Հարցազրույց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանի հետ
-Ինչպե՞ս եք գնահատում ղարաբաղյան հակամարտության հարցում միջնորդ դառնալու վերաբերյալ Իրանի արտգործնախարարի առաջարկը։
-Այստեղ պարզաբանման խնդիր կա։ Քանի որ «Trend»-ում է այդ հարցազրույցը տպագրվել, չեմ կարող  հարյուր տոկոսով վստահել և ասել'  շրջաններն ազատելու մասին նմանատիպ խոսքեր նա ասե՞լ է, թե՞ ոչ, և պարզաբանման կարիք ունի, թե արդյոք խոսքը ո՞ր շրջանի մասին է։ Իսկ ինչ վերաբերում է միջնորդական ջանքերին, կարծում եմ՝ դա իրենց  իրավունքն է, որ նմանատիպ քայլով հանդես գան։ Այնուամենայնիվ ես այն կարծիքին եմ, որ այս պահին առավել նպատակահարմար է, որ բանակցություններն ընթանան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով, քանի որ դա միջազգային կազմակերպությունների կողմից լիազորված մարմին է։ Բացի այդ էլ, առավել մասնագիտացած է այդ հարցում, որովհետև նա է, որ երկարաժամկետ կտրվածքով զբաղվում է այդ խնդրով։ Իրանի խաղաղասիրական ջանքերը ողջունում եմ, բայց այնուամենայնիվ պարզաբանման խնդիր կա, թե ի՞նչ է  նշանակում ազատել շրջանները, այդ բառակապակցությունը ո՞ր շրջաններին է վերաբերում։ Կարծում եմ, որ Իրանը պետք է ոչ միայն Հայաստանին ու Ադրբեջանին նշեր, այլ նաև երրորդ կողմին՝ ԼՂՀ-ին, որովհետև նրանք ցանկացած բանակցային սեղանի շուրջ պետք է պարտադիր նստած լինեն, և իրենք են, որ իրավունք ունեն խոսելու ԼՂՀ անունից։
-Ադրբեջանն արդեն բացահայտ հայտարարում է, թե Մինսկի խմբի ձևաչափն իրեն չի բավարարում։ Որքանո՞վ է հնարավոր, որ այդ ձևաչափն այլևս չգործի։
-Դա իրենց խնդիրն է, թե որքանով է բավարարում կամ ոչ։ Կա միջազգային մանդատ ստացած խումբ՝ Մինսկի խումբը, որն զբաղվում է այդ հարցով։ Այս պահին որևէ այլ կազմակերպության կամ այլ երկրի այդ մանդատը տրված չէ։
-Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մեծ հաշվով ձախողվել է։ Ձեր կարծիքով հնարավո՞ր է, որ «ֆորսմաժորային» իրավիճակ լինի։
-Իրավիճակն ի սկզբանե էր «ֆորսմաժորային»։ Այն, որ այս պահին կարծես թե արձանագրությունները մահացել են, արդեն իսկ «ֆորսմաժորային» իրավիճակի շարունակությունն է։ Իշխանություններին մեկ անգամ չէ, որ զգուշացվել է այն մասին, որ Թուրքիային ընդամենը պետք է գործընթաց, և ոչ թե հարաբերությունների կարգավորում։ Նույնիսկ այս արձանագրությունների շրջանակում, որը բավական ձեռնտու էր Թուրքիային, այնուամենայնիվ, խնդիրը պարզ է, որ նրանց ընդամենը գործընթաց էր պետք։ Իշխանություններն այս արձանագրությունները ստորագրելով՝ ի սկզբանե ստորագրեցին մեռելածին արձանագրությունների տակ, և չլսեցին ո՛չ  հասարակության, ո՛չ քաղաքական գործիչների ձայնը, որպեսզի չստորագրեն այդ արձանագրությունները։ Եթե հարաբերությունների բարելավման ցանկություն կար, ապա այդ դեպքում ընդամենը պետք էր դիվանագիտական նոտաներ փոխանակել, և Թուրքիայի կողմից սահմանը բացել։ Արձանագրություններում այնքան տեխնիկական խոտան կար, որ գրել էին «սահմանի փոխադարձ բացում» բառակապակցությունը, այնինչ ՀՀ կողմից սահմանը միշտ բաց է եղել։
-Իսկ ներքին կյանքում «ֆորսմաժորներ» հնարավո՞ր են։
-Իհարկե։ Որպեսզի օբյեկտիվ լինենք, չի կարելի ուղղակի ասելու համար ասել, թե «ֆորսմաժոր» կա, ինչ է, թե ընդդիմություն ենք և իշխանություններին հակառակ կարծիք ենք ուզում արտահայտել։ Օբյեկտիվ են այն գնահատականները, որոնք կան։ Իսկ այդ գնահատականները հետևյալն են՝ Հայաստանում կա չլուծված քաղաքական ճգնաժամ։ Այն առաջացել է մի շարք պատճառներով. դա քաղաքական մոնոպոլ համակարգն է' ՍՄԿԿ-ացումը, քաղաքական կյանքում ընդդիմության դերի անընդհատ նվազեցումն է, և անարդարություններն են, որոնք տեղի են ունենում իշխանության ձևավորման գործընթացում: Դրա հետևանք են նաև մարտի 1-ի իրադարձությունները, երբ 10 անմեղ քաղաքացիներ սպանվեցին իրենց խաղաղ բողոքն արտահայտելիս։ Այն անձինք, ովքեր հրաման տվեցին կրակ բացել քաղաքացիների վրա, այն անձինք, ովքեր դա կատարեցին, դրանցից ոչ մեկը չի պատժվել։ Գնահատականի հիմքերից մեկն էլ այն է, որ մեզ մոտ տնտեսական համակարգն ամբողջովին մի քանի կլանների ձեռքում է, տնտեսությունը մոնոպոլ, կրիմինալ-օլիգարխիկ իրավիճակում է, որպես այս  երկուսի արդյունք՝ մենք ունենք իշխանության և օլիգարխիայի սերտաճում։ Իսկ դրա վերջնարդյունքը քաղաքացիների իրավազուրկ և սոցիալապես անապահով կարգավիճակն է: Այս բոլորը հիմք են, որպեսզի «ֆորսմաժորային» իրադարձությունները մեր երկրում տեղի ունենան։ Միակ խնդիրը, որ «ֆորսմաժորները» տեղի չեն ունենում, այն է, որ այդ գործընթացները տեղի չեն ունենում, այսինքն՝ չկա ընդդիմության միավորումը, չկա այն մեծ ազդակը, որն այդ հիմքերը կարող էր դարձնել գործընթաց։ Այս պահի դրությամբ ես այդ կարծիքին եմ։
-Անդրադառնանք ներքին խնդիրներին։ Առջևում  ընտրություններ են։ Պետական կառավարման ապարատում լուրջ տարաձայնություններ կա՞ն, թե՞ ոչ։
-Ոչ միայն լուրջ տարաձայնությունների խնդիր կա։ Արդեն իսկ պարզ է, որ Հանրապետական կուսակցությունն ամբողջովին և մեծ ծավալով պատրաստվում է ընտրություններին։ Ըստ էության, իշխանական թևը փորձում էր նոր կուսակցությունների ստեղծման ձևով ինչ-ինչ նախագծեր իրականացնել մինչև նոր ընտրությունները։ Սակայն հասկանալի եղավ, որ այդ կուսակցությունները քաղաքական դաշտում ազդեցություն չեն կարող ունենալ,  և իրենց այն նպատակը, որ հնարավոր կլինի ընդդիմության ձայները որոշակի մասնատել, դա տեղի չի կարող ունենալ։ Ուստի այդ գործընթացներն ընդամենը կլինեն սոսկ ֆինանսական և վարչական ռեսուրսների վատնում։ Դրանից հետո  իշխանությունները որոշեցին, որ այնուամենայնիվ շեշտադրումը պետք է նորից լինի Հանրապետական կուսակցության վրա, և փորձեցին ՀՀԿ շուրջը ստեղծել այդ ռեսուրսի կենտրնացումը։ Պատահական չէ, որ Օրինաց երկրից երկու նախարար դուրս եկան, և ըստ էության նախարար դարձան Սերժ Սարգսյանի  թիմի անդամներ։ Կարծում եմ, որ այս գործընթացը հետագայում ևս շարունակվելու է, և Հանարապետականն ամբողջովին իր ձեռքն է վերցնելու և՛ վարչական ռեսուրսները, և՛ մնացած ոչ օրինական ռեսուրսները, այդ թվում նաև լյումպեն զանգվածին իր  շրջանակում պահելու խնդրի լուծումը։
-Հնարավո՞ր է, որ այդ տարաձայնությունները կառավարության կազմի փոփոխություն առաջացնեն, մասնավորապես՝ վարչապետի հրաժարականի։
-Չեմ բացառում, ցանկացած բան կարող է տեղի ունենալ, որովհետև այն կարծիքին եմ, որ կառավարությունն այս երկու տարիների ընթացքում  մեծ արդյունավետությամբ չի փայլել, և այն գործընթացները, որ մինչ այդ եղել են, այժմ էլ շարունակվում են։ Ցավոք, ի տարբերություն հայտարարությունների՝ բարեփոխումները կյանքի չեն կոչվում։ Եվ տնտեսությունն ինչպես եղել է օլիգարխիկ համակարգի ձեռքում, այդպես էլ մնում է, ու ճգնաժամն  ընդամենը վեր հանեց այդ խնդիրների մեծածավալ լինելը։ Ինչ վերաբերում է վարչապետի հրաժարականին, չեմ կարծում, որ այս պահին դա կարող է տեղի ունենալ, որովհետև կարծեք թե վարչապետը երկրի նախագահին բավական ձեռնտու անձնավորություն է և՛ քաղաքական ազդեցության տեսանկյունից, և՛ որոշակի առումով  իմիջային ինչ-որ հենք ստեղծելու։ Արևմտյան աշխարհին կարծեք թե հաճելի է գրագետ և արևմտյան կողմնորոշում ունեցող վարչապետի հետ աշխատել։ Ուստի չեմ կարծում, որ այս պահին կարող է վարչապետի փոփոխություն լինել։

Интервью с членом фракции "Наследие" Национального Собрания Арменом Мартиросяном
-Как вы оцениваете предложение Ирана о посредничестве в вопросе урегулирования Карабахского конфликта?
-Тут нужно внести ясность. Поскольку это было напечатано в "Trend", то я не могу стопроцентно доверять этому и сказать, говорил ли он об освобождении районов подобные слова или нет, а ещё нужно выяснить о каких районах идёт речь. А что касается посреднических усилий, думаю, выступать с подобными предложениями - это их право. Тем не менее, я думаю, что на данном этапе правильнее, чтобы переговоры проходили в формате Минской группы ОБСЕ, поскольку это орган, уполномоченный международными организациями. Кроме того он более специализирован в этом вопросе, потому что именно он уже на протяжении долгого времени занимается этой проблемой. Думаю, что Иран должен был кроме Армении и Азербайджана отметить также и третью сторону НКР, потому что они должны обязательно сидеть за каждым переговорным столом и именно они имеют право говорить от лица НКР.
-Азербайджан уже открыто заявляет о том, что формат Минской группы его не удовлетворяет.  Какова вероятность того, что этот формат будет не действителен?
-Это их проблема, устраивает их это или нет. Есть Минская группа, получившая международный мандат, которая занимается этим вопросом. На данный момент никакая другая организация или страна такого мандата не имеет.
-Процесс урегулирования армяно-турецких отношений по большому счёту провалился.        Возможна ли "форс-мажорная" ситуация на Ваш взгляд?
- Ситуация была "форс-мажорной" изначально. То, что на этом этапе протоколы, кажется, мертвы уже само по себе продолжение "форс-мажорной" ситуации. Власти не один раз были  предупреждены о том, что Турции нужен всего лишь процесс, а не урегулирование отношений. Даже в рамках этих протоколов, которые были довольно выгодны для Турции, тем не менее, ясно, что им нужен был всего лишь процесс. Власти, подписывая эти протоколы, уже изначально подписались под мертворожденными протоколами, и не прислушались ни к общественности, ни к голосу политических деятелей, чтобы не подписывать их. Если было желание урегулировать отношения, то для этого нужно было всего лишь обменятся дипломатическими нотами, и открыть границу с турецкой стороны. В протоколах было столько брака, что было написано словосочетание "взаимное открытие границы", в том случае, когда с Армянской стороны граница всегда была открыта.
-А во внутренней жизни «форс-мажоры» возможны?
-Конечно. Если мы оппозиция и хотим выразить мнение против власти, то, ради объективности, всё же нельзя говорить что «форс-мажор» есть лишь для того, чтобы сказать это. Объективны те оценки, которые есть. А эти оценки следующие: в Армении есть неразрешенный политический кризис. Он возник из-за ряда причин: монопольная политическая система, КПСС-зация, постоянная сокращение роли оппозиции в политической жизни и несправедливости, которые происходят в процессе формирования власти. Последствием этого являются также события 1-го марта, когда 10 невинных граждан были убиты во время мирного протеста. Никто не был наказан, ни те люди, которые отдали приказ открыть огонь по гражданам, ни те люди, которые его исполнили. Одним из критериев оценки является то, что у нас экономическая система целиком в руках нескольких кланов, экономика монополизирована, находится в криминально-олигархическом состоянии и как результат у нас имеет место сращивание власти и олигархии. А конечным результатом этого является бесправный и социально необеспеченный статус граждан. Все это является основой для того, чтобы в нашей стране произошли «форс-мажорные» события. Единственной проблемой, из-за которой это не происходит, является то, что нет единения оппозиции, нет того сигнала, который мог бы превратить эти основы в процесс. По состоянию на данный момент я придерживаюсь подобного мнения.
-Коснемся внутренних проблем. Впереди выборы. Есть ли в аппарате государственного правления серьезные разногласия?
-Проблема не только в серьезных разногласиях. Уже ясно, что Республиканская партия полностью и в большом объеме готовится к выборам. По сути, властное крыло пыталось осуществить до выборов какие-то проекты в виде создания новых партий. Однако стало понятно, что эти партии не могут оказывать влияние на политическое поле страны, и они не могут добиться своей цели - разделить голоса оппозиции. Поэтому эти процессы будут всего лишь расточением финансовых и административных ресурсов. После этого власти решили, что, тем не менее, акцент снова должен быть на Республиканской партии (РПА) и попытались сосредоточить этот ресурс вокруг РПА. Не случайно, что два министра из «Оринац еркир» были сняты и, по сути, министрами стали члены команды Сержа Саргсяна. Считаю, что данный процесс в дальнейшем тоже продолжится и Республиканская партия целиком возьмет в свои руки и административные ресурсы, и остальные нелегальные ресурсы, в том числе решение проблемы удержания люмпенизированной массы под своим контролем.
-Возможно ли, чтобы эти разногласия привели к смене состава правительства, в частности, отставке премьера?
-Не исключаю, всё что угодно может произойти, поскольку я придерживаюсь того мнения, что в течение этих двух лет правительство не блистало большой результативностью и эти процессы, которые до этого были, сейчас тоже продолжаются. К сожалению, в отличие от заявления, реформы не проводятся. И экономика как была в руках олигархической системы, так и остается, а кризис всего лишь поднял на поверхность масштабы этих проблем. Что касается отставки премьера, то я не думаю, что на данный момент это может произойти, поскольку премьер достаточно выгодная для президента личность, как с точки зрения политического воздействия, так и в определенном плане для создания определенного имиджевого фона. Западу приятно работать с грамотным и имеющим западную ориентацию премьером. Поэтому не считаю, что в данный момент может произойти смена премьера.