Նիկոլ Փաշինյանի նոր հենարանը
2018–ի մայիսին Նիկոլ Փաշինյանը նախ ինքնահռչակվեց որպես «ժողովրդի թեկնածու», ապա՝ «ժողովրդի վարչապետ»։ Դրա մեջ ճշմարտության մասնաբաժին կար, քանզի փողոց դուրս եկածները նրան էին տեսնում որպես երկրի ղեկավար։ Նրան էին տեսնում, քանզի գտել էին իրենց տեսակով ու նմանությամբ մեկին, որից հսկայական սպասումներ ունեին։
Սպասումներն այդ ռոբինհուդյան էին։ Ոմանք մտածում էին, որ Նիկոլը հարուստներից փողերը հավաքելու է ու իրենց բաժանի։ Փողեր հարուստներից նա, իհարկե, հավաքեց ու հավաքում է, բայց դրանից ամբոխներին հասնում է «բուբլիկի» անցք, իսկ ահա ընտանեկան «Իմ քայլը» կամ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամներին շատ կլորիկ գումարներ են փոխանցվում։ Իսկ թե ինչքան գումարներ է հավաքվում չերևացող տարբերակով, Նիկոլենք կամ Լֆիկենք կիմանան, կամ էլ հետագայում «հերձումը» ցույց կտա։
Շատերը կարծում էին, որ ինչպիսի արագությամբ որ Փաշինյանը, պատկերավոր ասած, բոմժական կյանքից մտավ թագավորական կյանք, նույնպիսի արագությամբ էլ իրենց կյանքն է փոխվելու։
Նիկոլի կյանքը փոխվեց, բայց հրապարակում «Նիկո՛լ, վարչապե՛տ» գոռացողներինը՝ ոչ։ Այդպես էլ պետք է լիներ, քանզի այլ բան չէր էլ սպասվում։ Ժողովրդահաճո առաջնորդը և պոպուլիստական խոսքը դեռ չեն նշանակում կոնկրետ արդյունքներ և առաջընթաց։ Ի դեպ, պոպուլիստը, որպես կանոն, հետընթաց է ապահովում այն զանգվածի համար, որի վրա հենվելով հասել է իշխանության։
Առաջնորդն ու ամբոխը
Հետհեղափոխական շրջանի սկզբնական փուլում երկուսն էլ «տաք» էին։ Ամբոխը դեռ սպասումներ ուներ, իսկ վարչապետ դարձած Նիկոլը իջնում էր կառավարության դիմաց ու հանդիպում բողոքավորներին, ոտքի վրա հանձնարարականներ տալիս, դրական էր գնահատում, որ մարդիկ եկել են ու կառավարության դռանն են հարվածել («Իրենց դուռն է, ինչ ուզեն՝ կանեն»)։ Նա ու իր թիմակիցները ոտքով էին աշխատանքի գալիս, մետրո էին նստում, սելֆի անում ու այլ «կապիկություններով» աչքի ընկնում
Ժամանակն անցավ։ Մարդիկ կամաց–կամաց սկսեցին տեսնել, որ փողոցում արդյունավետ գործող Փաշինյանը նույնքան անարդյունավետ է կաբինետում որոշումներ կայացնելիս ու դրական արդյունքներ ապահովելիս։ Տեսան ու սկսեցին հիասթափվել իրենց երբեմնի կուռքից։
Կամաց–կամաց Փաշինյանն էլ սկսեց «քցել» իր երբեմնի երկրպագուներին ու մտավ պալատական կյանքով ապրելու ռեժիմ՝ շրջագայություններ, սպասարկող անձնակազմ, բյուջեի հաշվին «կայֆեր» և այլն։
Փաշինյանը գիտի, որ «փողոցը» կորցրել է։ Դատարաններն ապօրինաբար շրջափակելու նրա կոչին արձագանքեցին քիչ թվով մարդիկ։ Գլխաքանակ ապահովելու գործին լծվեցին քայլարած պատգամավոներրը, ավագանու անդամները, չինովնիկները։
Փաշինյանին այս պայմաններում մնում է անել այն, ինչն ամբողջությամբ տեղավորվում է հետհեղափոխական տրամաբանության մեջ՝ թվացյալ բաց գործիչ լինելուն զուգահեռ՝ դառնալ շատ ավելի փակ, քան նախորդ իշխանությունը, ինչպես նաև իշխանությունը պահել փողով և ուժով։
Մամուլում լուրեր տարածվեցին այն մասին, որ Փաշինյանը որոշել է իր թիմակից պաշտոնյաներին ու «նեղ կռուգին» պետբյուջեի հաշվին պարգևատրել, բայց այնպես անել, որ դրանց չափերի մասին հանրության լայն շրջանակները և պետական ապարատի ստորին օղակները չիմանան։
Ինչ մնում է ուժով իշխանությունը պահելուն, ապա դրա համար է նա գնում ճամբարափոխ դատախազ Արթուր Դավթյանի մոտ ու ասում, որ սա նոր Հայաստանին ամբողջությամբ համապատասխանող դատախազություն է, կոչում է շնորհում կամակատար ՀՔԾ ղեկավար Սասուն Խաչատրյանին ու գեներալներ դարձնում ուժային բլոկի ներկայացուցիչներին։
Մի խոսքով, իշխանությունը պահելու հարցում Փաշինյանն օրիգինալ չէ։ Ամբոխով իշխանության եկած բոլոր սուբյեկտներն էլ «քցում» են ամբոխին ու հետո այդ ամբոխից փորձում պաշտպանվել վարչական և ուժային լծակներով։
Թալանից խոսող ամբոխավարները, որպես կանոն, պետբյուջեի հաշվին սկսում են սեփական թիմակիցների արտոնյալ շերտ ձևավորել, իսկ վերջում դառնում են այնպիսի թալանչիներ, որ նրանց թալանի համեմատ՝ խամրում են բոլոր նախորդ թալանների մասին իրական ու հեքիաթային պատմությունները։

Новая опора Никола Пашиняна
В мае 2018-го Никол Пашинян провозгласил себя сначала «народным кандидатом», а затем – «народным премьером». В этом была и доля правды, так как вышедшие на улицу люди видели в нем руководителя государства. Видели, поскольку воспринимали его как подобного себе человека, и связывали с ним огромные ожидания.
Ожидания эти были робингудовскими. Некоторые думали, что Никол возьмет деньги у богатых и раздаст их бедным. Деньги у богатых он, конечно же, собрал и продолжает собирать, но толпе от этого достается лишь дырка от бублика, а семейные фонды «Мой шаг» и «Город улыбок» получают на свои счета кругленькие суммы. Сколько же денег собирается втихомолку, лучше знать николовцам и лфиковцам, или станет ясно после «вскрытия».
Многие считали, что их жизнь изменится в лучшую сторону с той же скоростью, с какой Пашинян, образно говоря, вошел из бомжеской жизни в королевскую.
Жизнь Никола изменилась, но кричавших на площади «Никол – премьер!» – нет. Так и должно было быть, так как ничего другого и не ожидалось. Действующий в угоду массам лидер и популистская речь еще не означают конкретных результатов и прогресса. Кстати, популист, как правило, обеспечивает откат той самой массе, опираясь на которую он и добивается власти.
Лидер и толпа
На начальном постреволюционном этапе оба были распалены. Толпа всё еще тешила ожидания, а ставший премьером Никол спускался ко входу в здание правительства и встречался с протестующими, давая на ходу распоряжения и позитивно оценивая, что люди били в двери здания правительства («Их двери – что захотят, то и сделают»). Он и члены его команды приходили на работу пешком, делали селфи и выделялись другим «обезьянничеством».
Спустя некоторое время люди начали постепенно замечать, что эффективно действовавший на улице Пашинян настолько же неэффективен при принятии кабинетных решений и обеспечении позитивных результатов. Увидели и начали разочаровываться в своем некогда кумире.
Пашинян, в свою очередь, тоже начал постепенно «кидать» своих некогда фанатов и вошел в режим дворцовой жизни: турне, обслуживающий аппарат, «кайфы» за счет бюджета и т.д.
Пашинян знает, что потерял «улицу». На его незаконный призыв блокировать здания судов откликнулось небольшое количество людей. В дело обеспечения количественной составляющей впряглись мойшаговские депутаты, члены советов старейшин, чиновники…
Пашиняну в этих условиях остается лишь делать то, что полностью умещается в постреволюционную логику: параллельно бытности кажущимся открытым деятелем стать более закрытым, чем предыдущие власти, а также удерживать власть деньгами и силой.
В прессе появилась информация о том, что Пашинян решил премировать членов своей команды и узкое окружение за счет госбюджета, но так, чтобы широкие слои общественности и низшие звенья госаппарата о размерах этих премий ничего не узнали.
Что касается удержания власти посредством силы, то для этого он идет к генпрокурору-перебежчику Артуру Давтяну и заявляет, что это – полностью соответствующая новой Армении прокуратура, присваивает новое звание приспешнику-главе ССС Сасуну Хачатряну и делает генералами представителей силового блока.
Словом, в вопросе удержания власти Пашинян неоригинален. Все пришедшие к власти с помощью толпы субъекты «кидают» эту толпу, пытаясь впоследствии защититься от нее посредством административных и силовых рычагов.
Говорящие о разграблении охлократы, как правило, начинают формировать за счет госбюджета привилегированный слой из членов своей команды, а в конце становятся такими казнокрадами, что на их фоне меркнут все предыдущие реальные и вымышленные истории о разграблениях.