Ազատության հրապարակը հիմա արգելվա՞ծ է հանրահավաքների համար
«Փաստարկ» ակումբում ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը նշել է, որ ՀԱԿ-ը նամակ է ուղարկել Երևանի քաղաքապետարան՝ Ազատության հրապարակի վերանվաճման հռչակված քաղաքականության համատեքստում։
Նամակի իմաստն այն է, որ քաղաքապետարանի հիմնավորումները, որոնցով մինչ այսօր մերժվել է հանրահավաքի անցկացումը, օրենքի հետ որևէ կապ չունեն, և ցույց տալու նպատակով, թե որքան խեղճ են նրանց արդարացումները, ՀԱԿ-ը նամակով նրանց է դիմել։ Ըստ օրենքի՝ եթե կա դիմում, ապա լիազոր մարմինը պարտավոր է մերժելու դեպքում մեկ այլ վայր կամ ժամ առաջարկել, ինչը քաղաքապետարանը չի անում.
-Եթե այս նամակին նորմալ պատասխան չստանանք, դատական կարգով վիճարկելու ենք քաղաքապետարանի անգործությունն այս հարցում,-նշել է Լ. Զուրաբյանը և հավելել, որ քաղաքապետարանը պարտավոր է 10 օրվա ընթացքում պատասխանել նամակին։-Վերջապես թող իրենք ասեն՝ այդ Ազատության հրապարակը հիմա արգելվա՞ծ է հանրահավաքների համար։ Թող ասեն, մենք էլ մեր անելիքն իմանանք։ Ազատության հրապարակը, անկախ նրանից, թե ինչ են որոշելու, մենք նվաճելու ենք, անկախ քաղաքապետարանի որոշումից՝ մենք գնալու ենք, մտնելու ենք ամբողջ ժողովրդով Ազատության հրապարակ։

Запрещено ли проводить митинги на площади Свободы?
В клубе «Пастарк» координатор АНК Левон Зурабян отметил, что в контексте провозглашенной политики по отвоеванию площади Свободы АНК направил письмо в мэрию Еревана.
Суть письма в том, что аргументы мэрии по отказу в проведении митинга не имеют никакого отношения к  закону и, чтобы показать ничтожность их оправданий, АНК обратился к ним с письмом. По закону, если есть закон, то уполномоченный орган обязан, в случае отказа, предложить другое место или время, чего, однако, мэрия не делает.
«Если мы не получим нормального ответа на это письмо, то в судебном порядке будем оспаривать бездействие мэрии»,- отметил Зурабян и добавил, что мэрия должна в течение 10 дней ответить на письмо. «Пусть, наконец, скажут, запрещено ли проводить митинги на площади Свободы? Пусть скажут, чтобы мы знали свои дальнейшие шаги. Вне зависимости от того, что они решат, мы отвоюем площадь Свободы, независимо от решения мэрии, мы пойдем и всем народом войдем на площадь Свободы».