Փիթր Վեյդրուդ. «Բանաձևը խորհրդարանում անցել է և չի կարող վերաքննության ենթարկվել»
Մարտի 25-ին Շվեդիայի արտգործնախարար Կարլ Բիլդտը թուրքական NTV հեռուստաընկերությանն ասել էր, որ Շվեդիայի Ռիկսդագը (խորհրդարանը) հնարավոր է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի կրկնակի քվեարկություն անցկացնի։
-Ես չեմ հասկանում՝ դա ասելով ի՞նչ նկատի ունի արտգործնախարարը, քանի որ այդ բանաձևը խորհրդարանում անցել է և չի կարող վերաքննության ենթարկվել,- «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է Շվեդիայի քրիստոնյա սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ, Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վեյդրուդը։
Նա նշել է, որ կարելի է երկու տարբերակ պատկերացնել՝ առաջին՝ խորհրդարանում դարձյալ քվեարկություն լինի, և այս անգամ խորհրդարանն ասի, որ Ցեղասպանություն չի եղել, երկրորդ՝ քննարկվի, որ խորհրդարանն իր կարողություններից դուրս ինչ-որ բան որոշի, սակայն երկու տարբերակներն էլ, Փ. Վեյդրուդի կարծիքով, մեծ խնդիր պետք է առաջացնեն արտգործնախարարի համար։
-Պետք է ասեմ, որ արտգործնախարարի և Շվեդիայի կառավարության կեցվածքը չի նշանակում, որ պատմության վերաբերյալ նրանք այլ կարծիք ունեն։ Նրանք գիտեն, որ Ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, սակայն իրենց կեցվածքն այսօր այլ պատճառներ ունի։ Նրանց տեսակետն այն է, որ խորհրդարանի որոշելիք հարցը չէ՝ Ցեղասպանություն եղե՞լ է, թե՞ ոչ։ Սակայն այս անգամ խորհրդարանի մեծամասնությունն այն կարծիքին էր, որ, այո՛, խորհրդարանն ինքը պետք է քաղաքական կեցվածք ունենա հարցի վերաբերյալ, հետևաբար ինձ համար ուղղակի անհասկանալի և տրամաբանության սահմաններից դուրս է, որ այս հարցը դարձյալ դրվի քվեարկության,- նշել է Փիթր Վեյդրուդը։

Питер Вейдруд: «Резолюция прошла в парламенте и не может быть пересмотрена»
25-го марта министр иностранных дел Швеции Карл Бильдт заявил в эфире турецкого телеканала NTV, что возможно парламент Швеции проведет повторное голосование по резолюции, признающей Геноцид армян, ассирийцев и понтийских греков. За комментариями мы обратились к председателю Христианской Социал-демократической партии Швеции Питеру Вейдруду.
«Я не понимаю, что имеет в виду министр иностранных дел, когда говорит об этом? Данная резолюция прошла в парламенте и не может быть пересмотрена», - сказал в беседе с «7or» П. Вейдруд
«Должен сказать, что позиция министра иностранных дел и правительства Швеции не означают, что у них иное мнение об истории. Они знают, что Геноцид был, однако их позиция обусловлена другими причинами. По их мнению, не парламент должен решать был или не был Геноцид. Однако в этот раз парламентское большинство придерживалось того мнения, что парламент сам должен иметь политическую позицию относительно вопроса, следовательно мне просто непонятно и это за рамками логики, что данный вопрос снова будет вынесен на голосование», - отметил шведский парламентарий.