Երկրում տեղի է ունեցել «բեկում»
Սերժ Սարգսյանի 8–ամյա գործունեության արդյունքում մենք ստացանք պատերազմ, ունեցանք մարդկային կորուստներ և հանձնված ռազմավարական նշանակության դիրքեր։ Դրան նախորդել էին Հայաստանում տնտեսական անկման համաշխարհային ռեկորդի սահմանումը, արտագաղթը, աղքատների քանակի կտրուկ ավելացումը, կապիտալի փախուստը, բիզնես միջավայրի վատացումը, արտաքին պարտքի մեծացումը և այլն։
Ասել է թե՝ չորսօրյա պատերազմը և մեր կորուստները ոչ թե հենց այնպես եղան, այլ դրա բոլոր նախադրյալները կային։ Եվ միայն մեր զինվորների ու սպայական կազմի շնորհիվ հնարավոր եղավ խուսափել ավելի սարսափելիից։
Այս ամենի համապատկերին ուշագրավ իրադարձություններ են տեղի ունենում Հայաստանի քաղաքական ու տեղեկատվական դաշտի հայտնի հատվածներում։ Նոր բացատրություն է մոգոնվել «հայրենասիրություն» բառի հետ կապված։
Պարզվում է՝ հայրենասիրությունը և Սերժ Սարգսյանի շուրջ համախմբվելը նույն բանն են։ Եթե նման կոդ շրջանառության մեջ դնեին շարմազանովները, ապա կարելի էր հասկանալ։
Բայց երբ «ներազգային միասնության» ծիրին մեջ նույն բառերով Սերժ Սարգսյանին են գովաբանում և ՀՀԿ ղեկավարի շուրջը համախմբվելու կոչ անում Բաղրամյան փողոցի «հերոս» Արմեն Աշոտյանը և մեր երբեմնի հաճախորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ապա դա նշանակում է, որ, ինչպես մարդամեկը կասեր, երկրում տեղի է ունեցել «բեկում»։
Աշոտյանի ու Տեր–Պետրոսյանի տարբերությունն այն է, որ առաջինը Սերժ Սարգսյանի սխալները փորձում է ճշտի տեղ անցկացնել և ձախողումները «սվաղել», այսպես ասած, ի պաշտոնե, այսինքն՝ հաստիքային սերժամետի կարգավիճակով, իսկ ահա ՀԱԿ առաջնորդը նույն բանն անում է արտահաստիքայինի կարգավիճակում։ Վերջինս իշխանությունների խայտառակ ձախողումները, ոմանց անգործությունն ու Հայաստանում շարունակվող արատավոր երևույթների խորացումը ներկայացնում է որպես հաստատակամ աշխատանք և իր փայ աշոտյանությունն անում Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո։
Հիմա լևոնենք Սերժ Սարգսյանին պաշտպանում են այնպիսի էնտուզիազմով ու կրքոտությամբ, որ Շարմազանովը պետք է մտահոգվի իր աթոռի ու կարգավիճակի համար, քանզի Տեր–Պետրոսյանը ՀՀԿ խոսնակի ֆունկցիան շատ ավելի ճոխ ձևով է իրականացնում, ընդ որում՝ շատ ավելի մատչելի գներով (ՀԱԿ առաջնորդն իր սկզբունքներին չի դավաճանում. եթե մեկի հետ գալիս է պայմանավորվածության, ապա անում է խոստացածի տասնապատիկն ու հաճելիորեն զարմացնում պատվիրատուին)։
Նողկալին այս պատմության մեջ այն է, որ բոլորն էլ հասկանում են, թե ինչն ինչոց է, և ինչ գնով են կողմերը «հայրենասիրական» դաշինք կնքել, սակայն այս ամենը ներկայացվում է այնպես, կարծես Սերժ Սարգսյանն ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը գիշերը չեն քնում ու մտածում են բացառապես և միայն ազգի մասին։ Շատ հուզիչ պատմություն է, բայց դե, հաճախորդությունն էլ չափ ու սահման պետք է ունենա։ Զոհվածների դիակների վրա մանր առևտուրը ոչ միայն անբարոյականություն է, այլ նաև լրիվ ուրիշ ձևակերպում ունեցող բան (համոզված եմ, որ ամեն մեկն իր մտքում տվեց այդ ձևակերպումը)։
Հ.Գ.։ Վերջերս ՕԵԿ–ն ու ՀԱԿ–ը Ընտրական օրենսգրքի հետ կապված համատեղ հայտարարություն տարածեցին։ Անկեղծ ասած՝ զարմացած էի, որ ՕԵԿ–ը համաձայնել էր այդ համատեղ հայտարարությանը, և իր պատվից ցածր չէր համարել ՀԱԿ–ի կողքին հայտնվելը (նախորդ տարի Տեր–Պետրոսյանը հայտարարում էր, որ սկզբունքորեն դեմ է ՕԵԿ–ի հետ որևէ կոնտակտի ու որևէ համատեղ քայլի)։ Խնդիրը տվյալ դեպքում բովանդակությանը չի վերաբերում, այլ ձևաչափին։
Կարծում ենք, որ գոնե Արթուր Բաղասարյանը ձեռնպահ կմնա Տեր–Պետրոսյանի հետ հանդիպելուց, քանզի դրանից կշահի Տեր–Պետրոսյանը, բայց դա շատ վատ կանդրադառնա Բաղդասարյանի վարկանիշի վրա։
Հ.Գ.–2։ Սերժալևոնական այս «թամաշան» շուտով կանցնի կգնա և կավարտվի հերթական փակված զուգարանով։ Այս ամենից ելնելով՝ Բ26–ին առաջարկում ենք շատ երես չտալ մեր երբեմնի հաճախորդներին ու գին չբարձրացնել։ Դրանք կարող է վաղը կրկին չոքեն մեր դուռը և, ինչպես նախկինում էին պահանջում, այնպես էլ հետո պահանջեն «քաղաքագիտական վերլուծության» շրջանակներում կերակրող ձեռք կամ այլ բան։
Մենք, իհարկե, հակված չենք տարած ու հետ բերածներին մարտավարական ընթացիկ նպատակներով կրկին օգտագործել, բայց դե, կարող է ուրիշներն ուզենան օգտվել սրանց ծառայություններից, հետևաբար գին պետք չէ բարձրացնել (ՏՄՊՊՀ–ի ղեկավար Շաբոյանը պետք է հետևի, որպեսզի հակամրցակցային երևույթներ տեղի չունենան)։ Հատկապես որ ապրանքն օգտագործված է, ժամկետանց և բոլոր առումներով մաշված։

В стране произошел «перелом»
В результате 8-летней деятельности Сержа Саргсяна мы получили войну, понесли человеческие потери и сдали стратегически важные позиции. Этому предшествовали установление мирового рекорда экономического спада, эмиграция, резкое повышение уровня бедности, ухудшение бизнес-среды, увеличение внешнего долга и т.д.
Иными словами, четырехдневная война и понесенные нами потери случились не просто так – для этого были все предпосылки. И избежать более ужасающих последствий удалось лишь благодаря нашим солдатам и офицерам.
На этом фоне весьма примечательные события развиваются в известном секторе политического и информационного поля Армении. Понятию «патриотизм» найдено новое толкование.
Выясняется, что патриотизм и консолидация вокруг Сержа Саргсяна тождественны. Если бы подобный код был введен в оборот шармазановами, это еще можно было понять.
Однако когда в рамках «внутринациональной консолидации» в тех же формулировках восхваляют Сержа Саргсяна и призывают сплотиться вокруг него «герой» проспекта Баграмяна Армен Ашотян и наш некогда клиент Левон Тер-Петросян, это означает, что в стране, как выразился кое-кто, произошел «перелом».
Разница между Ашотяном и Тер-Петросяном в том, что первый пытается выдать ошибки Сержа Саргсяна за достижения и замять его провалы, так сказать, по долгу службы, то есть в статусе штатного просержевца, а лидер АНК делает то же самое в статусе внештатного. Последний пытается выдать позорные провалы властей, бездеятельность некоторых и продолжающееся усугубление порочных явлений в Армении за непоколебимую деятельность, а также занимается ашотянством после встречи с Бако Саакяном.
Сейчас левоновцы защищают Сержа Саргсяна с таким энтузиазмом и такой страстью, что Шармазанов должен забеспокоиться по части свое кресла и статуса, так как Тер-Петросян выполняет функцию пресс-секретаря РПА в более потрясающей манере, причем за более доступную цену (лидер АНК верен своему стилю: если приходит с кем-то к соглашению, то перевыполняет обещанное сторицей, приятно удивляя заказчика).
Отвратительным в этой истории является то, что все понимают, что к чему и за какую цену стороны заключили «патриотический» союз, но всё преподносится так, будто Серж Саргсян и Левон Тер-Петросян не спят по ночам в думах о нации и родине. Очень трогательная история, но предел должен быть и клиентству. Мелкие торги на трупах солдат не только аморальны, но и достойны совсем других формулировок (уверен, что оценки эти у всех примерно одинаковы).
P.S. Недавно «Оринац еркир» и АНК распространили совместное заявление в связи с Избирательным кодексом. Честно говоря, был удивлен, что ПОЕ согласилась на подобное заявление, не посчитав ниже своего достоинства становление рядом с АНК (в прошлом году Тер-Петросян заявлял, что принципиально против какого-либо контакта с ПОЕ или совместного с ней шага).
Считаем, что хотя бы Артур Багдасарян от встречи с Тер-Петросяном должен воздержится, так как от этого выиграет лишь последний, а на рейтинге Багдасаряна это скажется крайне негативно.
P.S.-2. Сержелевоновское шоу очень быстро пройдет, завершившись закрытыми туалетами. Исходя из этого, советуем президентскому дворцу не особо баловать наших некогда клиентов и не поднимать цену. Завтра они могут вновь постучаться в наши двери и в блудном статусе, как и раньше, попросить хлеба в рамках «политологического анализа».
Конечно, мы не склонны снова использовать в текущих тактических целях неоднократных рекрутов Баграмяна 26, но воспользоваться их услугами могут захотеть и другие, поэтому повышать цену не стоит (глава Госкомиссии по защите экономической конкуренции Шабоян должен проследить, чтобы не произошло антиконкурентных явлений). В особенности когда товар бэушный, просроченный и затасканный во всех отношениях.