Ե՞րբ կավարտվի ՀՀ տնտեսաքաղաքական ճգնաժամը - 5
Իշխանությունները վերջապես խոստովանեցին, որ սխալվել են հայ-թուրքական գործընթացում։ Ուրիշ ճար չունեին։ Նրանք վերջապես տեսան թուրքական այն նախապայմանները, որոնք համառորեն չտեսնելու էին տալիս։ Քաղաքական հավկուրությունը հանգեցրեց այն բանին, որ Սերժ Սարգսյանն, իր գործելաոճին հավատարիմ, հայ-թուրքականի մասով ստիպված կիսահղի որոշում կայացրեց, որը տեղավորվում է «Թուրքիայի նախապայմաններին դեմ ենք, բայց կողմ ենք «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը շարունակելուն» բանաձևի մեջ։
Այսպիսով՝ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը հայ ժողովրդի պատմության մեջ կմնա որպես անհեռատեսության և դիվանագիտական անգրագիտության խորհրդանիշ։ «Ֆուտբոլային» կոչված տխրահռչակ դիվանագիտությունը դասական օրինակ է, թե ինչպես չպետք է վարել արտաքին քաղաքականություն։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ առավել արդիական է դառնում ՀՀ տնտեսաքաղաքական ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանը վերաբերող հարցերի քննարկումը։
«Նախաձեռնողների» ֆիասկոն
Սերժ Սարգսյանի գլխավորած համակարգը լրիվ սպառել է իրեն։ Յուրօրինակ «ֆուտբոլային» քաղաքականություն Սարգսյանն իր «գործիքի» դեր կատարող վարչապետի միջոցով իրականացնում է նաև երկրի տնտեսական կյանքում։ Ունենք նույն արդյունքները, որոնք արձանագրվել են արտաքին դաշտում. խայտառակ ձախողումներ։ Այդ մասին խոսվում է ոչ միայն մասնագիտական և հանրային տարբեր շրջանակներում, այլ նաև իշխանության ամենավերին օղակներում։ Ասել է թե՝ ճգնաժամի բուն աղբյուրը ներսում է և Էրդողանն այստեղ կապ չունի։
Եթե Սարգսյանն ինքն էր «էն գլխից» հայտարարել, որ եթե Թուրքիայի նախագահն ընդունի համատեղ ֆուտբոլ նայելու հրավերը, ապա պաշտոնական Երևանը կհամաձայնի պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու թուրքերի առաջարկին և եթե Սարգսյանն ինքն է հավանություն տվել Արցախի հարցում օժանդակելու Գյուլի պատրաստակամությանը, ապա առնվազն դեմագոգիա է Թուրքիայի վարչապետին մեղադրելը, թե Արցախի նախապայման է դնում և ուզում է հայ-թուրքական արձանագրությունների միջոցով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը կասեցնել։ Չսխալվեիք, չքիրվայանայիք, «խաղաղասեր» չդառնայիք՝ թուրքերն իրենց այդպես չէին պահի։ Այժմ հետին թվով հայրենասիրություն է խաղացվում, որն այլ բանի վկայություն է։
Սերժ Սարգսյանի ու նրա քայլերը հավանության արժանացրած Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ընդհանուր պատասխանատվության հարցն է պետք այժմ քննարկել։ Քաղաքական դաշտի ներկա կոնֆիգուրացիան, երբ իշխանությունը և «փողոցային» ընդդիմությունը միմյանց փոխլրացնող և միմյանց գոյությունը երաշխավորող գործոնների են վերածվել, նպաստում է ճգնաժամի խորացմանը։ Հետևաբար ներքաղաքական ստատուս քվոն պետք է փոխել նոր գաղափարների և նոր էլիտայի միջոցով։
1988-ին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության առաջին պարբերաշրջանն արդեն մոտենում է ավարտին։ Ս. Սարգսյանը հին համակարգի վերջին ներկայացուցիչն է, իսկ Տեր-Պետրոսյանը՝ հետանկախական Հայաստանում ձևավորված այդ նույն համակարգի հիմնադիր նախագահը։ Դա է պատճառը, որ նրանք բնազդաբար դիմադրում են փոփոխություններին, քանզի զգում են, որ կենսունակ կարող են լինել միայն հին համակարգում, իսկ նորի ստեղծումից հետո կվերածվեն քաղաքական թոշակառուների։ Բայց դա հուսահատ դիմադրություն է։ Հինն իր տեղը վաղ թե ուշ զիջելու է նորին։ Պարզապես պետք է նախապատրաստվել հնի մահն ընդունելուն, այնպես անել, որ պետությունը վտանգի չենթարկվի և նորը ստեղծելու հստակ ռազմավարական ծրագրեր ներկայացնել հանրությանն ու ստանալ վերջինիս աջակցությունը։
Վերևներն ու ներքևները չեն ուզում և չեն կարող
Հայաստանում փաստացի հեղափոխական գործընթաց է սկսված, որին կողմ են քաղաքականության երկու կարևոր սուբյեկտները՝ իշխանությունը և հանրության լայն շերտերը։
Ի դեպ, ՀՀ պետական կառավարման համակարգը ներկայումս մոնոլիտ չէ, և իշխանություն ասելով պետք է նկատի ունենալ Սերժ Սարգսյանի շատ նեղ շրջապատը։ Դրանք են՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, երկու-երեք նախարարներ, նախագահի աշխատակազմում ներգրավված մի քանի հոգի, մեկ-երկու խոշոր փողատերեր, ովքեր «մահապարտի» կարգավիճակ են ձեռքբերել ու ստիպված են լինելու մինչև վերջին փամփուշտը պայքարել Սերժ Սարգսյանի համար։ Սա՛ է Սարգսյանի ողջ «արքունիքը»։
Այսօրվա իշխանական համակարգում իշխանություն չէ անգամ ՀՀԿ-ն իր մեծամասնությամբ։ Այսինքն՝ Ս. Սարգսյանը շատ ավելի սրածայր բուրգ է ստեղծել, քան կար նախկինում։ Որոշումները կայացվում են գրեթե միանձնյա։ Պատահական չէ, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 1-ի առավոտյան, երբ մեր կայքէջի լրագրողը փորձել էր պարզել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության կարծիքը հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ, պարզվել էր, որ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը տեղյակ չէ նախորդ գիշերն ընդունված չարաբաստիկ այդ որոշումից։ Ինչևէ։
Եվ այսպես՝ իշխանությունները ոչ միայն կողմ են հեղափոխությանը, այլև նախաձառնել են այն, որը մենք տեսնում ենք թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքականության մեջ։
Ե՛վ իշխանությունը, և՛ հանրության ամենաակտիվ զանգված փոքր ու միջին բուրժուազիան այժմ դեմ են Տեր–Պետրոսյանի օրոք սկիզբ առած և քոչարյանական կառավարման շրջանում բյուրեղացած կլանաօլիգարխիկ տնտեսական հարաբերություններին, որի մարմնավորումը դարձել են «օլիգարխ» կոչվածները։ Իրավիճակը շատ նուրբ է. իշխանության նպատակը խոշոր բիզնեսին ոչնչացնելն ու բոլշևիկյան մեթոդով սեփականության վերաբաշխում իրականացնելն է՝ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» ստեղծելու ծրագրով։ Իսկ հանրության լայն շերտերը և մասնավորապես փոքր ու միջին բիզնեսը կողմ են մրցակցային տնտեսության, ազատ շուկայի ու զարգացման հնարավորության, որը ենթադրում է համակարգային փոփոխություն և իշխանափոխություն։ Այսինքն նշված երկու սուբյեկտները հետապնդում են միմյանց բացառող նպատակներ, բայց այնպես է ստացվում, որ այս պահին կարող են միմյանց աջակցել։
Բանն այն է, որ ժողովուրդը տեսել է, որ իր փոփոխությունների ձգտումը ընտրությունների ժամանակ կասեցվել է նաև իշխանության հետ սերտաճած խոշոր բիզնեսի կողմից և չի հավատում, որ իշխանությունը կկտրի այն ճյուղը, որի վրա նստած է։ Մարդկանց մեծ մասը չի պատկերացնում նման բան։ «Իմիտացիա են անում»,- մտածում է միջին վիճակագրական քաղաքացին, երբ հեռուստատեսությամբ լսում է, որ վարչապետը թիրախ է հայտարարում խոշոր բիզնեսին։ Այդ մտածողությամբ՝ քաղաքացին ակամայից դառնում է այս իշխանության հանրային հենարանը։ Այն իշխանության, որին չի ընդունում և որն ուզում է Հայաստանում միահեծան տնտեսաքաղաքական համակարգ ստեղծել, ինչպիսին որ գործում են միջինասիական մահմեդական պետություններում կամ հարևան Ադրբեջանում։ Իսկ այդ երկրներում փաստացի սուլթանատ է, և կա մեկ օլիգարխ, որը երկրի ղեկավարն է՝ իր նեղ շրջապատով (քույր, եղբայր, որդի, աղջիկ, փեսա)։
Օրինակ՝ Ուզբեկստանում նախագահ Քարիմովի աղջիկներն են ակտիվորեն ներգրավված տնտեսական կյանքում և, բնականաբար, Քարիմովի փեսաները դե ֆակտո շատ ազդեցիկ են Ուզբեկստանում։ Հայտնի է նաև, որ Ղազախստանի նախագահ Նազարբայեվի երեխաներն ու փեսաները նույնպես շատ հաջողակ բիզնեսմեններ դուրս եկան։ Ղրղզների մոտ հաջողակ բիզնեսմենների խավը բառիս բուն իմաստով փախած նախագահ Բակիեվի եղբայրներն էին ներկայացնում և տեսանք, թե դա ինչի հանգեցրեց։ Ադրբեջանում նույն վիճակն է։ Իլհամ Ալիեվն այդ երկրի ցմահ սուլթանի կարգավիճակ ունի, իսկ Ալիևների ընտանիքի զավակները միլիոնների անշարժ գույք են գնում Էմիրաթներում, որի մասին վերջերս գրում էր նաև միջազգային մամուլը։
Քանի դեռ այդ երկրներում գործում է տնտեսական կյանքի «ախպերացումը», «փեսայացումը» կամ «խնամիացումը»՝ որևէ շանս չկա ազգային առաջադիմություն ապահովել։ Ասվածից հետևում է, որ եթե մենք լինենք ավելի զարգացած ու բաց հասարակություն, ապա Իլհամ Ալիեվի ռազմատենչ հոխորտանքներն այդպես էլ կմնան ներքին օգտագործման, քանի որ սուլթանատի համակարգ ունեցող պետությունը երբեք չի կարողանա հաղթել մեզ, եթե մենք լինենք ժամանակակից ու ժողովրդավարական պետություն։ Իսկ այն ինչ ուզում է անել Սերժ Սարգսյանը՝ դա Հայաստանի տնտեսաքաղաքական համակարգի ադրբեջանացումը կամ ուզբեկացումն է, որը սպառնալիք է մեր պետության անվտանգությանը։ Հետևաբար՝ Հայաստանում ձևավորված կլանաօլիգարխիկ համակարգը, որի շրջանակներում երկրի հարստության հիմնական մասը գտնվում է 20-30 ընտանիքների ձեռքում պետք է ապամոնտաժվի, բայց դա չի նշանակում, որ դրա փոխարեն պետք է ստեղծել գերօլիգարխիկ համակարգ, ինչը հանդիսանում է Սարգսյանի նպատակը։
Մասնավոր սեփականությանը պատերազմ հայտարարած որևէ երկրի դեռ չի հաջողվել մնալ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա։ Վերջին օրինակներից է «հսկա» ՍՍՀՄ-ը, որը 70 տարի քարշ տվեց իր գոյությունը զուտ ռեսուրսների հաշվին և առանց կրակոցի պարտվեց «սառը» պատերազմում։
Ադրբեջանն ու նշածս մյուս երկրներն էլ ռեսուրսներ ունեն, որով սպասարկում են իրենց ավտորիտար ռեժիմները։ Բայց մենք այդ ռեսուրսը չունենք։ Մեր ռեսուրսը պետք է լինի մարդը և ռացիոնալ, ժողովրդավարական համակարգ ունենալը։ Դրան հասնելու ճանապարհը բիզնեսի բոլոր շերտերին ազատ հնարավորությունների դաշտ ստեղծելն է, բայց այսպիսի քննարկումներ, ցավոք, մեզանում չկան։ Մարդիկ հաց և տեսարաններ են ուզում։ Հացը, Մեծ գրողի ասած, հրեն երկնքից կախված է, դե իսկ տեսարաններ իշխանությունը պատրաստ է մատուցել՝ համատեղելով հաճելին օգտակարի հետ։
«Գոնե մասամբ վրեժխնդիր կլինենք մեր վատ կյանքի համար»,- ինքն իրեն կիսաբավարարված կզգա բողոքական էլեկտորատը։ Ելնելով վերը նշվածից՝ ստացվում է, որ իշխանության ու ժողովրդի մի հատվածի (մասամբ նաև փոքր ու միջին բիզնեսի) թիրախը, տարբեր դրդապատճառներով, դառնում է խոշոր բիզնեսը։
Տեսե՛ք. իշխանությունն ուզում է օգտագործել հանրային տրամադրությունները և սեփականության վերաբաժանում ու ֆինանսների գերկենտրոնացում իրականացնել, որից նույն այդ հանրությանը, բնականաբար, բան չի հասնելու։ Իսկ հանրության լայն շերտերը դեռևս նույնացնում են իշխանությանն ու խոշոր բիզնեսի լայն շրջանակներին և, հետևաբար, փոփոխությունների ճանապարհին իրենց թիրախ տեսնում են ոչ միայն բուն իշխանավորներին, այլ նաև խոշոր բուրժուազիային։ Այսպիսով ստացվում է, որ միջանկյալ փուլում համընկնում են իշխանության ու ընդդիմադիր տրամադրությունների կրող սուբյեկտների շահերը խոշորի դեմ պայքարի մասով, այնպես ինչպես կուլակաթափության հարցում համընկնում էին ռուս մուժիկի շահերը բոլշևիկների հետ։
Եթե իշխանությունը որոշի «մորթել» խոշորին, ապա փոքր ու միջին բիզնեսն առանձնապես դեմ չի լինի, իսկ ժողովրդի կողմից իշխանությունը կարող է նույնիսկ ողջունվել։ Այդ հետո բոլորս կհասկանանք, որ դարձել ենք Ուզբեկստան կամ Ղրղզստան, բայց արդեն ուշ կլինի, քանի որ շատ չանցած ստիպված կլինենք կերակրել այլոց բանակը և հակառակորդին դիմավորել մեր երևանյան պատուհաններից։
«Բա խոշորի դեմ չպայքարե՞ն»,- կհետաքրքրվեն շատերը։ Եթե պայքար է մղվում ոչ թե օլիգարխիկ համակարգի, այլ «օլիգարխ» կոչվածների դեմ, ապա դա նշանակում է, որ խնդիր է դրված պարզապես յուրացնել օլիգարխիկ համակարգի հնարավորությունները, և Հայաստանը դարձնել ուզբեկական կամ ադրբեջանական տիպի երկիր, ինչը չի կարելի թույլ տալ։
Խոշոր բիզնեսը հիմա երկու քարի արանքում է հայտնվել և պետք է, ինքնապահպանական բնազդից ելնելով, ընտրություն կատարի։ Այդ շերտը, ուզած, թե չուզած, պետք է դառնա ժողովրդի մեծամասնության փոփոխությունների պահանջի «համահայցվորը» և չնպաստի ռեժիմի վերարտադրությանը։ Այսինքն առաջիկա ընտրություններում առնվազն չաջակցի սպասվելիք ընտրակեղծիքներին, որպեսզի կարողանա պաշտպանել իր սեփականությունը։ Սեփականության փրկության դիմաց խոշոր բուրժուազիան պետք է համակերպվի այն մտքի հետ, որ այլևս զրկված է լինելու իշխանական հովանավորչությունից և գործելու է մրցակցային դաշտում։ Եթե կարողացավ դիմանալ մրցակցությանը՝ որևէ խնդիր չկա։ Պետությունը միայն պետք է խրախուսի, որ բիզնեսի բոլոր մակարդակներում մրցակցություն լինի, արտադրությունը զարգանա և արտահանումն աճի։ Բացի այդ՝ խոշոր բիզնեսը պետք է տարանջատվի քաղաքականությունից։ Մի խոսքով, խոշոր բիզնեսը պետք է գործակցի փոքր ու միջին բիզնեսի հետ, ստանձնի սոցիալական պատասխանատվություն, տարանջատվի քաղաքականությունից և ընտրակեղծիքների գործիք չդառնա՝ այդպիսով քավելով իր նախկինում գործած մեղքերը։ Այս ամենի այլընտրանքը խոշորի համար սերժսարգսյանական համակարգի կողմից «Խոդորկովսկի-2» օպերացիայի ենթարկվելն է և ամբողջությամբ ունեզրկվելը։
Ժամանակը ցույց կտա, թե ո՞ր տարբերակը կընտրի խոշոր բուրժուազիան։ Կարծում եմ, որ Սերժ Սարգսյանը նրանց կստիպի շուտ կողմնորոշվել, և մենք ականատեսը կլինենք շատ հետաքրքիր զարգացումների։
Ուշագրավ է, որ իշխանության ու հանրության հեղափոխական տրամադրություններին ի հակառակ՝ տիտղոսային ընդդիմություն ՀԱԿ-ը որդեգրել է խորը հակահեղափոխական կեցվածք։ Սա անբնական վիճակ է։ Մինչև այժմ տեղի ունեցած բոլոր համապետական ընտրությունների ժամանակ, գոնե ոչ ֆորմալ առումով, հանրության մեծամասնության և տիտղոսային ընդդիմության միջև եղել է չգրված համաձայնություն, որ անհրաժեշտ է հեղափոխություն։ Միգուցե տվյալ պահի ընդդիմադիր լիդերն այլ բան է հասկացել հեղափոխության տակ կամ եղել է հակահեղափոխական, բայց հրապարակային դաշտում ընտրական գործընթացները միշտ էլ լցված են եղել հեղափոխական ոգով։ Այդպես էր իրավիճակը սկսած 1995-ից։ Այդպես էր նաև 2008-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Բայց հիմա լիովին բացահայտվել է Տեր-Պետրոսյանի կղերապահպանողական էությունը։ Այդ ամենը հաշվի առնելով՝ ակնհայտ է, որ Տեր-Պետրոսյանը ժամանակավրեպ է դառնում, քանի որ հեղափոխական մթնոլորտում կղերապահպանողական մտածելակերպը մարգինալ է դարձնում տվյալ սուբյեկտին։
Եթե 2008-ին աշխատեց «Օգտագործեք ինձ որպես գործիք՝ այս իշխանությունից ազատվելու համար» կարգախոսը, ապա փորձը ցուց տվեց, որ նույնիսկ ա՛յդ առումով ՀԱԿ առաջնորդն այլևս օգտակար չի կարող լինել և արդեն վերածվում է այլ տիպի՝ իշխանության պահպանման գործիքի. նման ընդդիմություն կերազեր աշխարհիս ցանկացած իշխանություն։
Դա է պատճառը, որ անհրաժեշտություն է առաջացել նոր ուժի, որը կլցնի քաղաքական վակուումը և իշխանության թրքաբոլշևիկյան ուղղվածության հեղափոխությանը կհակադրի ազգային-դեմոկրատական կոդ։ Այդ դեպքում կլինի իրական գաղափարական պայքար, այլ ոչ թե աթոռակռիվ։ Իշխանական հեղափոխականությանը պետք է համարժեք հակահարված տալ։

Когда окончится политико-экономический кризис РА? – 5
Власти, наконец, признались, что ошиблись в армяно-турецком процессе. У них не было другого выхода. Они, наконец, увидели те турецкие предусловия, которые упорно не замечали. Политическая куриная слепота привела к тому, что Серж Саргсян, преданный своему стилю действий, вынужденно принял "полурешение" по части армяно-турецкого процесса, которое умещается в формулу «Мы против предусловий Турции, но за продолжение «футбольной» дипломатии».
Таким образом, в истории армянского народа «футбольная» дипломатия останется как символ недальновидности и дипломатической неграмотности. Печально известная «футбольная» дипломатия является классическим примером того, как не нужно вести внешнюю политику.
Учитывая всё это, более актуальным становится обсуждение вопросов, связанных с политико-экономическим кризисом РА и его преодолением.
Фиаско «инициаторов»
Возглавляемая Сержем Саргсяном система полностью изжила себя. Саргсян, посредством премьер-министра, исполняющего роль его «инструмента», осуществляет своеобразную «футбольную» дипломатию также и в экономической жизни страны. Здесь у нас такие же результаты, как и во внешней сфере: позорные провалы. Об этом говорится не только в различных профессиональных и общественных кругах, но и в самых верхних эшелонах власти. То есть, истинный источник кризиса находится внутри и Эрдоган тут не при чем. Если Саргсян сам с самого начала заявил, что если президент Турции примет приглашение вместе посмотреть футбол, то официальный Ереван согласится на предложение турок по созданию комиссии историков и если Саргсян сам дал добро на готовность Гюля содействовать в вопросе Арцаха, то обвинять премьера Турции, в том, что он выдвигает предусловие по Арцаху и хочет посредством армяно-турецких протоколов блокировать процесс признания Геноцида армян, по меньшей мере, является демагогией. Если бы мы не ошиблись, если бы мы не занимались «кирваютюном» (кумовством), если бы мы не стали "пацифистами", то турки не вели бы себя подобным образом. Сейчас задним числом разыгрывается патриотизм, который является свидетельством чего-то иного.
Сейчас нужно обсуждать вопрос общей ответственности Левона Тер-Петросяна, одобрившего действия Сержа Саргсяна. Нынешняя конфигурация политического поля, при которой власти и «уличная» оппозиция дополняют друг друга и превратились в факторы, гарантирующие существование их обоих, способствует углублению кризиса. Следовательно, внутриполитический статус-кво нужно изменить посредством новых идей и новой элиты.
Первый цикл произошедшей в 1988-м бархатной революции уже подходит к концу. С. Саргсян является последним представителем сформировавшейся в постнезависимой Армении системы, а Тер-Петросян - президентом-основателем той же старой системы. В этом причина того, что они инстинктивно сопротивляются переменам, поскольку чувствуют, что могут быть жизнеспособными лишь при старой системе, а после создания новой превратятся в политических пенсионеров. Но это отчаянное сопротивление. Рано или поздно старое уступит свое место новому. Просто нужно готовиться к принятию "смерти" старого, делать так, чтобы государство не подверглось опасности; нужно представить обществу четкие стратегические программы создания нового и получить его поддержку.
Верхи и низы не хотят и не могут
Фактически, в Армении начался революционный процесс, сторонниками которого являются два важных субъекта: власти и широкие слои общества.
Кстати, на данный момент система государственного управления РА не монолитна и под словом «власти» нужно иметь в виду очень тесное окружение Сержа Саргсяна. Это: премьер Тигран Саркисян, два-три министра, несколько человек из аппарата президента, один-два крупных толстосума, которые приобрели статус «смертников» и будут вынуждены до последней пули бороться за Сержа Саргсяна. Вот и вся  «свита» Саргсяна.
При сегодняшней системе властью не является даже РПА со своим большинством. То есть, С. Саргсян создал гораздо более остроконечную пирамиду, чем была в прошлом. Решения принимаются почти единолично. Не случайно, что когда утром 1-го сентября прошлого года журналистка нашего сайта попыталась узнать мнение парламентской фракции РПА относительно парафированных армяно-турецких протоколов, выяснилось, что руководитель фракции Галуст Саакян не был в курсе о принятом в ту ночь злополучном решении. Словом...
Таким образом, власти не только являются сторонниками революции, но инициировали ее, что мы наблюдаем, как во внешней, так и во внутренней политике.
Как власти, так и самая активная масса общества (малая и средняя буржуазия) сейчас против начавшихся во время Тер-Петросяна и кристаллизовавшихся в период кочаряновского правления кланово-олигархических отношений, воплощением которых стали так называемые «олигархи». Ситуация очень тонкая: целью властей является уничтожение крупного бизнеса и проведение перераспределения собственности большевистскими методами по программе «экономика одного олигарха». А широкие слои общества и в частности малый и средний бизнес выступают за конкурентную экономику, свободный рынок и возможность развития, что подразумевает системные перемены и смену власти. То есть, два указанных субъекта преследуют две взаимоисключающие цели, но так выходит, что в данный момент они могут помочь друг другу.
Дело в том, что народ видел, что во время выборов его стремление к переменам было пресечено, в том числе, и сросшимся с властью крупным бизнесом и не верит, что власти срубят тот сук, на котором сидят. Большая часть народа не представляет подобного. «Имитация», - думает среднестатистический гражданин, когда слышит по телевидению, что премьер объявляет мишенью крупный бизнес. С таким мышлением, гражданин невольно становится общественной опорой данной власти. Той власти, которую он не принимает и которая хочет создать в Армении авторитарную политико-экономическую систему, такую как в среднеазиатских мусульманских государствах или в соседнем Азербайджане. А в этих странах фактически султанат и есть лишь один олигарх, который со своим узким окружением (сестра, брат, сын, дочь зять) руководит страной.
Например, в Узбекистане дочери президента Ислама Каримова активно вовлечены в экономическую жизнь и, естественно, зятья Каримова де-факто очень влиятельны в стране. Известно также, что дети и зятья президента Казахстана Нурсултана Назарбаева также оказались очень удачливыми бизнесменами. У киргизов слой удачливых бизнесменов представляли братья в прямом смысле слова сбежавшего президента Курманбека Бакиева и мы видели к чему это привело. В Азербайджане такая же ситуация. У Ильхама Алиева статус пожизненного султана этой страны, а дети семьи Алиевых покупают недвижимость в Эмиратах на миллионные суммы, о чем недавно писала также и международная пресса.
Пока в этих странах действует «братизация», «зятизация» или «сватизация» экономической жизни, то нет никаких шансов обеспечить национальный прогресс. Из сказанного следует, что если мы будем более развитым и открытым обществом, то воинственная риторика Ильхама Алиева так и останется лишь для внутреннего потребления, поскольку государство имеющее систему султаната никогда не сможет одержать над нами победу, если мы будем современным и демократическим государством. А то, что хочет сделать Серж Саргсян - это азербайджанизация или узбекизация, что является угрозой безопасности нашего государства. Следовательно, сформировавшаяся в Армении кланово-олигархическая система, в рамках которой основная часть богатства страны сосредоточена в руках 20-30 семей, должна быть демонтирована, но это не означает, что вместо нее нужно создать сверхолигархическую систему, которая являются целью Саргсяна.
Еще ни одной стране, объявившей войну частной собственности, не удалось удержаться на политической карте мира. Из последних примеров «огромный» СССР, который 70 лет волочил свое существование сугубо за счет ресурсов и без единого выстрела потерпел поражение в «холодной» войне.
У Азербайджана и указанных мною других стран тоже есть ресурсы, которыми они обслуживают свои авторитарные режимы. Но у нас этого ресурса нет. Нашим ресурсом должен быть человек и рациональная, демократическая система. Путем к достижению этого является создание поля свободных возможностей для всех слоев бизнеса, но подобных обсуждений, к сожалению, у нас нет. Люди хотят хлеба и зрелищ. Хлеба, который как сказал Великий писатель, подвешен в небе, ну, а зрелище власти всегда готовы предоставить, совмещая приятное с полезным.
«Хотя бы частично отомстим за нашу плохую жизнь», - протестный электорат сам себя почувствует полуудовлетворенным. Учитывая вышесказанное, выходит, что, по различным мотивам, мишенью сегмента власти и народа (отчасти и малого и среднего бизнеса) становится крупный бизнес.
Смотрите, власти хотят использовать общественные настроения, осуществить перераспределение собственности и сверхконцентрировать финансы, от чего тому же обществу, естественно, ничего не достанется. А широкие слои общества еще отождествляют власть с широкими кругами крупного бизнеса и, следовательно, в качестве своей мишени на пути к переменам они рассматривают не только саму власть, но и крупную буржуазию. Таким образом, выходит, что по части борьбы с крупным бизнесом на промежуточном этапе интересы властей и оппозиционно настроенных субъектов совпадают, так же как в вопросе раскулачивания интересы русского мужика совпадали с интересами большевиков.
Если власти решат «замочить» крупный бизнес, то малый и средний бизнес не будет особо против этого, а народ может даже приветствовать действия властей. Лишь потом мы все поймем, что превратились в Узбекистан или Киргизию, но уже будет поздно, поскольку спустя недолгое время, мы будем вынуждены кормить вражескую армию и встречать противника из наших ереванских окон.
«А что против крупного бизнеса не надо бороться?», - поинтересуются многие. Если борьба ведется не против олигархической системы, а против так называемых «олигархов», то это значит, что поставлена задача просто присвоить возможности олигархической системы и превратить Армению в страну узбекского или азербайджанского типа, чего нельзя допустить.
Сейчас крупный бизнес оказался между двух огней и должен, исходя из инстинкта самосохранения, сделать выбор. Этот слой, волей не волей, должен стать «соистцом» потребности большинства народа в переменах и не способствовать воспроизводству режима. То есть, на предстоящих выборах, по меньшей мере, не способствовать ожидаемым фальсификациям, чтобы суметь защитить свою собственность. В обмен на спасение собственности крупная буржуазия должна смириться с той мыслью, что отныне будет лишена покровительства власти и будет действовать в конкурентном поле. Если сможет выдержать конкуренцию, то никаких проблем не будет. Государство должно лишь поощрять, чтобы на всех уровнях бизнеса была конкуренция, производство развивалось, а объемы экспорта росли. Кроме того, крупный бизнес должен отделиться от политики. Одним словом, крупный бизнес должен сотрудничать с малым и средним бизнесом, взять на себя социальную ответственность, отделиться от политики и не становиться инструментом фальсификаций выборов, тем самым, замаливая свои прошлые грехи. Альтернативой всего этого для крупного бизнеса станет подвергание со стороны сержсаргсяновской системы операции типа "Ходорковский-2"  и полная экспроприация.
Время покажет, какой вариант выберет крупная буржуазия. Думаю, что Серж Саргсян заставит их быстро сориентироваться, и мы станем свидетелями очень интересного развития событий.
Примечательно, что напротив революционным настроениям властей и общества, титульная оппозиция АНК взяла на вооружение глубоко антиреволюционную позицию. Это неестественная ситуация. Во время состоявшихся по сей день всех общегосударственных выборов, хотя бы неформально, между большей частью общества и титульной оппозицией было неписанное соглашение о необходимости революции. Может быть, на тот момент оппозиционные лидеры понимали под революцией нечто иное или были антиреволюционными, но в публичной сфере предвыборные процессы всегда были преисполнены революционным духом. Такой была ситуация начиная с 1995-го. Также было и во время президентских выборов 2008-го. Но сейчас клерикально-консервативная сущность Тер-Петросяна раскрылась полностью. Учитывая всё это, очевидно, что Тер-Петросян становится анахронизмом, поскольку клерикально-консервативное мышление в революционной атмосфере делает данного субъекта маргиналом.
Если в 2008-м сработал лозунг «Используйте меня в качестве инструмента для освобождения от данной власти», то опыт показал, что даже в этом плане лидер АНК больше не может быть полезен и уже превращается в инструмент иного типа - инструмент сохранения власти: о такой оппозиции мечтала бы любая власть в мире.
В этом причина того, что возникла необходимость в новой силе, которая заполнит политический вакуум и противопоставит туркобольшевистской направленности революции властей национально-демократический код. В таком случае развернется настоящая идеологическая борьба, а не борьба за кресло. Властной революции нужно дать адекватный контрудар.