Հարցազրույց Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ատենապետ Գևորգ Պերկուպերկյանի հետ
-Պետք է նշեմ, որ Հնչակյան կուսակցությունը՝ իբրև Թուրքիայի հետ «շփվելու» մեծ փորձ ունեցող քաղաքական կուսակցություն, ի սկզբանե դեմ է եղել նմանատիպ գործընթացներին: Պատճառն ամենևին էլ այն չէ, որ մենք դեմ ենք մեր հարևանի հետ հարաբերությունների հաստատմանը: Ուղղակի մեզ համար ընդունելի չէ այն գինը, որ պետք է  վճարենք հարաբերությունների կարգավորման համար՝ Ցեղասպանության ճանաչման խնդիր, արցախյան հակամարտություն: Այս խնդիրները Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները մշտապես փորձում են կապել արձանագրությունների վավերացման հետ: Մի առիթով նշել եմ ու հիմա էլ պետք է ասեմ, որ այս գործընթացը շատ հապճեպ  կազմակերպվեց: Նմանատիպ ցավոտ խնդիրները չեն լուծվում այսքան արագ: Մեր երկրների միջև վիհը շատ մեծ է, իսկ մեր ակնկալիքներն ու պահանջները Թուրքիայից՝ հսկայական: Արձանագրությունների բովանդակությունը նույնպես մեզ համար հեռու է իդեալական լինելուց:
Մեկ այլ խնդիր նույնպես։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ գտնվում ենք աղերսողի կարգավիճակում. մի տեսակ խնդրում ենք Անկարայից՝ ինչ կլինի, սահմանը բացի, այս խնդիրը վերջանա գնա: Այդպես չպետք է լինի: Իրենք են փակել սահմանը, իրենք են շրջափակման մեջ պահել մեր երկիրը՝ զրկանքներ պատճառելով հայ ժողովրդին: Մի խոսքով, եթե ամբողջացնենք, չեմ կարծում, որ այս գործընթացից մեր օգուտներն ավելի շատ կլինեն, քան վնասները:
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլին և Լոնդոնի «Չեթթըմ Հաուս» ինստիտուտում հնչած Սերժ Սարգսյանի ելույթը:
-Նախագահ Սարգսյանի ուղերձը դիվանագիտական արարողակարգային ուղերձ էր ըստ իս: Իհարկե, դրական էլեմենտներ ուղերձում կային, սակայն կարելի էր ավելի խիստ գտնվել: Պետք է հստակ Թուրքիային հասկացվի, որ իր ավանդական «աղվեսային» դիվանագիտությունն այս հարցում հաջողություն չի ունենա: Իսկ եթե ունեցավ, ապա մի հերթական սև էջ կբացվի թե՛ մեր, թե՛ մեր սերունդների համար: Ինչ վերաբերում է լոնդոնյան ելույթին, ապա այստեղ ամեն ինչ հստակ է: Դրական եմ գնահատում Արցախի հարցում ունեցած հստակ դիքորոշումը, սակայն վտանգավոր, երբ խոսքը չի գնում ազատագրված տարածքների մասին: Հասկանում եմ, որ դիվանագիտութան և ընթացող բանակցային գործընթացի մեջ դժվար է  կտրուկ  հայտարարություններ անել, սակայն ՍԴՀԿ-ի համար ամեն ինչ հստակ է: Մենք չենք պատրաստվում հող զիջել: Ազատագրված տարածքներն էլ են Արցախ և այդպիսին էլ կմնան:
-Այս ամենը չի՞ նշանակում, որ ՀՀ իշխանությունները «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը հետ են պտտեցնում:
-Կարծում եմ, որ գործընթացը հետ պտտեցնելը կախված չէ Հայաստանից: Այսպես ասեմ՝ խաղի արժեքը միջազգային խաղացողների համար չափից ավելի բարձր է, որպեսզի այն հետ բերվի: Այլ խնդիր է, թե (գոնե իմ կարծիքով) անշրջելի այս գործընթացում որքան օգուտ և վնաս մենք կունենանք: Այս պահին վնասների չափն իմ կարծիքով ավելի մեծ է:
-Ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հետագա հարաբերությունների առումով: Որքանո՞վ եք հավանական համարում Ադրբեջանի կողմից պատերազմի վերսկսումը:
-Սկսեմ հարցի վերջին մասից: Պատերազմի վերսկսումը մեր տարածաշրջանում իրատեսական չեմ համարում: Համենայնդեպս, մեր հասարակությունը միշտ էլ պետք է պատրաստ լինի դիմագրավել ցանկացած վտանգի: Այո՛, Հայաստանում խնդիրները շատ են, սակայն Ադրբեջանի պես փտած համակարգ ունեցող երկրի հետ համեմատությունն ուղղակի անթույլատրելի է: Չեմ ուզում վերամբարձ արտահայտություններ անել, սակայն որպես հնչակյան՝ ինձ համար պատերազմի վերսկսումը հնարավորություն է այն ավարտել Բաքվում հայկական բանակի հաղթական շքերթով: Բայց նորից եմ ասում՝ այս պահին պատերազմի հնարավորությունը ՍԴՀԿ-ի համար այդքան էլ տեսանելի չէ: Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական գործընթացին, ապա այն իմ կարծիքով շարունակվելու է: Այստեղ ես մեզ համար բացասականն ավելի եմ տեսնում, քան դրականը:

Интервью с атенапетом Социал-демократической Гнчакской партии Армении Геворком Перкуперкяном
- Должен отметить, что Гнчакская партия, как политическая партия, имеющая большой опыт «общения» с Турцией, изначально была против подобных процессов. Причина отнюдь не в том, что мы против установления отношений с нашими соседями. Просто для нас неприемлема та цена, которую мы должны платить за урегулирование - проблема признания Геноцида, арцахский конфликт. Эти вопросы высокопоставленные должностные лица Турции постоянно пытаются увязать с ратификацией протоколов. По одному поводу я отмечал и сейчас должен сказать, что этот процесс очень скоропалительно был организован. Подобные спорные вопросы не решаются так быстро. Рана между нашими странами очень большая, а наши ожидания и требования от Турции - огромные. Содержание протоколов также для нас далеко быть идеальным.
Еще один вопрос также. Создается впечатление, что находимся в статусе просящего, как-то просим Анкару - что будет, если откроешь границу, и эта проблема закончится, пройдет. Так не должно быть. Они закрыли границу, они держали нашу страну в блокаде, причинив лишения армянскому народу. Одним словом,  если обобщим, не думаю, что от этого процесса у нас будет больше пользы, чем вреда.
- Как бы Вы прокомментировали послание президента РА Сержа Саргсяна президенту Турции Абдулле Гюлю и выступление С.Саргсяна в Лондонском институте «Чэтем Хаус»?
- Послание президента Саргсяна было дипломатическим процедурным посланием, на мой взгляд. Конечно, были положительные элементы в послании, однако можно было быть более жестким. Надо четко дать понять Турции, что его традиционно «лисья» дипломатия в этом вопросе не будет иметь успеха. А если будет иметь, то откроется очередная черная страница, как для нас, так и для нашего поколения. Что касается лондонского выступления, то здесь все четко. Положительно оцениваю четкую позицию в вопросе Арцаха, однако опасным когда речь не идет об освобожденных территориях. Понимаю, что в дипломатии и текущем переговорном процессе трудно делать резких заявлений, однако для СДГП все четко. Мы не собираемся уступать земли. И освобожденные территории являются Арцахом и таковыми и останутся.
-Не означает ли всё это, что власти РА назад раскручивают «футбольную» дипломатию?
-Считаю, что раскручивание назад процесса не зависит от Армении. Так скажу, ценность игры для международных игроков слишком высока, чтобы она пошла обратно.  Другое дело, что (по крайней мере, на мой взгляд) сколько пользы и вреда будет нам от этого необратимого процесса. По моему мнению, на данный момент степень вреда больше.
-Какие у Вас прогнозы в плане дальнейшего развития армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений. Насколько вероятным считаете возобновление войны Азербайджаном?
-Начну с последней части вопроса. Я не считаю реальным возобновление войны в нашем регионе. Во всяком случае, наше общество всегда должно быть готово к противостоянию любой опасности. Да, в Армении много проблем, однако сравнение со страной имеющей такую гнилую систему, как у Азербайджана, просто непозволительно. Не хочу делать возвышенные выражения, однако, как для гнчака, для меня возобновление войны  - возможность закончить ее парадом победы армянской армии в Баку. Но снова говорю, для СДГП вероятность возобновления войны на данный момент не так уж и обозрима. Что касается армяно-турецкого процесса, то он, по моему мнению, продолжится. Для нас в этом вижу больше негативного, чем положительного.