Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև համետեղ հրթիռ արտադրելու պայմանագիր է ստորագրվել
Ինչպես հաղորդումէ  «АПА» գործակալությունը, Թուրքիայի ռազմական պատվիրակության ներկայացուցիչները հայտարարել են, թե Թուրքիան և Ադրբեջանը համատեղ պետք է հրթիռներ արտադրեն։
Տեղեկատվության համաձայն՝ Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության նախարարության և թրքական «ROKETSAN» ընկերության միջև պայմանագիր է ստորագրվել 107 մմ-անոց և 122 մմ-անոց հրթիռների արտադրության վերաբերյալ։
Պայմանագրի համաձայն՝ հրթիռների արտադրության որոշ սարքավորումներ Թուրքիայից պետք  է բերվեն, բայց բուն արտադրական գործընթացը պետք է իրականցվի Ադրբեջանում։
«ROKETSAN» ընկերության հրթիռներն ունեն աերոդինամիկական շարժիչ, որոնք աշխատում են քիչ ծուխ արձակող կոշտ վառելիքով։
107 մմ տրամաչափով հրթիռները կարողնում են անցնել ավելի երկար տրածություն՝ սովորական հրթիռներից մոտ 50%-ով ավելի։

Азербайджан и Турция подписали договор о совместном производстве систем реактивного залпового огня
Как сообщают азербайджанские СМИ, Азербайджан и Турция начнут совместное производство систем реактивного залпового огня.
По информации, между министерством оборонной промышленности Азербайджана и турецкой компанией «ROKETSAN» был подписан контракт о совместном производстве 107 мм и 122 мм ракет.
Согласно контракту, некоторые составляющие ракет будут ввозиться из Турции, производство же будет налажено в Азербайджане.
Ракеты, разработанные и изготовленные ROKETSAN, обладают специальным аэродинамическим дизайном, двигателем, работающим на малодымном композитном твердом топливе. Ракета калибра 107 мм увеличенной дальности, по сравнению с классической ракетой этого же калибра обладает дальностью поражения на 50% больше (11 км).