Դատիր, որ դատվե՛ս (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը խոստացավ ազգային միասնության մթնոլորտ: Խոստացավ նաև, որ վենդետտաներ չեն լինելու, և ինքը դատական իշխանության աշխատանքներին չի միջամտելու:
Ինչպես կյանքը ցույց տվեց, նա խաբում էր:
Հիմա նա դատում է Ռոբերտ Քոչարյանին ու հարձակվում բոլոր նրանց վրա, ովքեր համարձակվում են իր հակաքոչարյանական բզիկները չբավարարել:
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դեմ իրականացվող քաղաքական հետապնդումն ասվածի վառ ապացույցն է:
Ուշագրավն այն է, որ բոլոր այն դատավորները, որոնք Փաշինյանի կապրիզներին ու հոգեկան տվայտանքներին ասում են՝ «այո», ունեն ցածր վարկանիշ: Իսկ նրանք, ովքեր առաջնորդվում են օրենքով և «ժողովրդի» վարչապետին ասում են՝ «չէ», ունեն բարձր վարկանիշ:
Փաշինյանին պետք են փաստաբանների կողմից ցածր վարկանիշի արժանացած արմենդանիելյանների տիպի դատավորներ, քանզի նա ուզում է դատական իշխանությունը «բուդկայի» պես սեփականաշնորհել այնպես, ինչպես օրենսդիրն ու գործադիրն է սեփականաշնորհել:
Նրա պատկերացրած ՍԴ նախագահը լևոնական փաստաբան Վահե Գրիգորյանն է, իսկ սահմանադրականության ու օրինականության քայլող մարմնավորումը՝ ընտրակեղծիքների հիմնադիր-տեխնոլոգ ու կրկին լևոնական Գագիկ Ջհանգիրյանը:
Մարտի 1-ի արյունից մաքրվելու, ինչպես նաև քաղաքական հակառակորդին ֆիզիկապես մեկուսացնելու նպատակով է Փաշինյանը դատում Քոչարյանին՝ չզգալով, որ հետագայում ինքը կարող է դատվել՝ դատական իշխանության աշխատանքներին միջամտելու, դատարանները շրջափակելու ապօրինի հրահանգներ տալու, կոռուպցիայի մեջ ներգրավվելու և բազում այլ օրինախախտումներ թույլ տալու համար:
Փաշինանին, թերևս, հանգիստ չեն տալիս այնպիսի հեղափոխական գործիչների դափնիները, ինչպիսիք էին Կերենսկին Ռուսաստանում, Գամսախուրդիան՝ Վրաստանում և Էլչիբեյը՝ Ադրբեջանում:
Հայտնի խոսք կա՝ մի՛ դատիր, որ չդատվես: Նիկոլի դեպքում դա չի գործում: Նա այնքան է սևեռվել Քոչարյանի ուղղությամբ, որ ամբողջ պետական համակարգը ծառայեցնում է դատական իր ֆարսին: Ասել է թե՝ Նիկոլը որոշել է դատել ամեն գնով ու հետ չի կանգնելու իր մտադրությունից: Սա այն դեպքն է, երբ պացիենտի համար կարելի է օգտագործել «դատիր, որ դատվե՛ս» բանաձևը, քանզի նա այլ տարբերակ չի թողնում: Նույնը, ի դեպ, վերաբերում է Նիկոլի բոլոր կամակատարներին:

Суди, чтобы быть осужденным (видео)
Никол Пашинян обещал атмосферу национального единства. Обещал также, что вендетт не будет, и он не станет вмешиваться в работу судебной власти.
Как показала жизнь, он врал.
Сейчас он судит Роберта Кочаряна и набрасывается на всех тех, кто осмеливается не идти на поводу его антикочаряновских бзиков.
Политическое преследование в отношении судьи Давида Григоряна – яркое тому подтверждение.
Примечательно то, что все говорящие «да» капризам и душевным метаниям Пашиняна судьи обладают низким рейтингом. Те же, кто руководствуется законом и говорит «народному» премьеру «нет», имеют высокий рейтинг.
Пашиняну нужны удостоившиеся со стороны адвокатов низкого рейтинга судьи вроде Армена Даниеляна, так как он хочет, подобно «будке», приватизировать судебную власть – как это произошло с исполнительной и законодательной властью.
Представляемым им председателем Конституционного суда является левоновский адвокат Ваге Григорян, а олицетворением конституционности и законности – технолог-основатель избирательных фальсификаций и опять же левоновец Гагик Джангирян.
Пашинян судит Кочаряна для очищения от крови «1 марта», а также для физической изоляции своего политического противника, не чувствуя, что впоследствии под суд может пойти он сам – за препятствование работе судебной власти, незаконные распоряжения по блокированию зданий судов и многие другие правонарушения.
По-видимому, Пашиняну не дают покоя лавры таких революционных деятелей, как Керенский, Гамсахурдия и Эльчибей.
Есть известное выражение: не суди, да не судим будешь. В случае с Николом это не работает. Он настолько сконцентрировался на Кочаряне, что поставил на дело обслуживания своего судебного фарса всю государственную систему. То есть Никол решил судить любой ценой, и от своего намерения не отступит. Это тот случай, когда в отношении пациента приемлемо использовать формулу «суди, чтобы быть осужденным». То есть, хочешь этого или нет, потом тебя всё равно будут судить. Кстати, то же самое касается и всех приспешников Никола.