Դատախազությունը մերժել է քրեական գործ հարուցել ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի վրա հարձակման դեպքի առթիվ (տեսանյութ)
Դատարանների, այդ թվում Սահմանադրական դատարանի մուտքը շրջափակելու դեպքի առթիվ Հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստվել են նյութեր, որոնցով որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժել, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան ասացին ՀՀ գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից։
«Որոշումը բողոքարկվել է վերադաս դատախազին, որի քննարկման արդյունքում 20.06.2019-ին որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին: Որոշումը բողոքարկվել է դատարան»,-ասացին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Ուշագրավ է, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողքով քայլելու և ուղիղ եթերում հարցեր տալու համար ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները կալանավորվել են, իսկ ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի վրա իշխանության աջակիցների հարձակման դեպքի կապակցությամբ դատախազությունն անգամ քրեական գործի հարուցումն է մերժել:

Прокуратура отказалась возбудить уголовное дело по факту нападения на судью КС Альвину Гюлумян (видео)
По факту блокирования судов, в том числе и Конституционного суда Армении, в Специальной следственной службе были подготовлены материалы, на основании которых принято решение отказать в возбуждении уголовного дела, сообщили в ответ на запрос «Aysor.am» в пресс-службе генеральной прокуратуры Армении.
«Жалоба на это решение была представлена вышестоящему прокурору, в результате обсуждения которой 20.06.2019г. было принято решение отказать в возбуждении уголовного дела. Решение обжаловано в суд», – сообщили из генпрокуратуры.
Примечательно, что сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна арестованы за то, что просто сопровождали судью Анну Данибекян и задавали ей вопросы в прямом эфире, а по факту нападения сторонников власти на судью Конституционного суда Альвину Гюлумян прокуратура отказалась даже возбудить уголовное дело.