Հարցազրույց «Արձագանք» ստուդիայի նախագահ, երգահան Եղիշե Պետրոսյանի հետ
-Ձեր գործընկեր արվեստագետներից շատերը նշում են, որ հասարակությունը բարոյալքված է։ Համամի՞տ եք այդ տեսակետի հետ։
-Այո՛,  լիովին համաձայն եմ այդ տեսակետի հետ։ Արժեքային համակարգը շատ է կաղում։ Դա գալիս է մարդկանց աչքի առաջ եղած օրինակներից, թե ինչ տիպի մարդն ինչպիսի հաջողությունների կարող է հասնել։ Պարզ երևում է, որ կրթվածությունը, քաղաքացու ճիշտ կեցվածքը մարդուն այնքան հեղինակություն չեն բերում, որքան սանձարձակությունն ու այլանդակությունը։ Երկրորդ՝ մութ ու ցուրտ տարիներին մեր դպրոցը լրիվ նահանջ ապրեց։ Ամեն ինչ խեղաթյուրվեց, դպրոցները դարձան բիզնես կենտրոններ, փող հավաքելու և յոլա գնալու միջոցներ։ Երրորդ՝ կրթված մարդն աշխատանք չի գտնում, որովհետև քավորսանիկական հարաբերությունների հետ են գործ ունենում ամբողջ երկրում։
-Համամի՞տ եք, որ իշխանություններից  են գալիս «բարոյականության» այդ ազդակները։
-Ես չէի ցանկանա տարանջատել իշխանությունն ու ոչ իշխանությունը, որովհետև այլանդակություն է թե՛ իշխանության մեջ, թե՛ հակառակ բևեռում, թե՛ բանվորականության մեջ, թե՛ կառավարության մեջ միակ տարբերությամբ, որ նրանց հագուկապն ավելի կոկիկ է։
-Ի՞նչը կփոխեիք ՀՀ-ում։
-Կուզեի փոխել կրթական համակարգը և կձևավորեի արժեքային նոր համակարգ։ Ես շատ ցավով եմ նկատում, որ անկախությունը, որը մեր ազգն այդքան դարերով երազում էր, և որն, ի վերջո, տրվեց, մարդկանց քթերից եկավ և գալիս է։ Շատ ափսոս, որ ժողովուրդը  հիասթափություն ապրեց։
-Վերջին ժամանակներս քաղաքական դաշտի և հասարակության իր ողջ հույսը կապում է հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ։ Դա շատ տարօրինակ ու անարժանապատիվ վիճակ էր։ Բայց թողնենք այդ հարցը։ Այդ հույսերը հիմա ի չիք դարձան։ Ի՞նչ զարգացումներ են սպասվում մեզ։
-Ինձ թվում է՝ բաց սահմանները շատ լավ բան են։ Շատ կարևոր է, որ դու կարողանաս հանգիստ ճամփորդել, բեռներ ներմուծել և արտահանել։ Դա շատ կարևոր է, բայց ես չէի ուզենա, որ մենք որևիցե հարցով զիջեինք թուրքերին։ Պետք է միշտ հարձակողական դիրքում լինենք, որովհետև նրանք այլանդակություն են արել, մեծ վնաս են մեզ հասցրել և պետք է պատասխան տան՝ անկախ նրանից՝ 70 մլն-անո՞ց են, թե՞ 100 անգամ տնտեսապես հզոր մեզանից։ Բարոյական առումով մենք միշտ պետք է նրանցից պահանջատեր լինենք։
-Ներկա իրավիճակն ի՞նչ է թելադրում՝ զիջո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ։
-Ամեն ինչ այնքան ծածուկ է արվում,  որ ես չգիտեմ՝ ով ում հետ ինչ է պայմանավորվում։ Ինձ թվում է՝ մեզնից անկախ ինչ-որ դավեր են նյութվում, և ես չգիտեմ՝ մեր բանակցողների ինտելեկտը կբավարարի՞  հաղթանակով դուրս գալու համար, թե՞ ոչ։
-Ի՞նչ զարգացումներ եք ակնկալում։
-Ցավոք սրտի, այս պահին դեռ տեսնում եմ, որ անգամ մարդիկ, որոնք հացի խնդիր չունեն, լքում են Հայաստանը զուտ բարոյական մթնոլորտից ելնելով, որովհետև ամեն քայլը՝ ամեն մի ազդանշանը, վարորդը, հետիոտնը, ամեն մի որոշումը մարդուն նյարդայնացնում են, ամեն ինչ գնում է մարդկանց քթից բերելու ուղղությամբ, և, ցավոք սրտի, քարավաններով հեռանում ենք։ Ես, օրինակ, շատ անհանգիստ եմ երիտասարդության համար։ Լավ երիտասարդություն ունենք, բայց, ցավոք սրտի, նրանք իրենց ապագան այստեղ չեն տեսնում, որովհետև վատ մթնոլորտ է, այսինքն՝ թունավոր ցեխում են աշխատում։
-Ելք կա՞։
-Ելքը հետևյալն է՝ անընդհատ պետք է իշխանափոխություն իրականացնել, անընդհատ։ Հենց մի հարցում թերացան, միանգամից փոխենք, մինչև իմանան, որ իրենք կոչված են այս ժողովրդին և այս երկրին ծառայելու, այլ ոչ թե ամեն մի չինովնիկի վարորդ իրեն ամեն ինչ թույլ տա, և մարդիկ իրենց վարկաբեկված զգան։

Интервью с президентом студии «Ардзаганк», музыкантом Егише Петросяном
-Многие из Ваших коллег деятелей искусства отмечают, что сегодня общество деморализовано. Вы согласны с этой точкой зрения?
-Да, полностью согласен. Система ценностей сильно хромает. Это от того, какие примеры сегодня перед глазами, что должен человек, каких успехов он может добиться. Ясно видно, что образованность, достойная позиция гражданина не приносят такого авторитета, как распущенность и извращённость. Во-вторых, в тёмные и холодные годы наша школа полностью отступила. Всё исказилось, школы превратились в бизнес центры, в средства собирания денег и выживания. В-третьих, образованный человек не находит работы, потому что имеет дело с родственническими отношениями по всей стране.
-Вы согласны с тем, что импульсы этой «морали» поступают от властей?
-Я бы не хотел делать разделение на власть и «не власть», потому что это  безобразие повсеместно - во власти, в противоположном полюсе, в рабочем классе, в правительстве с той лишь разницей, что они одеты аккуратнее.
-А что бы вы изменили в РА?
- Xотел бы изменить систему образования, и сформировал бы новою систему ценностей. Я с болью замечаю, что независимость, о которой веками мечтал наш народ, и которую, наконец, обрёл, вышла ему боком и выходит до сих пор. Очень жаль, что народ пережил разочарование.
-Последнее время политическая арена и общество связывает все надежды с армяно-турецкими отношениями. Эта ситуация была очень странной  и  недостойной. Но оставим этот вопрос. Теперь все эти надежды напрасны. Какие развития нас ожидают?
-Мне кажется открытые границы - это очень хорошая вещь. Важно, чтобы ты мог спокойно путешествовать, ввозить и вывозить груз. Всё это очень важно, но я бы не хотел, чтобы мы в чем- либо уступали туркам. Нужно всегда быть в позиции нападающего, потому что они совершили преступление причинили  нам ущерб и должны дать ответ независимо от того превосходят ли они нас экономически в 70 или 100 миллионов раз. В моральном плане мы должны всегда быть в позиции требующего.
-Что диктует нынешняя ситуация? Мы уступаем или нет?
-Все делается так скрытно, что я не знаю, кто, с кем и о чем договаривается. Мне кажется, что независимо от нас строят какие-то козни, и я не знаю, будет ли достаточен интеллект ведущих переговоры с нашей стороны, чтобы выйти из процесса с победой.
Какие развития событий Вы ожидаете?
-К сожалению, на данный момент я пока вижу, что даже люди, у которых даже нет проблемы с хлебом насущным, покидают Армению из-за царящей здесь моральной атмосферы, поскольку каждый шаг, каждый сигнал, водитель, пешеход, каждое решение нервирует человека, всё идет в направлении выведения людей из себя и, к сожалению, люди покидают страну караванами. Я, например, очень беспокоюсь за молодежь. У нас есть хорошая молодежь, но, к сожалению, они не видят своего будущего здесь, поскольку плохая атмосфера, то есть, работают в «ядовитом цеху».
-Есть ли выход?
-Выход в следующем: постоянно нужно проводить смену власти. Постоянно. Как только в одном вопросе промахнулись, то сразу же нужно менять, пока не поймут, что они призваны служить этому народу и стране, а не так, чтобы шофер каждого чиновника будет позволять себе всё, и люди будут чувствовать себя оскорбленными.