ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ. «Հասել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ժամանակը»
Ինչպես հաղորդում է «АПА» գործակալությունը, Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը երեկ ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Ժոաո Սոարեշին։ Քննարկման գլխավոր թեման եղել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը։
Է. Մամեդյարովն ընդգծել է, որ միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանի զինված ուժերը դուրս կգան «գրավյալ տարածքներից», և փախստականներն էլ կվերադառնան այնտեղ, կորոշվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Ըստ Մամեդյարովի՝ միայն այս պայմանների դեպքում հակամարտության կարգավորումը հնարավոր կլինի, ու տարածաշրջանում էլ խաղաղություն և անվտանգություն կապահովվի։
Իր հերթին Ժ. Սոարեշն ասել է, թե եկել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ժամանակը, և այս հնարավորությունից պետք է օգտվել։

Президент ПА ОБСЕ: «Назрело подходящее время для урегулирования Карабахского конфликта»
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров принял президента ПА ОБСЕ Жоао Соареша. На встрече главной темой обсуждение Карабахского конфликта.
По словам Мамедъярова, окончательного определение статуса Нагорного Карабаха возможно лишь после того, как вооруженные силы Армении покинут «оккупированные территорий», на этих территориях будут созданы нормальные условия для жизни, открыты коммуникации, а вынужденные переселенцы возвращены на свои земли. Мамедъяров подчеркнул, что только при таких условиях урегулирования в регионе можно обеспечить мир и безопасность.
В свою очередь, Ж.Соареш отметил, что назрело подходящее время для урегулирования конфликта, и этой возможностью необходимо воспользоваться.