Հ. Քլինթոնը Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելը կապել է պատմական հանձնաժողովի հետ
Նախօրեին Ռուսաստանի առաջին ալիքով հեռարձակվող «Պոզներ» հաղորդման հյուրն էր ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը։ Հաղորդման ընթացքում նրան ուղղվել է նաև Սոչիի համալսարանի ուսանող Արսեն Թևանյանի հարցը՝ կապված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ։
-Ինչո՞ւ եք դուք և նախագահ Օբաման ընդդիմանում 252-րդ բանաձևին։ Իր նախընտրական արշավի ժամանակ պարոն Օբաման խոստացել է ճանաչել Ցեղասպանությունը, իսկ հիմա այդ մասին կարծես մոռացել է,- Հ. Քլինթոնին հարցրել է ուսանողը։
ԱՄՆ պետքարտուղարն այսպես է պատասխանել.
-Չեմ կարծում, թե ինչ-որ մեկն ինչ-որ բան մոռացել է, բայց շատ կարևոր է այն, ինչ տեղի է ունենում՝ Թուրքիայի և Հայաստանի համատեղ աշխատանքը։ Ի դեպ, աշնանը Ցյուրիխում Թուրքիայի, Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, այլ երկրների ԱԳ նախարարների հետ ես նույնպես ներկա էի մի շարք համաձայնագրերի ստորագրմանը՝ ուղղված Հայաստանի և Թուրքայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Եվ դրանցից մեկն էլ այդ երկրների կողմից պատմական հանձանաժողովի ստեղծումն էր, որը կզբաղվեր անցյալի հետ կապված առկա խնդիրներով։ Կարծում եմ՝ դա ճիշտ մոտեցում է, եթե երկու երկրները, երկու ժողովուրդները կենտրոնանում են այդ ամենի վրա։ Գիտե՞ք, ես բազմիցս եմ ասել՝ մենք չենք կարող փոխել մեզ ժառանգություն հասած անցյալը։ Այն ամենը, ինչ մենք կարող ենք, ավելի լավ ապագայի հասնելն է։

Х. Клинтон связала непризнание Геноцида армян с комиссией историков
Вчера в программе Первого канала «Познер» госсекретарь США Хиллари Клинтон ответила на вопрос телезрителя - студента Сочинского университета Арсена Теваняна о том, что в ходе предвыборной кампании президент США Барак Обама обещал признать Геноцид армян в Османской империи.
«Почему Вы и президент Обама противитесь 252-й резолюции? Во время своей предвыборной кампании господин Обама обещал признать Геноцид, а сейчас вроде бы забыл об этом», - спросил студент.
Отвечая на вопрос, Хиллари Клинтон сказала:
«Не думаю, что кто-то, что-то забыл. Но очень важно то, что происходит совместная работа Турции и Армении. Кстати, осенью в Цюрихе вместе с министрами иностранных дел Турции, Армении, России, Франции и других стран я также присутствовала на подписании ряда соглашений, нацеленных на нормализацию отношений между Арменией и Турцией. Одним из них было соглашении об организации этими странами исторической комиссии, которая занялась бы всеми вопросами, касающимися прошлого. Думаю, это правильный подход, если две страны, два народа, фокусируются на всем этом. Вы знаете, я много раз говорила - мы не можем изменить доставшегося  нам прошлого, все что мы можем - добиться лучшего будущего».