Կերենսկու ռեինկարնացիան. «Աննա՛, շորե՜րը»
Կերենսկին էլ էր լրագրությամբ զբաղվել, բանակում ծառայելուց խուսափել և պոպուլիզմով առաջ գնացել։ Նա լավ հռետոր էր և վատ կառավարիչ։ Նրան սիրում էին «բոմժերը», իսկ լուրջ շրջանակները համարում դուրսպրծուկ։
Կերենսկուն պաշտում էին ու սիրում ռուսական գյուղացիության մեծ մասը։ Բայց շատ կարճ ժամանակահատվածում նա դարձավ բոլորի համար ատելի ու անընդունելի։
Երբ Կերենսկին որոշում էր պետականամետ քայլ անել, միանգամից քննադատության էր ենթարկվում հեղափոխական շրջանակների կողմից։ Հատկապես դրսից կառավարվող բոլշևիկները նրան մեղադրում էին նախորդ ռեժիմի դեմ լավ չպայքարելու, հեղափոխությանը դավաճանելու և Ռուսաստանն արյան բաղնիքի չվերածելու համար։
Ծայրահեղ հեղափոխականների քննադատությունը Կերենսկու հասցեին է՛լ ավելի մեծացավ, երբ նա ցարական գեներալ Կոռնիլովին նշանակեց ռուսական բանակի գլխավոր հրամանատար։ Բայց Կերենսկին այլ տարբերակ չուներ, քանզի հեղափոխականների թիմում գրեթե բոլորը դասալիքներ ու բանակային կյանքից չհասկացողներ էին, և նա ստիպված էր «հների» կադրային բանկից օգտվել, այլապես ռուսական բանակը կփլվեր։
Փորձելով դուր գալ հեղափոխական տրամադրված զանգվածներին՝ Կերենսկին ցար Նիկոլայ 2–րդին տնային կալանքի որոշում կայացրեց։ Դա էլ առաջացրեց պետականամետ շրջանակների ու հատկապես զինվորական դասի լուրջ դժգոհությունը, քանզի պետության խորհրդանիշին տնային կալանքի տակ պահելը համարվեց շատ վատ հակապետական քայլ։
Կերենսկին, փորձելով սիրաշահել տարբեր շրջանակների, պարբերաբար քայլեր էր անում՝ նպատակ ունենալով մե՛րթ այս, մե՛րթ այն կողմին դուր գալ։ Արդյունքում՝ նա վերջնականապես մերժվեց բոլորի կողմից, ու վերջում ստիպված էր փախչել ժամանակավոր կառավարության ղեկավարի աթոռից ու նաև Ռուսաստանից։
Ասում են, որ Կերենսկին փախել է կանացի շորերով, որպեսզի չճանաչեն ու բերման չենթարկեն։ Փախել է անգլիական դեսպանատան տրամադրած ավտոմեքենայով, քանի որ ժամանակավոր կառավարության անկում ապրած ղեկավարի համար երկաթյա նժույգ չէր գտնվել։
Կանացի շորերի պահը փաստ չէ, իհարկե, բայց դա շատ խորհրդանշական ձևով ցույց է տալիս, թե ինչպես են պատմության մեջ մնում էժանագին պոպուլիստները, որոնք պետության ղեկին հայտնվելուց հետո ոչ մի կերպ չեն կարողանում հաղթահարել դերային ներքին կոնֆլիկտը և չեն կարողանում պետական գործիչ դառնալ։
Ասածս այն է, որ պաշտպանյալը պետք է Կերենսկու գլխին եկածից դասեր քաղի, այլապես, պատկերավոր ասած, իր համար շատ շուտով կարող է հրատապ դառնալ «Աննա՛, շորե՜րը» պահանջը։

Реинкарнация Керенского: «Анна, одежду!»
Керенский тоже занимался журналистикой, уклонился от службы в армии и проторял свою дорогу популизмом. Он был хорошим оратором и плохим управленцем. Его любили «бомжи», а серьезные круги считали его выскочкой.
Керенского обожало и любило большинство русского крестьянства. Однако короткое время спустя он стал для всех ненавистным и неприемлемым.
Когда Керенский решал делать государственно-ориентированный шаг, он сразу же подвергался критике со стороны революционных кругов. В особенности управлявшиеся извне большевики обвиняли его в нежелании должным образом бороться с прежним режимом, в предательстве революции и отказе топить Россию в кровавых банях.
Критика радикальных революционеров в адрес Керенского еще боле усилилась, когда он назначил царского генерала Корнилова главнокомандующим русской армии. Но у Керенского не было другого варианта, так как в команде революционеров практически все были дезертирами и не разбиравшимися в армейской жизни людьми, и он был вынужден воспользоваться кадровым банком «старых», иначе бы русская армия развалилась.
Пытаясь понравиться революционно настроенным массам, Керенский принял решение о домашнем аресте царя Николая 2-го. Это, в свою очередь, вызвало серьезное недовольство государственно-ориентированных кругов и в особенности военного сословия, так как удержание символа государства под арестом было воспринято в качестве очень плохого антигосударственного шага.
Пытаясь угодить различным кругам, Керенский периодически предпринимал шаги, желая понравиться то одним, то другим. В результате он был окончательно отвергнут всеми, и в конце оказался вынужден бежать с поста руководителя временного правительства и из России в целом.
Говорят, что Керенский сбежал в женской одежде, чтобы его не узнали и не задержали. Бежал на предоставленной английским посольством машине, так как для пережившего спад руководителя временного правительства не нашлось жеребца.
Момент с женской одеждой не факт, но это весьма символично показывает, как остаются в истории дешевые популисты, которые, оказавшись у руля управления государством, никак не могут преодолеть внутренний ролевой конфликт и стать государственными деятелями.
Хочу сказать, что из случившегося с Керенским подзащитный должен извлечь уроки, иначе, образно говоря, для него очень скоро неотложным может стать требование «Анна, одежду!»