, ապա տանտիրոջ հանդեպ քրեական գործ է հարուցվում։ Այդպես եղավ նաեւ «Սպայկայի» դեպքում՝ պանրի գործարանի բացումից օրեր անց տնօրենը կալանավորվեց, ապա մեծ գումար վճարելով՝ ազատ արձակվեց, եւ սկսվեց «Սպայկայի» սնանկացումը»։

КГД пригласил на допрос итальянского бизнес-партнера Гагика Царукяна – «Грапарак»
Сотрудники Комитета государственных доходов (КГД) Армении допросили итальянского партнера предпринимателя Гагика Царукяна, после чего тот покинул Армению. Об этом пишет газета «Грапарак».
«В пятницу КГД пригласил на допрос итальянского бизнесмена, бизнес-партнера Гагика Царукяна – Федерико Полидори. Он является вице-президентом итальянской компании «Italian stoneware holding», представляющий известный бренд «Ceramisia»», – сообщает издание.
7 ноября в Армении открылся совместный бизнес-проект данной компании и холдинга «Мульти групп», которой принадлежит Царукяну – завод по производству керамической посуды. На открытии присутствовал премьер-министр Армении Никол Пашинян. Предприятие, по словам Царукяна, обеспечит 500-1000 новых рабочих мест.
В КГД на запрос газеты сообщили, что итальянский партнер Царукяна был допрошен в качестве свидетеля, и вопросы к нему не затрагивали тему нового производства.
То же самое повторил адвокат Полидори Эмин Хачатрян, отказавшись представить подробности беседы и не ответивший на вопрос, что интересовало сотрудников КГД. Он лишь заявил, что не имеет права разглашать подробности встречи, а сеньор Полидори после допроса покинул Армению.
В 2014 году итальянского бизнесмена Полидори принимал у себя тогдашний премьер-министр Армении Овик Абрамян. Они обсуждали проект строительства в Армении завода по производству фаянса.
Как пишет издание, это не первый случай, когда Никол Пашинян принимает участие в открытии предприятия, а после этого возбуждается уголовное дело против его владельцев.
Так произошло и в случае компании «Спайка» – спустя несколько дней после открытия завода по производству сыра, директор был арестован, а затем был освобожден под залог. После этого начался процесс банкротства «Спайки».