Հասարակական, քաղաքական, մշակույթի, սպորտի մի քանի տասնյակ գործիչներ իշխանություններին կոչ են անում դադարեցել հակասահմանադրական գործընթացը
2rd.am-ի ձեռքի տակ է հայտնվել հայտարարություն, որին միացել են հասարակական, քաղաքական, մշակույթի, սպորտի մի քանի տասնյակ գործիչներ
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Հայաստանի դատաիրավական համակարգի, դատավորների և Սահմանադրական դատարանի հանդեպ իրականացվող բիրտ ճնշումները խորը մտահոգության տեղիք են տալիս:
Ցավով արձանագրում ենք, որ ՀՀ վարչապետը, իշխող քաղաքական ուժը, հայտարարելով ժողովրդավարական արժեքներին հավատարմության, դատաիրավական համակարգի անկախության ապահովման, երկրում քաղաքական հետապնդումները բացառելու մասին, իրականում առաջնորդվում են բոլորովին այլ շարժառիթներով։ Ազգային-պետական շահերը հակադրվում են նեղ անձնական ու քաղաքական նպատակներին։
Այկնհայտ է՝ մարտի 1-ի դատաքննության փուլում գտնվող գործը չի տալու գլխավոր հարցի պատասխանը՝ ո՞վ է մեղավոր 10 մարդու կյանքից զրկելու համար։ Սա մարտի 1-ի գործ չէ, այլ ԼՂՀ առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահի հանդեպ քաղաքական հալածանք, ցանկացած գնով նրան անազատության մեջ պահելու սևեռում։ ՍԴ համապատասխան որոշման անտեսումը ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից, ինչը մեր պետության իրավակարգի կոպտագույն ոտնահարում էր, ոչ միայն անպատիժ մնաց, այլև ողջունվեց իշխանությունների կողմից։ Այս ամենը մեզ այլ բան չի թողնում, քան հստակ արձանագրել, որ նախագահ Քոչարյանը, ըստ էության, քաղբանտարկյալ է։ Ավելին․ վերջին օրերի կալանավորումներն ազդակ դարձան առ այն, որ իշխանություններն իրենց տարատեսակ նպատակներին հասնելու համար կանգ չեն առնելու ոչ մի բանի առաջ և ունակ են դիմել ռեպրեսիաների դատապարտելի միջոցին։
Այս ոչ իրավական գործընթացը մեր պետության վարկի խնդիր չէ միայն․ արդեն այսօր այն բախում է շատ-շատերի դուռը։ Մարտի 1-ի ուղղորդվող գործով արդեն իսկ փորձ է արվում վարկաբեկել նաև մեր երկրի բանակաշինության և անվտանգության ապահովման հարցում անգնահատելի ավանդ ունեցող զինվորականներին և հրամանատարներին։ Վստահ ենք՝ կատարվողը մի կողմից ՄԻԵԴ վճիռների, միջազգային կազմակերպությունների, բարեկամ երկրների դատապարտող գնահատականների առարկա է դառնալու, մյուս կողմից՝ շարունակելու է պառակտել մեր հասարակությանը։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, իշխանություններին կոչ ենք անում դադարեցել այս հակասահմանադրական գործընթացը, զերծ մնալ հակապետական գործողություններից։
Կոչ ենք անում դատավորներին՝ հավատարիմ մնալ սահմանադրությամբ իրենց վերապահված՝ արդարադատություն իրականացնելու առաքելությանը, փոխել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը։ Հակառակ դեպքում պատասխանատվությունն անխուսափելի է լինելու:
Վստահ ենք՝ նախագահ Քոչարյանի ազատ արձակումը համախմբվելու, հասարակական համերաշխությունը վերականգնելու ազդակ կդառնա։ Հայաստանն այսօր ավելի, քան երբևէ կարիք ունի արդարության և ներքին համերաշխության։
Երկրի ապագայի համար հանձնառու քաղաքական ուժերին, անհատներին, հանրությանը կոչ ենք անում համախմբվել ազգային իրական օրակարգերի շուրջ: Եթե չսթափվենք, հայկական երկու պետությունների անվտանգությունը լուրջ սպառնալիքի տակ է հայտնվելու:
Հայտարարությունը ստորագրել են /այբբենական կարգով/՝
1. Արա ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ – հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի երկակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր,
2. Սարգիս ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ – «Համերաշխություն» կուսակցության նախագահ,
3. Մանվել ԲԱԴԱԼՅԱՆ – ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախկին նախագահ, «Հանրային ծառայության արժանիքային համակարգի պաշտպա-նության կենտրոն» ՀԿ նախագահ,
4. Զորի ԲԱԼԱՅԱՆ – Արցախի Հերոս, գրող, հրապարակախոս,
5. Վիտալի ԲԱԼԱՍԱՆՅԱՆ - Արցախի Հերոս, գեներալ-լեյտենանտ,
6. Ալվարդ ԲԱՐԽՈՒԴԱՐՅԱՆ - լրագրող,
7. Երվանդ ԲՈԶՈՅԱՆ – քաղաքագետ, «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի քաղաքական մեկնաբան,
8. Վարդան ԲՈՍՏԱՆՋՅԱՆ – տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,
9. Ժաննա ԳԱԼՍՏՅԱՆ – Արցախի Հերոս, ԱՀ ԱԺ պատգամավոր,
10. Արայիկ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ – ազատ ոճի ըմբշամարտի աշխարհի եռակի չեմպիոն,
11. Գևորգ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ – քաղաքական գործիչ, Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկ,
12. Ժիրայր ԴԱԴԱՍՅԱՆ – Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ,
13. Անուշավան ԴԱՆԻԵԼՅԱՆ – ԼՂՀ նախկին վարչապետ,
14. Ռազմիկ ԴԱՎՈՅԱՆ – բանաստեղծ, հասարակական գործիչ,
15. Արա ԴԵՂՏՐԻԿՅԱՆ – դերասան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ,
16. Լիլիթ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆ – «Արմնյուզ FM» ռադիոընկերության տնօրեն,
17. Անդրանիկ ԹԵՎԱՆՅԱՆ - «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն,
18. Գառնիկ ԻՍԱԳՈՒԼՅԱՆ – «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ,
19. Ռուբեն ՀԱԿՈԲՅԱՆ – քաղաքական վերլուծությունների «Ակունք» կենտրոնի տնօրեն,
20. Արամ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ - «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ,
21. Դավիթ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ – «Լույս» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար,
22. Խոսրով ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ – Հայաստանի ՔԴՄ նախագահ, ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ,
23. Հրաչյա ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ – դերասան, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ,
24. Սպարտակ ՂԱՐԱԲԱՂՑՅԱՆ – Համազգային Հայ Կրթական և Մշակութային Միություն Հիմնադրամի նախագահ, գրող, հրապարակախոս,
25. Միհրդատ ՄԱԴԱԹՅԱՆ – գիտնական-հոգեբան,
26. Ալեքսանդր ՄԱՆԱՍՅԱՆ – ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,
27. Ռոբերտ ՄԵԼՔՈՆՅԱՆ – «ՎԵՏՈ» նախաձեռնության անդամ,
28. Աշոտ ՄԻՆԱՍՅԱՆ – ազատամարտիկ, պետական գործիչ,
29. Օգսեն ՄԻՐԶՈՅԱՆ – ծանրամարտիկ, Օլիմպիական չեմպիոն,
30. Դավիթ ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ – Արտակարգ և լիազոր դեսպան, 1992-95թթ․ ՀՀ Նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, 1994-95թթ․ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավար,
31. Դավիթ ՍԱՀԱԿՅԱՆՑ – ռեժիսոր-մուլտիպլիկատոր, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ,
32. Ալվարդ ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ – գրող, հրապարակախոս, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ,
33. Գեորգի ՊՈՂՈՍՅԱՆ – բժիշկ, Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանի մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ,

Несколько десятков деятелей требуют изменить меру пресечения второму президенту Армении Роберту Кочаряну
Группа политических и общественных деятелей, представителей сфер спорта, культуры выступили с заявлением в поддержку изменения меры пресечения второму президенту Армении Роберту Кочаряну.
Текст заявления, к которому могут присоединиться желающие, приводится на сайте «2rd.am»:
«Жесткое давление, осуществляемое властями в отношении судебно-правовой системы Армении, судей и Конституционного суда дают повод для глубокой обеспокоенности.
С сожалением констатируем, что премьер-министр Республики Армения, правящая политическая сила, заявляя о приверженности к демократическим ценностям, обеспечении независимости судебно-правовой системы, о недопустимости политических преследований в стране, на самом деле руководствуются совершенно иными мотивами. Национально-государственным интересам противопоставляются узкие личные амбиции и политические цели.
Очевидно, что находящееся в стадии судебного слушания дело «1 марта» не даст ответа на главный вопрос: кто виноват в лишении жизни 10 человек? Это не дело «1-го марта», а политическое преследование первого президента НКР и второго президента Армении, концентрация на его содержании под стражей любой ценой. Игнорирование судом общей юрисдикции соответствующего решения Конституционного суда, что является грубейшим актом попрания правовой системы нашего государства, не только осталось безнаказанным, но и удостоилось приветствия со стороны властей. Все это не оставляет нам иного выбор, кроме как констатировать, что президент Кочарян, по сути, является политическим заключенным.
Более того, аресты последних дней стали сигналом того, что на пути достижения своих различных целей власти не остановятся ни перед чем и готовы прибегнуть к осудительному методу репрессий.
Этот противоправный процесс – не только проблема для репутации нашего государства, с ним уже сейчас сталкиваются очень многие. Через манипулируемое дело 1 марта уже совершается попытка дискредитировать военных и командиров, которые внесли неоценимый вклад в дело армейского строительства и обеспечения безопасности нашей страны. Уверены: происходящее, с одной стороны, станет предметом осуждающих заявлений международных организаций, дружественных стран, вердиктов ЕСПЧ, с другой стороны – продолжит способствовать расколу нашего общества.
Мы, нижеподписавшиеся, призываем власти прекратить этот антиконституционный процесс, воздержаться от антигосударственных действий.
Призываем судей сохранять приверженность своей миссии, возложенной на них Конституцией, – осуществлению правосудия, изменить меру пресечения Роберту Кочаряну. В противном случае ответственность будет неизбежной.
Уверены, освобождение Роберта Кочаряна станет сигналом к консолидации, восстановлению общественного единства. Армения сегодня как никогда нуждается в справедливости и внутреннем единстве.
Призываем ответственные за будущее страны политические силы, частных лиц, общество сплотиться вокруг вопросов истинной национальной повестки. Мы обязаны трезво оценить сложившуюся ситуацию, в обратном случае – безопасность двух армянских государств окажется под серьезной угрозой».
Заявление подписали:
1. Ара Абрамян – двукратный чемпион мира по греко-римской борьбе, медалист Олимпийских игр,
2. Саркис Аветисян – председатель партии «Солидарность»,
3. Манвел Бадалян – бывши глава Совета гражданской службы Армении, председатель общественной организации «Центр защиты ценностей системы общественной службы»,
4. Зорий Балаян – Герой Арцаха, писатель, публицист,
5. Виталий Баласанян – Герой Арцаха, генерал-лейтенант,
6. Алвард Бархударян – журналист,
7. Ерванд Бозоян – политолог, политический комментатор исследовательского института «Политэкономия»,
8. Вардан Бостанджян – доктор экономических наук, профессор,
9. Жанна Галстян – Герой Арцаха, депутат НС Арцаха,
10. Араик Геворкян – трехкратный чемпион мира по вольной борьбе,
11. Геворк Геворкян – политический деятель, участник Арцахской войны,
12. Жирайр Дадасян – художественный руководитель Ереванского театра пантомимы, заслуженный деятель искусств РА,
13. Анушаван Даниелян – бывший премьер-министр НКР,
14. Размик Давоян – поэт, общественный деятель,
15. Ара Дехтрикян – актер, заслуженный артист РА,
16. Лилит Туманян – директор радиокомпании «Армньюз FM»,
17. Андраник Теванян – директор исследовательского института «Политэкономия»,
18. Гарник Исагулян – председатель партии «Национальная безопасность»,
19. Рубен Акопян – директор центра политического анализа «Акунк»,
20. Арам Арутюнян – председатель партии «Национальное согласие»,
21. Давид Арутюнян – директор фонда «Луйс», бывший министр юстиции РА,
22. Хосров Арутюнян – председатель ХДП, бывший премьер-министр, бывший председатель парламента РА,
23. Грачья Арутюнян – артист, лауреат государственной премии, заслуженный артист РА,
24. Спартак Карабахцян – председатель фонда «Общенациональный армянский культурный и образовательный союз», писатель, публицист,
25. Мигрдат Мадатян – ученый-психолог,
26. Александр Манасян – член-корреспондент НАН, доктор философских наук, профессор,
27. Роберт Мелконян – член инициативы «ВЕТО»,
28. Ашот Минасян – участник арцахской войны, государственный деятель
29. Огсен Мирзоян – тяжелоатлет, Олимпийский чемпион,
30. Давид Шахназарян – чрезвычайный и полномочный посол, в 1992-95 гг посол президента по особым поручениям, в 1994-95 гг глава СНБ РА,
31. Давид Саакянц – режиссер- мультипликатор, заслуженный деятель культуры РА,
32. Алвард Петросян – писатель, публицист, заслуженный деятель культуры РА,
33. Георгий Погосян – врач, доцент кафедры акушерства и гинекологии медицинского университета имени Гераци,