Հարցազրույց ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Վարդան Բոստանջյանի հետ
-Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական ներկայիս վիճակն ինչպե՞ս կգնահատեք։
-Ես գնահատում եմ նորմալ։ Գիտե՞ք ինչ առումով նորմալ՝ մեր ունեցած հնարավորությունների, մեր անցած այս ամբողջ ազատական հարաբերություններում գործելու ժամանակի, ինչ-որ մենք կարողացել ենք որդեգրել և նման պայմաններում աշխատել։ Բնականաբար, պետք է սոցիալ-տնտեսական վիճակը մենք չշփոթենք սոցիալական ամենազանազան խավերի եկամուտների ցածր մակարդակի հետ։ Իհարկե, դա չափազանց վատ բան է։ Այդուհանդերձ, մենք պետք է հասկանանք, որ պետք է հնարավորություններ լինեն, այդ թվում' առաջին հերթին ֆինանսական։ Մենք դեռևս լիբերալ հարաբերությունների պայմաններում չենք կարողացել ինկուբացիոն տեսակետից ժամանակային առումով հասցնել։ Մենք չունենք ռազմավարական բնույթի ռեսուրսներ։ Մենք միանգամից կենտրոնացված կառավարումից, այսինքն սովտական մոդելից, անցել ենք ազատականին, և բնականաբար սրանք բարդ գործընթացներ են։ Իսկ այդ բարդ գործընթացների պարագայում մենք երբևիցե չէինք կարող միանգամից, շատ կարճ ժամանակահատվածում հաղթահարել բարոյահոգեբանական այն բոլոր բացասական լիցքերը, որոնք կուտակված էին մեզանում։ Եվ դրա համար ես ուզում եմ մտածել, որ այս պայմանները պետք է համարել բավարար գոնե այնքանով, որքանով մենք չենք գտնվում անոմալ ահավոր վիճակում։ Գոնե մենք ունենք նախադրյալներ՝ ի դեմս այսօրվա մեր վիճակի, որ հետագայում ավելի զարգացնենք ու ավելի բարձրացնենք սոցիալ-տնտեսական մակարդակը։
-Այդուհանդերձ, Ձեր նշածն արդարացնո՞ւմ է արդյոք այսօր առկա իրավիճակը։
-Միանգամից ասեմ՝ չի կարող արդարացնել, և ես հակված էլ չեմ։ Առանց իմ աջակցության՝ համապատասխան կառավարոողները գիտեն այս բոլոր խոցելի պահերի ու խնդիրների մասին։ Հասարակության մեջ միշտ լինում են նաև մարդիկ, ովքեր ուզում են բացասական այդ խոցելի տեղը դարձնել մատի փաթաթան։ Սա, ընդհանրապես, շատ նման է այն վիճակին, երբ որ մարդը, նաև հետխորհրդային տարածքում, լավ կերած-խմած է, բայց ինքը լացում է։ Ես հասկանում եմ, որ դա վատ բան է։ Շատ հաճախ քաղաքացին ու մարդը պետք է հասկանան նաև, որ եթե իրենց առաջ ծառացած դժվարությունները կարողանան հաղթահարել... Ինչ վերաբերում է արդեն կառավարման ողջ ինստիտուտին, այո՛, իսկ ո՞վ ասաց, որ ամբողջ պետական կառավարման համակարգը պետք է «յուվիլիռնի»  կառավարում իրականացներ այսօրվա դրությամբ։ Մենք գտնվում ենք, չէ՞, անցման փուլում։ Այսինքն, բազմաթիվ բաներ պարզապես հասանալի չեն մեզ, բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ մենք չունենք հստակ պատկերացումներ, մենք գնտվում ենք միջազգային հարաբերությունների, միջազգային հանրության մեջ և, բնականաբար, էականորեն տարբերվում ենք այդ հանրությունից այնքանով, որքանով մենք ունենք ոչ աշխարհի կողմից ընկալված, ընդունված ու ամրագրված հարաբերությունների ամբողջ սիստեմ մեր ներսում։
-Բայց չէ՞ որ կան հարցեր, որոնք ուղղակիորեն կախված են հենց ՀՀ կառավարության գործունեությունից, ինչի հետևանքով մենք հիմա ունենք անընդհատ արձանագրվող գնաճ, աշխատավարձերը չեն բարձրանում, և կառավարությունը շարունակ փոքր ու միջին բիզնես կազմալուծող օրենքներ է բերում ԱԺ, ինչն էլ անուղղակիորեն հարվածում է նաև խոշոր բիզնեսին։ Այս բոլոր հարցերն արդյոք հենց կառավարության նախաձեռնություննե՞րը չեն, որը գործադիրը կարող է և չանել։
-Դուք բերեցիք հարցերի այն ամբողջ շարանը և նշեցիք բոլոր խոցելի պահերը, որոնց վերաբերյալ արդեն ժամանակը կամ ոչ ժամանակը՝ նման գործոնները չես կարող մեջտեղ բերել։ Այո՛, մեր վարչապետն իր հերթին ևս ասում է՝ մենք կառավարման որակի առումով չենք գտնվում բարձր մակարդակի վրա։ Եվ դա դրսևորվում է ավելի ցածր հարթությունների վրա, որ մենք չենք կարողանում զարգացնել փոքր և միջին բիզնեսը։ Մենք դրա համար չենք ստեղծում բարենպաստ պայմաններ։
-Չենք կարողանո՞ւմ, թե չենք ցանկանում։
-Ես այդտեղ արդեն դժվարանում եմ։ Եթե մինչև անգամ չցանկանալն էլ լինի, նշանակում է՝ դա պայմանավորված է որոշ սուբյեկտներով, որոնք կարող են, անուղղակիորեն չուզենալով հանդերձ, նպաստել անբարենպաստ պայմաններ ստեղծելուն։ Բայց փաստը մնում է փաստ, որ ՀՀ-ում նկատելի մի շերտ (անունը չդնենք էլ փոքր և միջին բիզնես) պարզապես չի կարողանում աշխատել, և եթե չեն կարողանում աշխատել, չեն վաստակում եկամուտ, եթե չունեն եկամուտ, կենցաղային ամենատրիվիալ տարրական պայմանները չեն կարողանում բավարարել։ Անշուշտ, յուրաքանչյուր երկրի համար դա ահավոր խոցելի բան է։
-Հետևաբար, դրա հիմնական մեղավորն ո՞վ է։
-Դրա մեղավորը պարզ չէ՞, որ և՛ մենք ենք, բայց ավելի շատ կազմակերպողն ու կառավարողն են։ Ուրեմն, նա իր մեղքի բաժինն ունի։ Որքան էլ մենք հղումները կատարենք այլ-այլ տեղեր, միևնույն է, չենք կարող դա մտցնել հիմնավորումների դաշտ։ Այսինքն, փաստը այն է, որ կա արտագաղթի պրոցես, կա եկամուտների սարսափելի ցածր մակարդակ և այլն։
-Եթե ընդհանրացնենք, կառավարության գործունեությունն ինչպե՞ս եք գնահատում։
-Իսկ ինչի՞ եք ուզում, որ ես հենց հատկապես այդ գործունեությունը գնահատեմ։ Ես ինքս կոալիցիոն մարդ եմ։ Ես այս պահին դժվարանում եմ պատասխանել ձեր այդ հարցին։
-Իսկ արդյոք հնարավո՞ր է, որ ստեղծված իրավիճակը սոցիալական բունտի հանգեցնի։
-Ես չեմ ուզում մտածել, որ այդպես պետք է լինի, չնայած բացառված չէ ոչնինչ։ Բայց բոլոր դեպքերում հասկանում ենք պատմականորեն, ոչ թե անցած 18-20 տարիների կտրվածքով, որ հայը մենթալիտետով բունտեր չսիրող ժողովուրդ է, և բոլոր նույնիսկ ամենադժգույն և դժվարին իրավիճակում լուծման ավելի ընդհարման ձևեր չի փնտրում։ Դա կլինի արտագաղթ, դա կլինի հեռանալ, չվերադառնալ կամ մեկ այլ՝ ուր գտնել սնվելու, ապրելու, աշխատելու ավելի գրավիչ պայմաններ, միգուցե նաև այդպես, բայց պատմությունը ցույց է տալիս, որ տան ներսում հայ մարդը հակված չէ սոցիալական բունտեր կազմակերպելուն։

Интервью с зампредседателя постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, членом фракции «Процветающая Армения» Варданом Бостанджяном
-Как Вы оцениваете нынешнюю социально-экономическую ситуацию в Армении?
-Я оцениваю ее как нормальную. Нормальную, учитывая наши возможности, время, которое прошло с момента установления либеральных отношений, то, что мы смогли взять на вооружение и работать в подобных условиях. Естественно, мы не должны путать социально-экономическую ситуацию с низким уровнем доходов самых различных социальных слоев. Конечно, это крайне негативное явление. Тем не менее, мы должны понять, что должны быть возможности, и в первую очередь, финансовые. У нас нет стратегических ресурсов. Мы сразу от централизованного управления, то есть, от советской модели, перешли к либеральной, и, естественно, это сложные процессы. И поэтому хочется думать, что эти условия нужно считать удовлетворительными хотя бы постольку, поскольку мы не находимся в ужасно аномальной ситуации. А при этих сложных процессах мы никогда не могли бы сразу, за очень короткий период, преодолеть все те негативные морально-психологические заряды, которые накопились у нас. По крайней мере, у нас есть предпосылки в виде нашей сегодняшней ситуации, чтобы в дальнейшем более развить и повысить социально-экономический уровень.
-Тем не менее, разве указанные Вами обстоятельства оправдывают существующую сегодня ситуацию?
-Сразу скажу, что не могут оправдать, и я не склонен делать это. Без моего содействия, соответствующие управляющие знают обо всех этих уязвимых моментах и проблемах. В обществе всегда бывают люди, которые желают это постоянно напоминать об этом негативном, уязвимом месте. Это, вообще, очень похоже на ту ситуацию, когда человек сытый, но всё равно плачет. Я понимаю, что это плохо. Что касается института управления в целом, то кто сказал, что сегодня вся система госуправления должна осуществлять «ювелирное» управление? Мы же находимся в переходном периоде, не так ли? То есть, многие вещи нам просто недоступны, по многим вопросам у нас нет четкого представления, мы являемся частью международного сообщества, но существенно отличаемся от этого общества настолько, насколько сильна у нас не принимаемая миром система отношений.
-Но ведь есть проблемы, которые прямо зависят от деятельности правительства РА, вследствие чего, у нас сейчас постоянно фиксируется инфляция, не повышается зарплата, и правительство постоянно вносит в НС законы, наносящие вред малому и среднему бизнесу, что косвенно ударяет и по большому бизнесу. Не инициированы ли все эти проблемы правительством?
-Вы привели всю эту вереницу проблем и указали на все уязвимые моменты. Да, наш премьер-министр, в свою очередь, говорит, что в плане качества управления, мы не на высоком уровне. И это проявляется на более низких плоскостях в виде того, что мы не можем развивать малый и средний бизнес. Поэтому мы не создаем благоприятные условия.
-Не можем или не хотим?
-Затрудняюсь ответить. Но факт остается фактом, что в РА заметен слой, который просто не может работать. Если не могут работать, то не получают прибыль, если не получают прибыль, то не могут обеспечить самые тривиальные элементарные бытовые условия. Безусловно, для каждой страны это является ужасно уязвимым местом.
-Следовательно, на ком лежит основная вина за это?
-Разве не ясно, что в этом виноваты и мы, но больше всего управляющие? У них есть своя доля вины. Сколько бы мы ни ссылались на других, все равно, не можем превратить это в аргументы. То есть, факт в том, что есть процесс эмиграции, есть страшно низкий уровень доходов и так далее.
-Если обобщим, то, как Вы оцениваете деятельность правительства?
-А почему хотите, чтобы я оценил именно деятельность правительства? Я сам вхожу в коалицию. В данный момент я затрудняюсь ответить на ваш вопрос.
-Возможно ли, что сложившаяся ситуация приведет к социальному бунту?
-Я не думаю, что так должно произойти, хотя ничего нельзя исключать. Но в любом случае, мы понимаем, что исторически, а не за последние 18-20 лет, армяне по своему менталитету являются народом, который не любит бунтов и во всех, даже самых тяжелых ситуациях не ищет более резких путей решения. Это будет эмиграция, поиск более привлекательных условий для жизни, работы, но история показывает, что армяне не склонны устраивать социальные бунты.