«Աննախադեպի» նախադեպը. հրաժարական
Երեկ Ստեփանակերտում կարծիք հնչեց, որ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստն աննախադեպ իրադարձություն է մեր հանրապետությունների գոյության ողջ ընթացքում:
Աննախադեպ երևալն ակնհայտորեն դուր է գալիս ոմանց (սա, իհարկե, հոգեվերլուծության առարկա է)։ Պետք է, սակայն, հիասթափեցնեմ աննախադեպության սիրահարներին։
Բանն այն է, որ Հայաստանի ու Արցախի ղեկավար կազմի մասնակցությամբ անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի անցկացումն աննախադեպ չէ։ Նման նիստ տեղի է ունեցել նաև 1998թ. հունվարի 8–ին (դրան նախորդել էր «Պատերա՞զմ, թե՞ խաղաղություն. լրջանալու պահը» տխրահռչակ հոդվածի հրապարակումը)։ Նիստն, ինչպես երեկ, նախաձեռնել էր Հայաստանի ղեկավարը։ Այն ժամանակ էլ, ինչպես հիմա, թեման Արցախի հետ կապված դրամատիկ զարգացումներն էին։
Հիշեցնեմ, որ 1998–ի համատեղ նիստից երկու ամիս անց՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հրաժարական տվեց։
Այնպես որ Ստեփանակերտի երեկվա «աննախադեպը» նախադեպ է ունեցել և ավարտվել հրաժարականով։ Պատմությունը կրկնվելու «փիս խասիաթ» ունի։
Հ.Գ.։ Արցախի, ավելի կոնկրետ՝ Քարվաճառի (նախկինում՝ Քելբաջար) հարցով, Հայաստանի ու Արցախի ղեկավար կազմի համատեղ նիստեր տեղի են ունեցել նաև պատերազմի տարիներին (Գորիսում և Ստեփանակերտում)։ Կրկին Հայաստանի ղեկավարի նախաձեռնությամբ։ Թեման՝ ընդունել Քարվաճառը հանձնելու պայմանները։ Տեր–Պետրոսյանը պահանջում էր Քարվաճառի հարցով գնալ զիջումների՝ վախենալով միջազգային հանրության ու հատկապես ՌԴ նախագահ Ելցինի ճնշումներից։
Ինչպես հայտնի է, հանձնում այդպես էլ տեղի չունեցավ։ Արցախի ղեկավար կազմը փաստացի «Ոչ» ասաց հանձնման տերպետրոսյանական պահանջներին։

Прецедент «беспрецедентного» – отставка
Накануне в Степанакерте прозвучало мнение, что совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха – беспрецедентное в истории наших государств событие.
Желание казаться беспрецедентным некоторым явно по душе (конечно же, это уже предмет психоанализа). Однако любителей беспрецедентного должен разочаровать.
Дело в том, что проведение совместного заседания Советов безопасности с участием руководящего состава Армении и Арцаха не беспрецедентно. Подобное заседание имело место и 8 января 1998 года (этому предшествовала публикация печально известной статьи «Война или мир?»). Заседание, как и вчера, инициировал руководитель Армении. Темой тогда тоже были связанные с Арцахом драматичные развития.
Напомню, что спустя 2 месяца после совместного заседания 1998-го Левон Тер-Петросян подал в отставку.
Так что вчерашнее «беспрецедентное» в Степанакерте имело свой прецедент и завершилось отставкой. История имеет «дурную привычку» повторяться.
P.S. По вопросу Арцаца, а конкретнее – Кельбаджара, совместные заседания руководящего состава Армении и Арцаха имели место также в годы войны (в Горисе и Степанакерте). Снова с инициативы руководителя Армении. Темой были условия сдачи Кельбаджара. Тер-Петросян требовал пойти в этом вопросе на уступки, боясь давления международного сообщества и в особенности президента РФ Ельина.
Как известно, никакой сдачи не произошло. Тер-петросяновским требованиям по сдаче руководство Арцаха сказало «Нет».