Թուրքիայում բնակվող հայաստանցիները մեղադրում են ՀՀ իշխանությունների՞ն
Թուրքական ԶԼՄ–երը, անդրադառնալով երկրի վարչապետ Էրդողանի այն հայտարարությանը, թե հարկ եղած դեպքում Թուրքիայում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիները կարտաքսվեն հայրենիք, «ներկայացրել են» հարցի վերաբերյալ հայաստանացիների կարծիքը։ Եվ ստացվել է այնպես, որ Հայասատանի քաղաքացիները, որոնք ապօրինի բնակվում են Թուրքիայում, քննադատել են Հայաստանի կառավարությաը Թուրքիայի հետ հարբերությունները վատացնելու համար։
-Մենք հասարակ մարդիկ ենք, երբևէ չենք զբաղվել քաղաքականությամբ։ Եթե Հայաստանում լավ կյանք ապահավվեր, ապա մենք մեր ընտանիքի համար մի կտոր հացը մեր հայրենիքում կվաստակեինք, այլ ոչ թե այստեղ։,- «Kanal1» հեռուստաընկերությանը ասել է Անկարայում ժամանակավոր ապրող Հայաստանի քաղաքացին, որը չի ցանկացել նշել իր անունը։
Հայասատնի մեկ այլ քաղաքացի, որը Ստամբուլի  Ակսրայա թաղամասում զբաղվում է քաղցրավենիքների պատրաստմամբ, ասել է, թե  չի ցանկանում Թուրքիայից հեռանալ։
-Ես այստեղ ապրում եմ շուրջ 4 տարի և գումար եմ վաստակում այստեղ, դրանք հետո ուղարկում եմ Երևան, որտեղ իմ հարազտների մեծ մասը աշխատանք չունի։ Ես շատ եմ խնդրում՝ մեզ հետ մի ուղարկեք։ Ամեն ինչում մեղավոր է Հայաստանում տիրող վարչակարգը, ժողովուրդն այստեղ մեղք չունի,-ասել է նա։
Մի ուրիշ հայուհի՝ Էմմա Կիրակոսյանը, որը աշխատում  է տրանսպորատային ընկերությունում, «Hurriyet» թերթին ասել է, թե թուրքերի և հայերի միջև ոչ մի խնդիր չկա, խնդիր կա կառավարությունների միջև։ Նա նաև նշել է, որ Վրաստանով Ստամբուլից օրական մի քանի ավտոբուս է ուղևորվում։
-Շատ վարորդներ հայեր են, և նրանք այդպես են իրենց հացը վաստակում։ Պետք չէ այդ մարդկանց ձեռքից խլել մի կտոր հացը,-ասել է նա։

Проживающие в Турции граждане Армении обвиняют власти РА?
Комментируя заявление премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана, о том, что, если понадобится, то Турция депортирует граждан Армении, находящихся в стране, турецкие СМИ «представили» мнения проживающих в Турции граждан Армении. И вышло так, что нелегально проживающие в Турции граждане Армении, раскритиковали правительство Армении за ухудшение отношений с Турцией.
«Мы простые люди, никогда не занимались политикой и не хотим страдать из-за армянских политиков и лобби. Армяне, проживающие в США, Европе и в России, очень богатые, им нет до нас дела. Лобби и наше коррумпированное правительство все делают, чтобы усложнить нашу жизнь. Ведь если в Армении была бы хорошая жизнь, мы кусок хлеба для своей семьи зарабатывали бы у себя на родине, а не здесь. Спасибо Турции, что она предоставила нам такую возможность»,- сказала в интервью турецкому телеканалу Kanal1 временно проживающая в Стамбуле гражданка Армении, которая не стала называть своего имени.
Другая гражданка Армении, которая занимается выпечкой сладостей в стамбульском квартале Аксарай, заявила, что не хочет покидать Турцию. «Я здесь живу около 4-х лет и зарабатываю здесь деньги, которые потом отправляю в Ереван, где большинство моей родни без работы. Я очень прошу не отправлять нас обратно, мы в Армении обречены на голод. Во всем виноват ныне существующий в Армении режим, а народ ни причем»,- сказала она.
Еще одна гражданка Армении - Эмма Киракосян, работающая в транспортной компании, заявила Hurriyet, что между турками и армянами нет никаких проблем, есть проблемы между правительствами. Она также сказала, что в день из Стамбула через Грузию отправляется несколько автобусов. «Многие шофера - армяне, они так зарабатывают себе на жизнь, не надо отнимать кусок хлеба у этих людей»,- сказала она.