ԱՄՆ–ը Թուրքիայի վրա ճնշում կգործադրի՞
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, թե աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ նոր կարգ ձևավորելու համար հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններն ընդամենը գործքներ են։
-Թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների սառեցումը և նրանց հետագա վատթարացումը միանգամայն բնական են և թելադրված են այս նոր աշխարհակարգի ձևավորման պահանջներով։ Այս գործընթացը նոր չի սկսվել՝ 2000թ. սկզբներից է այն ծավալվել և գնալով նոր թափ է առնում։ Կարծում եմ՝ Թուրքիայի ռազմավարական դերն է նվազելու ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլև ԵՄ-ի համար։ Սա լուրջ մարտահրավեր է մեզ համար, և հայկական հարցն ու հայ-թուրքական հարաբերություների խնդիրը այդ սառեցման գործընթացին նպաստող գործիքներ են,-նշել  է նա։
Ըստ Արման Մելիքյանի՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կարող է ճնշում գործադրել և թուրքերին պարտադրել հայ-թուրքական հարբերությունների հաշտեցման գործընթացը տարանջատել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումից։
-Կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ը Թուրքիայի վրա այս կարգի ճնշում գործադրելու է, բայց ուրիշ խնդիր է, թե ո՞րն է դրա նպատակը և ի՞նչը կլինի վերջնարդյունքը,-հավելել է նա։

США окажут на Турцию давление?
Бывший министр иностранных дел НКР Арман Меликян сказал во время встречи с журналистами, что армяно-турецкие и армяно-азербайджанские отношения являются всего лишь инструментами для формирования нового порядка в геополитических играх.
«Охлаждение турецко-американских отношений и их дальнейшее ухудшение вполне естественно и продиктованы потребностью в формировании нового мирового порядка. Этот процесс не сейчас начался. Он развернулся  с начала 2000г. и со временем набирал обороты. Думаю, что стратегическая роль Турции сократилась не только для США, но и для ЕС. Это является серьезным вызовом для нас. Как Армянский вопрос, так и проблема армяно-турецких отношений являются инструментами, способствующими этому охлаждению», - отметил он.
По мнению бывшего министра индел НКР, президент США Барак Обама может оказать давление и вынудить турок отделить процесс нормализации армяно-турецких отношений от урегулирования Карабахской проблемы.
«Считаю, что США окажут на Турцию давление такого рода, но другой вопрос, в чем цель этого и каков будет окончательный результат?», - добавил А. Меликян.