Լևոնական Վահե Գրիգորյանի նիկոլությունը. իշխանազավթում
Քաղաքական շանտաժի կամ առևտրի արդյունքում Սահմանադրական դատարանի անդամի թեկնածու դարձած և, ամենայն հավանականությամբ, ստվերային գործիքակազմի կիրառման օգնությամբ ԱԺ–ում 99 «կողմ» ձայն ստացած Վահե Գրիգորյանն այսօր ինքնահռչակվել է որպես ՍԴ նախագահ։ ԱԺ–ում այս իշխանազավթումը հավանության են արժանացրել, ինչը խմբակային է դարձնում ապօրինությունը։
Սա այն մարդն է, որը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի համար տարիներ շարունակ քաղաքական փաստաբանություն է արել և, ըստ էության, զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ, այլ ոչ թե իրավաբանությամբ կամ փաստաբանությամբ։
ՍԴ նախագահ ինքնահռչակվելով՝ Վահե Գրիգորյանը յուրօրինակ ձևով նիկոլություն է անում, այսինքն՝ ինքն իրեն կարգում է որպես «Ժողովրդի ՍԴ նախագահ», ինչը Սահմանադրության և օրենքների կոպիտ ոտնահարում է։
Եթե Փաշինյանը հայտարարում էր, որ կա՛մ ես կլինեմ վարչապետ, կա՛մ ոչ մեկը, ապա Վահե Գրիգորյանն էլ, փաստացի, հայտարարում է, որ կա՛մ ինքն է ՍԴ նախագահ, կա՛մ ոչ մեկը։ Բայց եթե հեղափոխության բուռն շրջանում Նիկոլի իշխանազավթումն ուներ «փողոցի» աջակցությունը, ապա այժմ այդ «փողոցը» չկա, բայց կան իշխանական լծակ և իշխանական «բեսպրեդել»։
Դատարանների շրջափակման փաշինյանական կոչը չարժանացավ հանրության՝ անգամ փոքր շրջանակների աջակցությանը և տապալվեց։ Այդ պահից սկսած՝ արդեն որոշում կայացվեց դիմել ստվերային գործիքակազմերի, այդ թվում՝ շանտաժի, իշխանական լծակների կիրառման ու առևտրի։
Փաշինյանը փաստացի ֆաշիստական մեթոդոլոգիայով է զավթում իշխանությունը։ Սկզբում նա Հիտլերի պես դարձավ վարչապետ՝ չլինելով ԱԺ մեծամասնության ներկայացուցիչը։ Ապա սեփականաշնորհեց խորհրդարանը։ Եվ հիմա հարձակվել է դատական իշխանության վրա ճիշտ այնպես, ինչպես Հիտլերը, ով թիրախ դարձրեց վեյմարյան դատարանները և ստեղծեց նացիստական «Ժողովրդական դատարանների պալատ»։ Պալատի ֆունկցիան Հիտլերի ձեռքում պատժիչ ու դակիչ դերակատարում իրականացնելն էր։
Փաշինյանական ֆաշիզմն առանց գաղափարախոսության է։ Եթե Հիտլերը ներքին ու արտաքին թշնամիների կերպար էր հրամցնում իր կարծիքով հանուն մեծ Գերմանիայի, ապա փաշինյանական ֆաշիզմը զուտ աթոռապաշտական ֆունկցիա է կատարում ու ձեռքի հետ էլ սպասարկում արտաքին ուժերի շահերը։ Քայլարածների համար թշնամու կերպար են իրենց քաղաքական ընդդիմախոսները, ղարաբաղցիները, որոնց մեջ «դավադիրներ» են փնտրում, և ռուսները, որոնց վրա է Փաշինյանն ուզում բարդել սեփական ձախողումները Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։
Վերադառնալով ՍԴ–ի թեմային՝ նկատենք, որ Հայաստանում նիկոլական ֆաշիզմ թույլ չտալու մեջ շահագրգիռ բոլոր քաղաքական ուժերը, հասարակական կազմակերպությունները և անհատները պետք է հրապարակավ արտահայտվեն։ Այստեղ արդեն խնդիրն այն չէ, թե որքանով են լավը կամ վատը ՍԴ գործող դատավորները, և ով ինչ կարծիք ունի ՍԴ գործող նախագահ Հրայր Թովմասյանի մասին։ Խնդիրը Հայաստանում իշխանության ուզուրպացիա թույլ չտալուն և մեր երկրի անվտանգությանն է վերաբերում։
Բռնապետությունը լինում է այն դեպքում, երբ մեկ մարդու կրնկի տակ է հայտնվում օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունը։ Հիմա մենք այդ ամենի ականատեսն ենք դառնում, և լռելը հավասարազոր է լինելու հանցակից լինելուն։
Ի դեպ, ԲՀԿ–ն ու ԼՀԿ–ն նույնպես պետք է արձագանքեն ՍԴ նախագահ ինքնահռչակվելու Վահե Գրիգորյանի հայտարարությանը, այլապես իրենք էլ են պատասխանատու և մասնակից դառնում մի խումբ անձանց կողմից իշխանության զավթման գործընթացին, քանզի «ազատ» քվեարկության միջոցով մասնակցել են Վահե Գրիգորյանի նշանակմանը։

Николство левоновского Ваге Григоряна или Узурпация власти
Ставший в результате политического шантажа или торга кандидатом в члены Конституционного суда и, по всей видимости, в результате применения теневых инструментов получивший в НС 99 голосов «за» Ваге Григорян сегодня провозгласил себя председателем КС. Эту узурпацию судебной власти в НС одобрили, что придает преступлению уже групповой характер.
Это тот человек, который на протяжении лет промышлял политическим адвокатством для Левона Тер-Петросяна и, по сути, занимался политической деятельностью, а не юриспруденцией или адвокатством.
Провозгласив себя председателем КС, Ваге Григорян занимается своеобразным николством, то есть назначает себя «народным председателем КС», что является попранием Конституции и законов.
Если Пашинян заявляет, что премьером будет либо он, либо никто, то Ваге Григорян, фактически, заявляет, что председателем КС является либо он, либо никто. Однако если в бурный период революции узурпация власти Николом пользовалась поддержкой «улицы», то сейчас этой «улицы» нет, но зато есть властные рычаги и властный беспредел.
Пашиняновский призыв к блокированию зданий судов не получил какой-либо общественной поддержки и провалился. Начиная с этого момента было принято решение прибегнуть к теневому инструментарию, в том числе к шантажу, использованию властных рычагов и торгу.
На деле Пашинян узурпирует власть фашистскими методами. Сначала он стал премьером, не будучи представителем парламентского большинства. Затем он приватизировал Национальное собрание. Теперь он ополчился на судебную систему точно так же, как в свое время Гитлер, избравший в качестве мишени веймарские суды и создавший «Народную судебную палату». Функцией Палаты было исполнение роли карательного и компостирующего инструмента в руках Гитлера.
Пашиняновский фашизм лишен идеологической составляющей. Если Гитлер преподносил образы внутренних и внешних врагов для достижения великой, на его взгляд, Германии, то пашиняновский фашизм выполняет всего лишь функцию по удержанию занимаемого кресла и заодно обслуживает интересы внешних сил. В образе врагов для мойшаговцев предстают их политические оппоненты, карабахцы, среди которых ищут «заговорщиков», и русские, на которых Пашинян хочет взвалить вину за собственные провалы в отношениях с Азербайджаном.
Возвращаясь к теме КС, заметим, что для недопущения в Армении николовского фашизма все заинтересованные политические силы, общественные организации и индивиды должны публично высказаться на этот счет. И проблема здесь уже не в том, насколько плохи или хороши действующие судьи КС и кто какого мнения о действующем председателе КС Грайре Товмасяне. Вопрос здесь касается недопущения в Армении узурпации власти и безопасности нашей страны в целом.
Деспотия бывает тогда, когда под пятой одного человека оказываются законодательная, исполнительная и судебная ветви власти. Сейчас мы становимся очевидцами именно этого, и молчание равноценно соучастию в преступлении.
Кстати, ППА и ПСА также должны отреагировать на заявление Ваге Григоряна по провозглашению себя председателем КС, иначе они тоже станут ответственными и соучастниками процесса узурпации власти группой лиц, так как посредством «свободного» голосования приняли участие в назначении Ваге Григоряна.