Կաշխատե՞ն Հայաստանի անվտանգության բարձիկները
Ժամանակակից շուկայական տնտեսությունը և բարեկեցիկ պետությունը հիմնված են հետևյալ հիմնական սյուների վրա՝
1. մասնավոր սեփականության անձեռնմխելիություն,
2. տնտեսական ու քաղաքական կատաղի, բայց օրինական մրցակցություն, քաղաքական կյանքի կուսակցականացում և բիզնես դաշտում բաժնետիրական կառավարման համակարգի լայնորեն կիրառում,
3. գործատուների և կառավարության սոցիալական պատասխանատվություն,
4. բանկային գաղտնիքի ապահովում և բանկային համակարգի սոցիալականացում,
5. տնտեսական ու քաղաքական արհեստական մենաշնորհների բացառում,
6. հարկային բեռի շուրջ պետություն–գործատու–աշխատուժ եռակողմ ողջամիտ պայմանավորվածություն,
7. աշխատուժի ինստիտուցիոնալ պաշտպանություն (իրական արհմիություններ),
8. վստահություն (ընտրական համակարգի, գործարար պայմանագրերի, ջենթլմենական համաձայնությունների, անկախ դատարանների և այլնի նկատմամբ),
9. հանրային տարբեր շերտերի շահերը ներկայացնող մամուլի միջոցների առկայություն և ներքին ծագման իրական քաղաքացիական հասարակություն,
10. կոմպետենտ կառավարում։
Մենք այս բոլոր կետերում խնդիրներ ունենք։ Բայց փոխարենը դրանք լուծենք, խորացնում ենք խնդիրները։
Օրինակ այսօր երկու վատ լուր ստացանք։ Երկուսն էլ պաշտոնական։ Մեկը վերաբերում էր, այսպես կոչված, մեղավորության կանխավարկածին, մյուսը՝ բանկային գաղտնիքին։
ԿԲ–ն հաստատեց, որ շրջանառության մեջ է դրվել առանց դատական վճռի գույքի բռնագանձում իրականացնելու կառավարության մտադրությունների փաստաթուղթը։
«Բարձր տնից» էլ իմացանք, որ իշխանությունները մտել են բանկային համակարգի մեջ ու մեկիկ–մեկիկ հոտոտել ֆիզանձանց վարկային պատմություններն ու բանկային շարժերը, այսինքն՝ բանկային գաղտնիքի հերն անիծվել է։
Եթե արդեն անցել են ֆիզանձանց ու մանր վարկառուներին, նշանակում է՝ գանձարանը դատարկ է ու պատճառ են ման գալիս նպաստների վճարումները չկատարելու համար՝ բնականաբար, ռազմահայրենասիրական հռետորաբանության ներքո։
Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ այս երկու լուրերը շատ ավելի լուրջ հարված են մեր տնտեսությանն ու անվտանգությանը, քան ադրբեջանական զորքերի հարձակումը կարող էր լինել, քանզի թշնամու զորքը հարձակվում է ճակատից, ու խնդիրը բոլորիս համար հասկանալի է՝ մոբիլիզացիոն ուժերով հետ մղել ու անցնել հակագրոհի, իսկ ահա տնտեսության հերն անիծվում է թիկունքից ու շատերը կարող են նույնիսկ ողջունել մեր տնտեսությանը հարվածողին։
Հայաստանը մտնում է ոչ թե տուրբուլենտության, այլ լրջագույն ցնցումների դաշտ։ Նախորդ դարի 90–ականների փլուզումները կարող են մանկական խաղ թվալ սպասվող ցնցումների հետևանքների համեմատ։

Сработают ли подушки безопасности Армении?
2. яростная экономическая и политическая конкуренция в рамках закона, партизация политической жизни и широкое применение на бизнес-поле системы акционерного управления,
3. социальная ответственность работодателей и правительства,
4. обеспечение банковской тайны и социализация банковской системы,
5. исключение искусственных экономических и политических монополий,
6. разумные трехсторонние договоренности между государством, работодателем и работником вокруг налогового бремени,
7. институциональная защита рабочей силы (реальные профсоюзы),
8. доверие (в отношении избирательной системы, бизнес-контрактов, джентльменских соглашений, независимых судов и т.д.),
9. наличие представляющих интересы различных слоев общества СМИ и реальное гражданское общество внутреннего происхождения,
10. компетентное управление.
Мы имеем проблемы со всеми этими пунктами. Однако вместо решения этих проблем мы их усугубляем.
Например, сегодня пришли две плохие новости. Обе – официальные. Одна касалась так называемой презумпции виновности, а другая – банковской тайны.
Центробанк подтвердил, что в оборот введен документ о намерении правительства осуществлять конфискацию имущества без судебного решения.
Из «высокого дома», в свою очередь, сообщили, что власти влезли в банковскую систему и по одному начали разнюхивать кредитные истории и финансовые потоки физических лиц, то есть свели на нет понятие «банковская тайна».
Если уже перешли к физическим лицам и мелким заемщикам, означает, что казна пуста, и ищутся причины для того, чтобы не выполнять обязательства по выплате пособий, естественно, под военно-патриотическую риторику.
Уверяю вас, что эти две новости являются намного большим ударом по нашей экономике и безопасности, чем это могло бы быть в случае нападения азербайджанских войск, так как враг атакует с фронта, и задача здесь понятна всем – отбросить его посредством мобилизационных сил и перейти в контрнаступление. Экономика же разваливается с тыла, и многие могут даже приветствовать действия предпринимающего шаги в этом направлении субъекта.
Армения входит в поле не турбулентности, а серьезнейших потрясений. В этих условиях разруха 90-х гг. прошлого века, в сравнении с последствиями ожидающихся потрясений, может показаться детской игрой.