Այսօր Կառավարությունում կարծիք հնչեց, թե միգուցե ճիշտ կլինի մեկ կազմակերպությանը տալ շաքարավազի հետ կապված մենաշնորհ և պահանջներ դնել այդ կազմակերպության առաջ։
Կարծիքն այդ տարատեսակ մեկնաբանությունների տեղիք է տվել, ինչը զարմանալի չէ։ Բայց տվյալ դեպքում խնդիրն արդեն իսկ դե ֆակտո հաստատված մենաշնորհի օրինականացումը չէ։ Խնդիրը նաև այն չէ, թե ով է առանձին վերցրած մեկ ոլորտում մենաշնորհն օրինականացնելու առաջարկով հանդես եկողը։
Խնդիրն այն է, որ մեզանում վարվող քաղաքականությունը ենթադրում է մենաշնորհներ գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Այդ քաղաքականության հիմքերը դրվեցին 2007–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, երբ մեկ ուժ կարողացավ հսկիչ փաթեթ վերցնել ԱԺ–ում, իսկ այդ մեկ ուժին կարողացավ մեկ մարդ իր նեղ շրջապատի հետ դարձնել հնազանդ ու անդեմ գործիք։
«Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման դեպքում բնական է, որ շաքարավազի և մյուս բիզնեսները պետք է օրենքով մենաշնորհայնացվեն, քանզի մայր օրենքի նոր տարբերակով «օրինականացվել»է քաղաքական մենաշնորհի գաղափարը, որի անունը դրել են «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն»։
Այնպես որ, շաքարավազի թեման ընդամենը ծաղիկներն են։ Եթե թույլ տանք, ապա ամեն ինչ կդարձնեն մենաշնորհային, իսկ վերջում էլ՝ միանձնյա ու ցմահ։ Եվ ուրեմն՝ գլխից է պետք բռնել։
«Մեկ օլիգարխի տնտեսությունն» «օրինականացնելու» փորձ
«Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման դեպքում բնական է, որ շաքարավազի և մյուս բիզնեսները պետք է օրենքով մենաշնորհայնացվեն, քանզի մայր օրենքի նոր տարբերակով «օրինականացվել» է քաղաքական մենաշնորհի գաղափարը, որի անունը դրել են «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն»։

Сегодня в правительстве прозвучало мнение, что, возможно, было бы правильным предоставить сахарную монополию одной организации, поставив перед ней определенные требования.
Это мнение стало поводом для различных комментариев, что неудивительно. В данном случае проблема не в легализации де-факто утвердившейся монополии. Вопрос даже не в том, кто выступил с предложением узаконить монополию в отдельно взятой сфере.
Проблема в том, что проводимая у нас политика предполагает монополии практически во всех сферах. Основы этой политики были заложены во время парламентских выборов 2007 года, когда одна сила сумела взять в НС контрольный пакет, а один человек со своим узким окружением сумел превратить ее в покорный и безликий инструмент.
Естественно, что в случае построения «Экономики одного олигарха» сахарный и остальные бизнесы должны быть законодательно монополизированы, так как новым вариантом Основного закона была «легитимирована» идея политической монополии, нареченная «прочным парламентским большинством».
Так что, тема сахарной монополии – всего лишь цветочки. Дай волю, всё сделают монопольным, а в конце – единоличным и пожизненным.
Попытка «узаконить» «Экономику одного олигарха»