Մի թանկարժեք լուսանկարի պատմություն
Թանկարժեք ինքնաթիռային վոյաժների մեջ գտնվող Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է այս նկարն ու կից գրություն թողել. «Լուսանկարվեցինք ԱՄՆ նախագահի և Առաջին տիկնոջ հետ»։
Համացանցում բազմաթիվ ապացույցներ կան, որ Նիկոլն ու Աննան իրականում նկարվել են ոչ թե ԱՄՆ նախագահի ու յուր տիկնոջ հետ, այլ... նրանց մանեկենների, բայց դա էական չէ։
Ենթադրենք Նիկոլն ու յուր կինը, իրոք, նկարվել են Դոնալդի ու Մելանյայի հետ։ Հետո ի՞նչ։
Մոտ 400 հազար դոլար ծախսել, որպեսզի աննախադեպ թանկարժեք ու հաբռգած ինքնաթիռային տարբերակով հասնել ԱՄՆ, ոտանավոր արտասանել ամերիկահայության փոքրիկ հատվածի մոտ, չունենալ ոչ մի լուրջ հանդիպում ամերիկյան գործադիր կառույցների ու օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչների հետ, պարապ–սարապ պետբյուջեի հաշվին տժժալ ամերիկաներում, զբոսաշրջիկի պես նկարվել զոմբիների հիացական մայոցների ուղեկցությամբ, Հայաստանի համար ոչ մի օգտակար արդյունք չապահովել, ասուլիս տալ և բամբասել Հայաստանի նախկիններից ու նախկին թիմակցից, հոխորտալ եկեղեցու դեմ, մերկապարանոց հայտարարություններ անել թալանվածի ու հարուցված գործերի պահով, դատարկախոսությամբ փայլել ու ՄԱԿ–ի ելույթից առաջ սեփական անձի մասին 3–րդ դեմքով գրել, թե բա սպասում ենք վարչապետի ելույթին։ ՄԱԿ–ում էլ այնպես ելույթ ունենալ, որ թրոլինգի պակաս չլինի։
Սրա՞ համար էր 400 հազար դոլար ծախսվել։
Նախկին իշխանությունները, մեղմ ասած, մեր աչքի լույսը չեն եղել։ Երբ մենք Սերժ Սարգսյանին քննադատում էինք, Նիկոլ Փաշինյանը նրա մոտ հաճախորդ էր աշխատում։ Ընդ որում՝ «չերեզ» մեկ այլ «լուսավոր« հաճախորդ Էդմոն Մարուքյան։
Նախկիններին մենք քննադատում էինք, բայց նման ղալաթ նրանք չեն արել։ Նման լկտի ձևով իրենց չեն պահել։ Այսպես մսխել բյուջեն, մեկնել թանկարժեք վոյաժների ու հետո խոսել թալանի մասին, պարզապես փարիսեցիություն է։
Ինչպես որ փարիսեցիություն ու դեմագոգիա էր զոհված զինծառայողների հարազատներին ասելը, թե բա եթե բոլորիդ փող բաժանենք և «Մարտի 1»–ին սպանվածների հարազատների պես հսկայական գումարներ տանք ձեզ, ապա ինֆլյացիա կլինի։
400 հազար դոլարանոց ինքնաթիռային կայֆերից, փաստորեն, ինֆլյացիայի վտանգ չկա։ Չկա, քանզի այդ փողը դուրս է հանվում և հայտնվում Փաշինյանի ու յուր տիկնոջ բուրժուական պահանջները բավարարող դրսի ավիաընկերության հաշվի վրա։
Ահա, թե ինչ ենք ստանում այն իշխանության դեպքում, որը դատարկությունների հավաքածու է լինում։ Ստանում ենք ընդամենը թանկարժեք լուսանկար։ 400 հազար դոլարանոց։ Այն էլ՝ համացանցում քննարկում են, թե արդյոք Դոնա՞լդն է եղել, թե՞ իր մանեկենը։

История одной дорогостоящей фотографии
Находящийся в дорогостоящих самолетных вояжах Никол Пашинян разместил на своей странице в «Фейсбук» фотографию, которую подписал: «Сфотографировались с президентом и первой леди США».
В сети есть множество доказательств того, что Никол и Анна в реальности сфотографировались не с президентом США и его супругой, а… с их манекенами, но это несущественно.
Предположим, что Никол и его супруга в действительности сфотографировались с Дональдом и Меланией. И что с того?
Потратить около 400 тыс. долларов, чтобы добраться до США беспрецедентно дорогостоящим и оборзевшим авиаперелетом, зачитать стишок перед небольшой частью американских армян, не провести никакой серьезной встречи с представителями исполнительных структур и законодательных органов страны, праздно оттянуться в америках за счет госбюджета, сфотографироваться наподобие туристов под восторженные блеяния зомби, не обеспечить для Армении никакого позитивного результата, дать пресс-конференцию и посплетничать о предыдущих властях Армении и бывшем члене своей команды, постращать церковь, сделать голословные заявления по части разграбленного и возбужденных уголовных дел, потрепаться и написать о себе перед выступлением в ООН в третьем лице, мол, ждем выступления премьера, а после – так выступить с трибуны ООН, чтобы стать предметом всеобщих насмешек.
Ради этого и было потрачено 400 тыс. доларов?
Предыдущие власти, мягко говоря, не были нашей отрадой. Когда мы критиковали Сержа Саргсяна, Никол Пашинян работал у него клиентом. Причем через другого «светлого» клиента – Эдмона Марукяна.
Предыдущих мы критиковали, но такого дурака они не валяли. Они не вели себя так нагло. Так растрачивать бюджет, отправляться в дорогостоящие вояжи, а потом говорить о разграблении – самое что ни на есть настоящее фарисейство.
Такое же фарисейство и демагогия, как говорить родным погибших военнослужащих, мол, если мы всем вам раздадим деньги и, подобно родным убитых «1 марта», выпишем огромные суммы, то случится инфляция.
Фактически, от самолетных кайфов стоимостью в 400 тыс. долларов угрозы инфляции нет. Нет, поскольку эти деньги перечисляются на счета обеспечивающей буржуйские запросы Пашиняна и его супруги иностранной авиакомпании.
Вот что получается в случает власти, представляющей из себя собрание пустых мест. Мы получаем всего лишь дорогостоящую фотографию. За 400 тыс. долларов. К тому же все обсуждают, был ли это сам Дональд, или это его манекен.