Ամբոխի և իշխանության հարաբերությունները. Փաշինյանը կգնա՞ Ռոբեսպիերի ճանապարհով
Ամբոխի և իշխանության (հեղափոխական ու ոչ հեղափոխական ճանապարհով եկած) հոգեբանության, վարքաբանության ու հատկանիշների վերաբերյալ հսկայական մասնագիտական գրականություն կա: Գիտության այդ ճյուղի դասականներն են համարվում Սոկրատը, Պլատոնը, Արիստոտելը, Մաքիավելլին, Վեբերը, Լը Բոնը, Տարդը, Ադլերը, Ֆրոմը, Մոսկովիչին, Ֆրեյդը, Յունգը, Սփենսերը, Կանետտին, Իլյինը և այլք:
Ինչ վերաբերում է գեղարվեստական գրականությանը, ապա ոչ ոք, թերևս, այնպես խորը և գունեղ չի ներկայացրել հեղափոխությունը, հեղափոխականներին ու անցումային (սահմանային) վիճակում հայտնված մարդկանց հոգեբանությունը, ինչպես համաշխարհային մեծություն Դոստոևսկին: Նրա «Դևերը» Бесы») վեպում (ստեղծագործությունը գրվել է բոլշևիկյան հեղափոխությունից մոտ կես դար առաջ) բարձրացված են այնպիսի համամարդկային հարցեր ու տրված են այնպիսի պատասխաններ, որոնք մինչև հիմա էլ արդիական են ու այդպիսին կմնան այնքան, որքան որ գոյություն կունենա մարդկությունը:
Դե իսկ Ջորջ Օրուելն ու Օլդուս Հաքսլին իրենց հակաուտոպիստական ստեղծագործություններում լավագույնս ներկայացրել են մարդու և հեղափոխության հարաբերությունները, հեղափոխական մետամորֆոզները և տրանսֆորմացիաները ամբոխ-իշխանություն հարթության մեջ:
Համաշխարհային մակարդակի են նաև մեր Երվանդ Օտյանի գրածները, պարզապես մենք դրանք «ռասկրուտկա» չենք արել, բայց սա այլ խոսակցության թեմա է:
Ամբոխները լինում են հերոսական, սիրահարված, դավաճան,
խելագարված ու ատող
Ամբոխի գլխավոր հատկանիշներից մեկը մեծանալու և տարածվելու ձգտումն է: Ընդլայնվելու համար ամբոխին անընդհատ նոր տեսարաններ և գործողություններ են պետք: Դա անընդհատ ու մեծ քանակությամբ վառելիք խժռող ավտոմեքենա է հիշեցնում: Հենց վառելիքը չտաս, անմիջապես կանգ կառնի:
Հենց որ ամբոխը «դոզայի» պակաս է ունենում, անմիջապես ցրվում է: Դա հատուկ է, այսպես կոչված, բաց տիպի ամբոխներին: Հրապարակում մեզ մոտ հենց բաց տիպի էր հավաքված և առաջնորդվում էր «որքան շատ, այնքան լավ» սկզբունքով: Այդ բացությունը հնարավորություն էր տալիս մեծացնել շրջանակը, քանզի կար պարզունակ գործողությունների ծրագիր, առաջնորդ և թիրախ: Նման դեպքերում, երբ մարդկանց բազմության շարժիչը միանում է, պարզապես անգրագիտություն և անհեռատեսություն է ուժ կիրառելը, քանզի այն հակառակ էֆեկտն է տալիս: Նիկոլ Փաշինյանին փողոցից կալանավորելը զանգվածի է՛լ ավելի մոբիլիզացման համար կատալիզատորի ֆունկցիա կատարեց: Իշխանափոխության գործընթացի գագաթնակետը հենց այդ կալանավորումն էր:
Ամբոխը և հռետորը միմյանցից կախված են կարճաժամկետում: Դա օբյեկտ-սուբյեկտային հարաբերություն է: Սուբյեկտը հակված է ամբոխին օգտագործել ու «քցել», իսկ ամբոխը հաճույքով պատրաստ է օգտագործվել, բայց մինչև նոր օգտագործողի հայտնվելը:
Նոր կուռքի հայտնվելուն պես ամբոխը նույն չափով, ինչ չափով, որ գերվել էր նախորդ կուռքից, սկսում է ատել վերջինիս ու ոչնչացնել: Այնպես որ ամբոխի սիրելի լինելը լավ բան է, բայց կարճաժամկետում: Հետո, երբ սկսվում է կուռքերի տապալման փուլը, սիրելի առաջնորդը, որին ալիքը բարձրացրել էր գագաթին, դառնում է նույնչափ ատելի, և ալիքն իր տակ է առնում է նրան ու այդ ժամանակ չես էլ կարող փախչել: Մի խոսքով, ամբոխի սիրելի լինելը վտանգավոր է սիրելիի համար:
Ամբոխը և հեղափոխությունը
Հեղափոխական ճանապարհով իշխանափոխությունն ամենադրամատիկն է: Այն հարբեցնում է մարդկանց ու անջնջելի հետք թողնում բոլոր մասնակիցների սրտերում՝ առաջացնելով ինչպես հպարտության (սկզբնական փուլում), այնպես էլ ամոթի ու հիասթափության զգացում (որոշ ժամանակ անց):
Հեղափոխությունն ունի պատմականորեն հաստատված փուլեր ու ներքին տրամաբանություն: Կան օրինաչափություններ, որոնք պրակտիկայում դրսևորվում են բոլոր ժամանակներում ու բոլոր ժողովուրդների մոտ:
Ցանկացած հեղափոխական ուժ հենց որ կարողանում է ամրապնդել իշխանությունը, անմիջապես դառնում է հակահեղափոխական ու խոր պահպանողական: Դա քաղաքագիտական կանոն է:
Իշխանության եկած հեղափոխականներին միշտ նյարդայնացնում է այն զանգվածը, որի օգնությամբ նրանք իշխանության են գալիս, քանզի հեղափոխական էյֆորիան զանգվածի մոտ պահպանվում է շատ ավելի երկար, քան հեղափոխական էյֆորիայով իշխանության եկածների մոտ:
Իշխանության եկածների ու հեղափոխական զանգվածների սպասումները, մոտիվացիան ու ակնկալիքները տարբեր են: Այդտեղից էլ խզում է առաջանում առաջնորդի ու զանգվածի միջև, որը հետագայում վերածվում է փոխադարձ մետաֆիզիկական ատելության:
Հեղափոխականները չեն ողջունում հեղափոխականությունը հեղափոխությունից հետո, քանի որ այն կարող է խաթարել իրենց իշխանությունը: Օրինակ՝ փողոց փակելով ու զանգվածներին ոտքի հանելով հեղափոխություն իրականացրած Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը դեկտեմբերի 9-ից հետո (գրեթե 100 տոկոսով Փաշինյանը դեկտեմբերի 9-ից հետո կդառնա վարչապետ) դեմ է լինելու փողոց փակելու և զանգվածներին ոտքի հանելու ճանապարհով հարց լուծելուն: Նա հիմա էլ է դեմ, բայց զուտ հայտարարությունների ու ակնարկների մակարդակով: Դեկտեմբերի 9-ից հետո արդեն կոնկրետ պահվածք կորդեգրվի: Ոստիկանության «փափկամազությանը» կգա փոխարինելու այն, ինչ կար մինչև հեղափոխությունը կամ, միգուցե, ավելի կոշտ բան:
Իշխանության համար պայքարը սկսվում է հեղափոխությունից հետո
Հակահեղափոխականների փնտրտուքը և մատնանշումը հեղափոխությամբ իշխանության եկածների համար կրում է զուտ քաղտեխնոլոգիական ու մարտավարական բնույթ:
Քաղաքական պրակտիկան ցույց է տալիս, որ հեղափոխությամբ իշխանության եկածների ամենակատաղի հակառակորդները ոչ թե մերժված իշխանություններն են լինում (թագավորները, ավտորիտար իշխանավորները, ցարականները, փլուզված ՍՄԿԿ-ն և այլն), այլ հեղափոխության ներսի մարդիկ, ովքեր դուրս են մնում իշխանական կարկանդակի բաժանման գործընթացից կամ էլ գաղափարական տարաձայնություններով բաժանվում են (Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու Վազգեն Մանուկյանն իրար ավելի շատ էին ատում, քան կոմունիստներին, որոնց տապալելով էին միասին հեղափոխություն իրականացրել. ներտեսակային պայքարը քաղաքականության մեջ ավելի դաժան է ու կոշտ, քան միջտեսակայինը):
Հեղափոխականներին հեղափոխությանը դավաճանելու մեջ, որպես կանոն, մեղադրում են հեղափոխությունը ողջունածները կամ դրա մեջ եղածները, իսկ ահա հեղափոխական արժեքները հեղափոխականներից պաշտպանում են թերմիդորականները, այսինքն՝ հնի ու նորի կոմպրոմիսն ապահովողները, որոնց իշխանության գալն անխուսափելի օրինաչափություն է:
Ակնհայտ է, որ Փաշինյանի իշխանության գլխավոր հակառակորդը չի կարող լինել ՀՀԿ-ն: Նրա ընդդիմախոսները լինելու են, այսպես կոչված, ստերիլ հեղափոխություն պահանջողները, բայց դա առաջին փուլում: Հետո կսկսվի արդեն բուն ընդդիմախոսության գործընթացը, բայց այլ սուբյեկտներով (հեղափոխական արժեքները հեղափոխականներից պաշտպանողներ):
Իշխանության ճակատագիրը
Ցանկացած իշխանության, այդ թվում՝ հեղափոխական իշխանության հատկանիշն է դե յուրե իշխանություն վերցնելուց հետո վարկանիշային կորուստ ունենալը: Անկումը կլինի սահուն, թե կտրուկ, կախված է իշխանության վարքագծից: Բայց որ անկումն անխուսափելի է, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: Դա փողոցից դեպի կաբինետ տեղափոխվելու գինն է:
Փողոցային ու հեղափոխական տիպի գործընթացների օգնությամբ իշխանության եկածները միշտ հայտնվում են նոր, թանկարժեք ու ցանկալի ավտոմեքենայի կարգավիճակում, որին հենց ավտոսրահից հանում ես, անմիջապես գինը գցում է:
Ստանդարտ քաղաքական իրավիճակում ստանդարտ ընտրական մեխանիզմներով ու հեղափոխական ճանապարհով (փողոցով) իշխանության եկածների տարբերությունն այն է, որ եթե առաջինի դեպքում վարկանիշային անկումը իշխանության սուբյեկտի համար կարող է վատագույն դեպքում հանգեցնել հաջորդ ընտրություններում պարտության, ապա երկրորդի դեպքում վարկանիշային կորուստը կարող է ցնցումային զարգացումների բերել նախևառաջ իշխանության սուբյեկտի համար (փողոցով եկողը կարող է փողոցով էլ գնալ՝ հայտնվելով իր երբեմնի երկրպագուների ոտքերի տակ):
Եթե հեղափոխությամբ իշխանության եկածներն անմիջապես չեն փորձում հանդարտեցնել իրավիճակը և հասարական հարաբերությունները տեղափոխել ստանդարտ դաշտ, ապա, ի վերջո, նրանք դառնում են իրենց իսկ կիրառած գործիքների գերին ու զոհը:
Նախընտրական փուլում հեղափոխականների համար, միգուցե, արդյունավետ են «պատին ծեփելու» և «ասֆալտին փռելու» կոչերն ու տեխնոլոգիաները, բայց դրանք բումերանգի էֆեկտ ունեն:
Ֆրանսիական հեղափոխականների յակոբինյան թևի առաջնորդ Ռոբեսպիերը սիրում էր բոլոր «հակահեղափոխականներին» պառկեցնել գիլյոտինի տակ և գլուխներ թռցնել, բայց վերջում ինքն էլ հայտնվեց գլխատված վիճակում:
Հայաստանին բնականաբար ձեռնտու չէ, որպեսզի մեզանում տեղի ունենան այնպիսի զարգացումներ, ինչպիսիք եղան Ֆրանսիայում 1789-ին ու դրանից հետո կամ Ռուսաստանում 1917-ին ու դրանից հետո:
Ցնցումների ռեսուրս մենք չունենք: Դրա գինը կարող է Ղարաբաղը, իսկ հետո նաև Հայաստանը դառնալ:
Գարնանը տեղի ունեցած հեղափոխությունը կրել է թավշյա բնույթ, իսկ դա նշանակում է, որ հետհեղափոխական զարգացումներն էլ պետք է լինեն թավշյա՝ առանց վենդետաների (ինչպես խոստացվել էր) և կառուցողական դաշտում: Սիրո և հանդուրժողականության մթնոլորտը պետք է վերականգնել, այլապես ատելությունը կարող է սրբել բոլորին ու ճանապարհ բացել ծայրահեղականության համար:
Գայթակղվել այսրոպեական էֆեկտներով, նշանակում է լինել ոչ պակաս անհեռատես, որքան որ քեզ կալանավորողներն էին անհեռատես ու դատապարտված պարտության:
Ո՞ր ճանապարհը կընտրի Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 9-ից հետո, դժվար է ասել: Ինքնապահպանման բնազդը, թերևս, նրան կպահի թավշյա տիրույթում: Տեսնենք:

Отношения толпы и власти: пойдет ли Пашинян путем Робеспьера?
О психологии, поведении и характере толпы и власти (революционной и нет) есть огромное количество специальной литературы. Классиками этого научного ответвления считаются Сократ, Платон, Аристотель, Макиавелли, Вебер, Лебон, Тард, Адлер, Фромм, Московичи, Фрейд, Юнг, Спенсер, Канетти, Ильин и др.
Что касается художественной литературы, то никто, пожалуй, так глубоко и красочно, как Достоевский, не описывал революцию, революционеров и психологию оказавшихся в переходном (пограничном) состоянии людей. В его романе «Бесы» (произведение было написано почти за полвека до большевистской революции) подняты такие общечеловеческие вопросы и даны на них такие ответы, которые актуальны по сей день и продолжат быть таковыми, пока существует человечество.
В антиутопистских же работах Джорджа Оруэлла и Олдоса Хаксли наилучшим образом представлены психология человека и революции, революционные метаморфозы и трансформации в плоскости толпа-власть.
На мировом уровне находятся также работы нашего Ерванда Отяна, просто они не так раскручены, но это уже тема для отдельного разговора.
Толпы бывают героическими, влюбленными, предательскими, обезумевшими и ненавидящими
Одной из главных характеристик толпы является стремление к увеличению и распространению. Для расширения толпе постоянны нужны зрелища и действия. Она напоминает постоянно и в огромном количестве пожирающую топливо машину. Как только перестаешь ее заправлять, она сразу же останавливается.
Как только толпа ощущает нехватку «дозы», она мгновенно расходится. Это свойственно толпам так называемого открытого типа. У нас на площади собиралась именно открытая толпа, руководствовавшаяся принципом «чем больше, тем лучше». Эта открытость предоставляла возможность расширить круг, так как присутствовали примитивная программа действий, лидер и мишень. В подобных случаях, когда мотор толпы уже запущен, попросту безграмотно и недальновидно применять силу, так как это производит обратный эффект. Арест Никола Пашиняна на улице сыграл функцию катализатора для еще большей мобилизации масс. Кульминацией процесса смены власти был именно этот арест.
Толпа и оратор зависят друг от друга лишь краткосрочно. Это объектно-субъектные отношения. Субъект склонен использовать и «кидать» толпу, а толпа с удовольствием готова использоваться, но до прихода нового эксплуататора.
С появлением нового кумира толпа с той же страстью, с которой она пленилась предыдущим кумиром, начинает ненавидеть и уничтожать последнего. Так что, бытность любимчиком толпы – вещь хорошая, но в краткосрочном плане. Затем, когда начинается этап свержения кумира, любимый лидер, которого волна подняла на самый гребень, становится столь же ненавистен, и та же волна его неизбежно поглощает. Словом, быть любимчиком толпы опасно для самого объекта симпатии.
Толпа и революция
Революционная смена власти – самая драматичная. Она опьяняет людей и оставляет неизгладимый след на сердцах всех ее участников, порождая как чувство гордости (на начальном этапе), так и чувство стыда и разочарование (некоторое время спустя).
Революция имеет исторически сложившиеся этапы и внутреннюю логику. Есть закономерности, которые на практике проявляются во все времена и у всех народов.
Как только любой революционной силе удается укрепить свою власть, она становится антиреволюционной и глубоко консервативной. Это – политологическое правило.
Пришедших к власти революционеров всегда нервирует та масса, с помощью которой они достигли власти, так как революционная эйфория у толпы сохраняется намного дольше, чем у пришедших к власти на революционной эйфории.
Ожидания, мотивации и чаяния пришедших к власти и революционных масс разнятся. Оттуда и возникает разобщение между лидером и толпой, которое впоследствии перерастает во взаимную метафизическую ненависть.
Революционеры не приветствуют революционность после революции, так как это может угрожать их власти. Например, осуществившая революцию перекрытием дорог и выведением масс на улицы власть Никола Пашинана после 9-го декабря (после 9 числа Никол Пашинян почти на 100 процентов станет премьером) будет против решения вопросов посредством перекрытия дорог и выведения людей на улицы. Он и сейчас против, но лишь на уровне заявлений и намеков. После 9-го декабря будет проявлять конкретное поведение. На смену учтивости полиции придет то, что было до революции или, возможно, еще более жесткое.
Борьба за власть начинается после революции
Поиск и указание контрреволюционеров носит для пришедших к власти с помощью революции сугубо политтехнологический и тактический характер.
Политическая практика показывает, что самыми ярыми противниками пришедших к власти революцией являются не свергнутые власти (короли, авторитарные правители, царисты, распавшаяся КПСС и др.), а люди изнутри революции, вытесненные из процесса разделения властного пирога или ушедшие из-за идеологических разногласий (Левон Тер-Петросян и Вазген Манукян ненавидели друг друга больше, чем коммунистов, свергнув которых они вместе и осуществили революцию – внутривидовая борьба в политике более жестокая и грубая, чем межвидовая).
В предательстве революции революционеров, как правило, обвиняют поприветствовавшие революцию или принявшие в ней участие, а революционные ценности от революционеров защищают термидорианцы, то есть обеспечивающие компромисс старого и нового, чей приход к власти – неизбежная закономерность.
Очевидно, что главным противником власти Пашиняна не может быть РПА. Его оппонентами будут требующие так называемой стерильной революции, но это только на первом этапе. После начнется непосредственный процесс оппонирования, но со стороны других субъектов (защищающих революционные ценности от революционеров).
Участь власти
Свойством любой власти, в том числе революционной является рейтинговый спад после де-юре захвата власти. Будет этот спад резким или плавным, зависит от поведения власти. Однако то, что это неизбежно, является бесспорным. Это цена, которая платится за перемещение с улицы в кабинет.
Пришедшие к власти с помощью уличных и революционных процессов всегда оказываются в статусе новой, дорогой и желанной машины, которая теряет в цене сразу же по вывозу из салона.
Отличие между пришедшими к власти посредством стандартных избирательных механизмов в стандартной политической ситуации и теми, кто пришел к ней путем революции (через улицу), заключается в том, что если в первом случае падение рейтинга для субъекта власти может привести, в худшем случае, к поражению на следующих выборах, то во втором случае это чревато потрясениями прежде всего для самого субъекта власти (пришедший улицей так же может и уйти, оказавшись растоптанным своими некогда поклонниками).
Если пришедшие к власти посредством революции не пытаются сразу же успокоить ситуацию и перевести общественные отношения в стандартное поле, то в итоге они становятся пленниками и жертвами своих же приемов.
На предвыборном этапе для революционеров призывы «размазывать по стенке» и «укладывать на асфальт», возможно, и эффективны, но они имеют эффект бумеранга.
Лидер якобинского крыла французских революционеров Робеспьер любил укладывать всех «контрреволюционеров» под гильотину и обезглавливать, но в конце обезглавленным оказался он сам.
Естественно, Армении невыгодны развития наподобие тех, что были во Франции в 1789 году и после, или в России 1917-го и позже.
Ресурсом потрясений мы не обладаем. Их ценой может стать Карабах, а затем – сама Армения.
Имевшая место весной революция носила бархатный характер, а это означает, что и постреволюционные развития должны быть бархатными, без вендетт (как было обещано) и в конструктивном поле. Атмосферу любви и терпимости нужно восстановить, иначе ненависть может смести всех, открыв дорогу радикализму.
Соблазняться сиюминутным эффектом означает быть не менее недальновидным, чем арестовавшие тебя и обрекшие себя этим на поражение.
Какой путь выберет Никол Пашинян после 9-го декабря, сказать трудно. Инстинкт самосохранения, по-видимому, удержит его в бархатной орбите. Поживем – увидим.