Կարո Փայլանը Թուրքիայի խորհրդարան է տարել հայ նահատակ պատգամավորների լուսանկարներն ու պահանջ ներկայացրել (տեսանյութ)
Թուրքիայի Մեջլիսի հայազգի անդամ Կարո Փայլանը խորհրդարան է տարել 1915 թվականին նահատակված հայ մտավորական-պատգամավորների՝ Գրիգոր Զոհրապի, Նազարեթ Տաղավարյանի, Համբարձում Բոյաջյանի, Կարապետ Փաշայանի և այլ մտավորականների լուսանկարները՝ հայտարարելով, որ մինչև 1915 թվականն Օսմանյան խորհրդարանում գործել են նաև յոթ հայ պատգամավորներ, որոնք սպանվել են Ցեղասպանության ժամանակ, և պահանջել է թուրքական խորհրդարանից հետաքննություն սկսել նրանց սպանության առթիվ, պարզել մանրամասները: «arevelk.am»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք Կարո Փայլանի ֆեյսբուքյան էջից:
Հայ պատգամավորը գրառում է կատարել՝ նշելով, որ սպանությունից 101 տարի հետո նրանք վերադարձան խորհրդարան:
Մեջլիսի կողմից հրապարակված տեսանյութում երևում են հայ պատգամավորի ակցիայի մանրամասները, իսկ վերջում Կարո Փայլանը հայերենով ասում է «Աստված անոնց հոգին լուսավորե»:

Каро Пайлян принес в парламент Турции фото убитых в ходе Геноцида армянских парламентариев (видео)
Депутат турецкого меджлиса Каро Пайлян продемонстрировал на очередном заседании парламента портреты армян-представителей интеллигенции, ставших жертвами Геноцида армян в 1915 году.
Депутат принес фотографии Григора Зограба, Назарета Тагаваряна, Амбарцума Бояджяна, Карапета Пашаяна и других, и потребовал, чтобы по поводу убийств этих людей и еще семи депутатов меджлиса в те годы было начато расследование с целью выяснить подробности и обстоятельства.
На своей странице в «Facebook» Каро Пайлян отметил, что спустя 101 год убитые депутаты вернулись в турецкий парламент, сообщает «arevelk.am».
Видеозапись заседания зафиксировала подробности акции Пайляна, а в конце он по-армянски произносит: «Господь да освятит их души».