Անջեյ Կասպրչիկ. «ԼՂ հակամարտությունը չի կարելի համարել սառեցված»
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը ԵԱՀԿ ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է, որ  2009թ.  հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում մահացել է 19 մարդ։
«Շփման գծում տարեկան միջինը մահանում է 30 մարդ, որոնց թվում նաև սովորական քաղաքացիներ են։ 2009թ. մահացու դեպքերի թիվն իջել է 19-ի, ինչը պարբերաբար իրականացվող բանակցությունների արդյունք է։ Յուրաքանչյուր մարդկային զոհ ողբերգություն է, ինչից և պետք է խուսափել։ Ցավոք սրտի, պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել շփման գծում դիպուկահարների դուրս բերման վերաբերյալ»,-ասել է Կասպրչիկը։
Նրա խոսքերով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարելի համարել սառեցված. «Նախորդ տարվանից մենք արձանագրում ենք բանակցային ողջ գործընթացի ամենաինտենսիվ փուլը։ 2009-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են 6 անգամ՝ 3 անգամ ՌԴ նախագահի մասնակցությամբ։ Բանակցություններին Դմիտրի Մեդվեդևի մասնակցության արդյունք էր 2008թ., այսպես կոչված, մոսկովյան հռչակագրի ստորագրումը»,-նշել է  ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը։ Հարցին, թե անհրաժեշտություն կա՞ բանակցային գործընթացն ավելի թափանցիկ դարձնել, Կասպրչիկը պատասխանել է՝ դա տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ բանակցային գործընթացի վերջնական արդյունքները վավերացման համար ներկայացվեն երկու պետությունների բնակչությանը։

Анджей Каспршик: «Карабахский конфликт нельзя считать замороженным»
«На линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск в 2009 году погибли 19 человек», - сказал личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик в своем интервью журналу ОБСЕ.
«К сожалению, в результате случаев стрельбы на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск и на азербайджано-армянской границе погибают в среднем 30 человек в год, среди которых есть и представители гражданского населения. В 2009 году число смертельных случаев снизилось до 19, что является результатом интенсификации мирных переговоров. Каждая человеческая потеря - это трагедия, которая должна быть избегнута. К сожалению, не достигнуто соглашение по выводу снайперов», - сказал Анджей Каспршик.
По его словам, Карабахский конфликт нельзя считать замороженным. «С прошлого года мы наблюдаем самую интенсивную фазу на протяжении всего переговорного процесса. Президенты Азербайджана и Армении встретились 6 раз в 2009 году, 3 раза в расширенном формате с президентом России. И еще раз вместе с Дмитрием Медведевым в 2010 году. Результатом личного участия президента Медведева стало подписание так называемой Московской декларации в ноябре 2008 года», - сказал представитель действующего председателя ОБСЕ.
На вопрос о том, необходимо ли сделать переговорный процесс более прозрачным, Анджей Каспршик ответил, что это будет нужно, когда финальные результаты переговоров будут представлены населениям двух государств для ратификации.