Մեթոդական ցուցում մեծապատիվ մուրացկաններին
Երևի գաղտնիք բացահայտած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներքին և արտաքին  քաղաքականություն վարելու  հստակ  հայեցակարգեր չունի։ Նա առաջնորդվում է բացառապես «օրվա կուրսով»։
Երեկ Արտաշես Գեղամյանը  «դատարկ դհոլ»  էր Ս. Սարգսյանի (և ոչ միայն նրա) համար, իսկ այսօր Մամիկոնիչը կարող է հրավիրվել ՀՀԿ-ի 12-րդ համագումարին և «մին լյավ» «նվագել» Սարգսյանի պատվին։
Երեկ Արթուր Բաղդասարյանը Սերժ Սարգսյանի ոխերիմ թշնամին էր  (համենայնդեպս այդպես էր ներկայացվում 2006-2008 թթ հատվածում), ով  2007-ին բրիտանական դիվանագետի հետ բամբասում էր Ս. Սարգսյանից, իսկ 2008-ի հեղափոխական օրերին կասկածում էր նախագահի թեկնածու Սարգսյանին՝ իր սպանության պատվերը տալու մեջ, իսկ այսօր ՕԵԿ նախագահը նույնպես հրավիրված է «կոմկուսի» 12-րդ համագումարին՝ մինչ այդ հասցնելով ԱԽՔ-անալ։
Այդպիսի բազում օրինակներ կարելի է բերել, որոնք ցույց են տալիս ՀՀԿ-ի ղեկավարի (և ոչ միայն նրա) սկզբունքայնությունը, ում «այո»-ն «այո» է, և «ոչ»-ը՝ «ոչ»:
Նույնն է վիճակը նաև արտաքին քաղաքականության առումով։ Սերժ Սարգսյանի մոտեցումները տատանվում են «Ծովից  ծով Հայաստանից» մինչև «Բաքու-Երևան–Անկարա տրանզիտ» տիրույթում։ Մի օր Աբդուլա Գյուլը կամ  քաղաքական ընդդիմախոսների գաղափարները կարող են  ոգեշնչել «նախաձեռնող» այդ մարդուն, իսկ մեկ այլ օր՝ Վուդրո Վիլսոնը կամ Ֆրանց Վերֆելը։  Ասել է թե՝ ՀՀԿ-ի առաջնորդը մեկ հայտնվում է հայրենասիրական, մեկ՝ քիրվայական «պրիստուպների» մեջ. նայած թե ի՞նչն  է տվյալ պահին հնարավոր և ինչպես իրենց կպահեն Էրդողանն ու Ալիևը։
Ի դեպ, հայրենասիրությունից դեպի քիրվայություն և հակառակ ուղղությամբ, ինչպես նաև ներքաղաքական կյանքի «թշնամիների» ու «բարեկամների» գնահատականներում Ս. Սարգսյանի անցումներն այնքան արագ են տեղի ունենում, որ պալատական սազանդարներն ու քաղաքական պնակալեզները պարզապես չեն կարողանում կողմնորոշվել, թե ո՞ր թեմայով հաճոյախոսեն Հոֆմանի ստեղծագործության հայտնի հերոսին հիշեցնողին։ Արդյունքում՝ մեծապատիվ մուրացկանները հաճախ թարս բաներ են անում։ Այսինքն, երբ որ պետք է  ասել, թե «Թուրքը մնում է թուրք», ոմանք առաջ են տանում «Կեցցե՛ հայ-թուրքական «ֆուտբոլը»» լոզունգը, որը տվյալ պահին կարող է նախագահականի առաջնահերթությունը չլինել։
Լինում են դեպքեր, երբ քծնողների բրիգադը լսում է Սերժ Սարգսյանի որևէ հայրենասիրական ելույթ ու շտապում հաջորդ օրն այդ ենթատեքստով «սապոնվել»  ՀՀԿ ղեկավարին։ Բայց որտե՞ղից իմանան այդ նույն քծնողներից շատերը, որ ՀՀ նախագահի մոտ «Ծովից ծով» տեսլականն արթնացել էր «հեռավոր» նախորդ օրը,  իսկ հաջորդ օրը լրիվ ուրիշ  պատկեր է ու այնքան էլ չի ողջունվում «Ոչ մի թիզ հող» մոտեցումը և պետք է դատապարտել հողապաշտությունը՝ այն որակելով որպես հնամաշ ու հետադիմական մտածողության հետևանք։
Այո՛, շա՜տ ծանր է քծնողների գործը։ Նրանք, փաստորեն, իրենց  հանապազօրյա հացը վաստակելու համար պետք է ամեն օր ուշի-ուշով հետևեն ներքաղաքական և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև սարգսյանական «պրիստուպներին», որպեսզի «ճիշտ» եզրակացություններ անեն։ Իսկ դա, համաձայնե՛ք, այնքան էլ հեշտ գործ չէ. գլուխդ կարող է պտտվել։ Հետևաբար անհրաժեշտ է օգնել կոշտ «ռ»-ով մտավորականներին, քաղաքական կարիերիստներին, «սկզբունքային»  ընդդիմադիրներին, պոտենցյալ գեղամյաններին  ու սկսնակ շուլլերներին, որպեսզի նրանք կողմնորոշվեն տնտեսական ճգնաժամի այս դժնդակ ժամանակաշրջանում։ Փորձեմ ուժերիս ներածին չափով օգտակար լինել մեր հասարակության այդ շերտին։
Եվ այսպես, խնդիրը լուծելու համար՝ կարծում եմ արդյունավետ ու արդարացի կլինի, որ նախագահականից ամեն օր ցուցումներ իջեցնեն, թե տվյալ պահին հայրենասիրությա՞ն, թե՞ քիրվայության  փուլն է, որպեսզի մարդիկ իմանան իրենց գլխի գալիքը։ Այստեղ թափանցիկություն է պետք և ազատ մրցակցային դաշտի ապահովում բոլորի՛ համար։ Պետք է բացառվեն օլիգոպոլիաներն այս ոլորտում, չլինեն արտոնյալ պնակալեզներ՝ այսպես կոչված մոնոպոլ քծնող–օլիգարխներ։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պետք է սկսի իր բարեշրջումները հենց այս «ապրանքային շուկայից»։ Քծնողների հոծ բանակի յուրաքանչյուր անդամ պետք է հավասար պայմաններում լինի։ Ինչպես որ դոլարի փոխարժեքն է ամեն օր փոփոխվում և ցուցանակները հիշեցնում են այդ մասին ու մարդիկ իմանում են գնե՞ն, թե՞ վաճառեն դոլարը, այնպես էլ գովերգման «կուրսը» պետք է տեսանելի և հասանելի լինի բոլորին։ Կարելի է «պռես-ռելիզներ» պատրաստել ու տարածել ԶԼՄ-ներով։ Այդ դեպքում մարդիկ, առանց հոգեբանական էքսցեսների, կիմանան, թե այդ օրը ֆիդայակա՞ն երգեր երգեն, թե՞ թուրքական մուղամներ քաշեն։
Օրինակ այս պահին իշխանությունների մոտ հայրենասիրության շրջան է, և կարելի է սրտի ուզածի չափ գովերգել Սարգսյանին՝ նրան համեմատելով հողեր գրավող Տիգրան Մեծի հետ, ինչպես նաև առանձնակի դաժանությամբ բարձրաձայնել ցեղասպանության մասին, քանի որ հիմա Ծիծեռնակաբերդի լույսերն անջատելու փուլը չէ։ Բայց կրկնեմ՝ այս պահին։ Հնարավոր է, որ իշխանության տարատեսակ քծնողները, երբ կարդան այս հոդվածը և շտապեն քաղաքական ելույթ ունենալու, ասուլիս կազմակերպելու, հոդված գրելու կամ հարցազրույց տալու՝ իրավիճակն արդեն փոխված լինի ու նրանց ջանքերն ըստ արժանվույն չգնահատվեն։ Այդ դեպքում  ինձ մեղադրել չարժե։ Ես այս պահի համար էի ասել։
Նկատենք, որ քծնողների, ծախվածների և պոտենցյալ ծախվողների բանակը, հասկանալի պատճառներով, այժմ բաժանվում է երկու հիմանական  խմբերի՝ «հայրենասիրական» և «քիրվայական»։ Հանդիպում ենք նաև երկու դաշտերում խաղացող թափառաշրջիկների, որոնցից ոմանք դեպուտատ-մեպուտատ դառնալու սուր ցանկություններով են տառապում։
Քծնողների առաջին՝ «հայրենասիրական» խմբի մոտեցումները, որոնք երբեմն դեմագոգիայի և ապուշության շեդևրներ են հիշեցնում, տեղավորվում են հետևյալ բանաձևերի մեջ. «Սերժը շատ լավն է։  Լևոնը շատ վատն է։ Ռոբերտը վատը չէր։ Հայ-թուրքական արձանագրությունների միջոցով Հայոց ցեղասպանության փաստն ավելի շուտ է ընդունելու Թուրքիան։ Թուրքը մնում է թուրք, բայց Սերժ Սարգսյանը ճիշտ քայլեր է արել։ Ես դեմ եմ թուրքերին, բայց նախագահին ստիպել են գնալ այդ քայլերին. տեսա՞ք, թե ովքեր էին հավաքված Շվեյցարիայում։ Հայ-թուրքական հարաբերությունները կապված չեն Արցախի հիմնախնդրի հետ։ Հայ-թուրքական «ֆուտբոլը» առանց նախապայմանների է (ի դեպ՝ «առանց նախապայմանների» բառակապակցությունը կրկնվում է թութակի համառությամբ- Ա. Թ.)։ Ղարաբաղցի Սերժը չի հանձնի Ղարաբաղը։ Մարտի 1-ի հիմնական պատասխանատուն Լևոնն է։» և այլն։
Քծնողների երկրորդ՝ քիրվայակա խմբի բառաֆոնդի բաղկացուցիչներից են. «Սերժը շատ լավն է։ Լևոնը լավ ընդդիմություն է ու ճիշտ կլինի, որ Սերժն ու Լևոնը երկխոսեն միմյանց հետ։ Էս երկրի ամեն վատ բանի մեղավորը Ռոբերտն է։ Կեցցե՛ հայ-թուրքական «ֆուտբոլը»։ Հայ-թուրքական այսօրվա վիճակի հիմնական պատասխանատուն Քոչարյանն է (եթե զգում եք՝ այստեղ հակասություն կա. հա՛մ ասում են կողմ ենք հայ-թուրքական փաստաթղթին, հա՛մ մեղադրում են, իրենց գնահատմամբ, այդ փաստաթղթի կնքահայր Քոչարյանին-Ա. Թ.)։ Օսկանյանն էլ պակաս մեղավոր չէ։ Հայ-թուրքական արձանագրություններում նախապայմաններ կան և դա դրական է, քանի որ միանգամից Արցախի հարցն էլ կլուծվի։ 21-րդ դարին անհարիր են փակ սահմանները։ Առանց բաց սահմանների մենք զարգանալու հնարավորություն չունենք։ Նախագահը շատ համարձակ քայլի է գնացել։ Սերժ Սարգսյանը երկրի այս վիճակի համար պատասխանատու է այնքանով՝ որքանով։ Ս. Սարգսյանը ծանր ժառանգություն է ստացել Քոչարյանից։ Մարտի 1-ի հիմնական պատասխանատուն Քոչարյանն է»։  Այս խմբի ներկայացուցիչները վերը նշված նախադասություններից կարող են հանել «Սերժը շատ լավն է»-ն, ինչը սակայն չի խանգարում նրանց հայտնվելու քծնողների համքարության կազմում։ Սրանք փորձում են իբր ընդդիմադիր ձևանալ, որպեսզի գին բարձրացնեն։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ Եղիազար Այնթապցուն հիշելուց հետո, շատ մոդայիկ  է դարձել 2-րդ խմբի «գաղափարներով» Սարգսյանին քծնելը։ Այդ խումբն այսպես կոչված «էլիտար» քծնողներին է ներկայացնում, քանի որ նրանք հիմա ավելի մեծ պահանջարկ են վայելում ու ավելի լավ վարձատրվում՝ ի համեմատ  «հայրենասերների»։
«Էլիտարներն»  այժմ Սարգսյանին քծնում են «չերեզ» Լ. Տեր-Պետրոսյան, ու որպեսզի պահեն իրենց «ընդդիմադիր» իմիջը՝ կատաղի հարձակվում են Ռոբերտ Քոչարյանի վրա։
Դատելով ամենից՝ Քոչարյանին հայհոյելը դուր է գալիս և՛ առաջին, և՛ երրորդ նախագահներին,  ու հայհոյողը գործունեության լայն «ֆռոնտ» է ունենում՝ հաճույք ստանալու և կույս մնալու թեմաներով։ Սարգսյանին քծնող «ընդդիմադիրները»,  Քոչարյանին անարգանքի սյունին գամելով, «կույս» են մնում Լևոնի, իսկ «հաճույքն» ապահովում են Սերժի պահով, ով «տակից» խրախուսում է հակաքոչարյանական հռետորաբանությունը։ Այսինքն քծնողների «էլիտար» ու «ընդդիմադիր»  բրիգադը ներկայանում է որպես Լևոն Տեր-Պետրոսյանին համակրող, ողջունում առաջին նախագահի պետական մտածողությունը (Եղիազարին հիշելու պահով) և օգտվելով ստեղծված իրավիճակից՝  «լեգիտիմորեն» նետվում գործող նախագահի գիրկը։
Որսորդությամբ զբաղվող ու արջի պատմություններ անող Քոչարյանին քննադատելը հիմա ամենաանշառ ու հեշտ գործն է։ Այն որ Քոչարյանն արժանի է քննադատության՝ անվիճելի է։  Այն որ Քոչարյանի օրոք վերջնական տեսքի բերվեց անկախության առաջին շրջանից ձևավորվող կլանաօլիգարխիկ համակարգը (վաղամեռիկ Էդուարդ Եգորյանն այդ համակարգն անվանում էր «նոմենկլատուրային կապիտալիզմ»)՝  նույնպես անվիճելի է։ Բայց օրվա իշխանության խայտառակ ձախողումներին, նրա՝ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու վտանգավոր ծրագրերին և տիտղոսային ընդդիմության սխալներին անդրադառնալը թողած հիշել միայն ու բացառապես երկրորդ նախագահին՝ գեղամյանության պես մի բան է։
Ուշադիր հետևեք հայտնի կամ սկսնակ «մտավորականներին», լրագրողներին, քաղաքական կոչված գործիչներին և կարող եք ինքներդ դասակարգել, թե այս կամ այն մարդը մեծապատիվ մուրացկանների ո՞ր շերտն է ներկայացնում։ Իսկ նույն այդ մուրացկանները, ովքեր ուզում են քաղաքական դաշտից  դեպի «տաշտ» տեղափոխվել՝ թող, ելնելով վերը նկարագրված մեթոդական ցուցումներից,  համապատասխան վարքագիծ ընտրեն ու հիշեն, որ ՀՀԿ-ի «այո»-ն «այո» է, և «ոչ»-ը՝ «ոչ»: Դե ձեզ տեսնենք։

Методическое указание высокочтимым попрошайкам
Наверное не раскрою тайны, если скажу, что у президента РА Сержа Саргсяна нет четкой концепции  проводить внутреннюю и внешнюю политику. Он руководствуется исключительно «курсом дня».
Вчера Арташес Гегамян был «пустым доолом» С.Саргсяна (и не только для него), а сегодня Мамиконыч может быть приглашен на 12-й съезд РПА и «как следует» сыграть в честь Саргсяна.
Вчера Артур Багдасарян был заклятым врагом Сержа Саргсяна (во всяком случае, так было представлено в период с 2006 по 2008 гг.), который в 2007 году сплетничал с британским дипломатом о С.Саргсяне, в революционные дни 2008 года  подозревал кандидата в президенты С.Саргсяна в том, что он заказал его убийство, а сегодня председатель ПОЕ также был приглашен на 12-й съезд «компартии», до этого успев АХКироваться (АХК - армянская аббревиатура секретаря совета безопасности ССБ).
Такие многочисленные примеры можно привести, которые показывают принципиальность руководителя РПА (и не только его), чей «да» - это да», а «нет» - это «нет».
Та же ситуация и в плане внешней политики. Подходы Сержа Саргсяна колеблются от представлений  «Армении от моря до моря», до «Транзита Баку-Ереван-Анкара». В один день этого «инициативного» человека могут воодушевить Абдулла Гюль или идеи политических оппонентов, а в другой день - Вудро Вильсон или Франц Верфель. То есть, лидер РПА оказывается или в патриотических, или в кирваяканских (кумовских) «приступах», смотря, что требуется на данный момент и как себя поведут  Эрдоган и Алиев.
Кстати, переходы С.Саргсяна от патриотизма к кирваутюну (кумовстве), а также оценки «врагов» и «друзей» во внутриполитической жизни происходят так быстро, что дворцовые сазандары и политические льстецы просто не могут сориентироваться по какой теме льстить человеку, напоминающего известного героя из произведения Хофмана.
В результате высокочтимые попрошайки зачастую делают все наоборот. То есть, когда надо говорить, что «Турок остается турком», некоторые выдвигают лозунг «Да здравствует армяно-турецкий футбол», который на данный момент может не быть приоритетом президентской резиденции.
Бывают случаи, когда бригада льстецов выслушивает какое-нибудь патриотическое выступление Сержа Саргсяна  и спешит на следующий день «подмазаться» к руководителю РПА. Но откуда знать многим из тех льстецов, что у президента РА чаяние «От моря к морю» проснулось в «далекий» прошлый день, а на следующий день совершенно другая картина, и не так уж и приветствуется подход «Ни пяди земли» и надо осудить культ земли, квалифицируя это, как следствие устаревшего и реакционного мышления.
Да, несомненно, тяжелое дело у льстецов. Они, фактически, чтобы заработать себе на хлеб насущный, должны каждый день неусыпно следить за внутриполитическими и международными развитиями, а также за саргсяновскими «приступами», чтобы делать «правильные» заключения. А это, согласитесь, не такое уж и легкое дело, голова может закружиться. Следовательно, необходимо помочь льстивой интеллигенции, политическим карьеристам, «принципиальным» оппозиционерам, потенциальным гегамянам и начинающим шулерам, чтобы они   сориентировались в этот жестокий период времени экономического кризиса.   Попытаюсь по мере своих сил быть полезным этому слою нашего общества.
Итак, для решения проблемы, думаю, было бы продуктивным и справедливым, чтобы каждый день из президентской резиденции  спускались указания, какой на данный момент этап - патриотизма или кирваутюна, чтобы люди знали, что выпадет им на долю.  Здесь нужны прозрачность и обеспечение свободного конкурентного поля для всех. Необходимо исключить олигополии в этой сфере, чтобы не было  льстецов, имеющих льготы, так называемых монопольных льстецов-олигархов. Премьер-министр Тигран Саркисян должен начать свои преобразования именно с этого «товарного рынка». Каждый член многочисленной армии льстецов должен начать находиться в равных условиях. Как курс доллара меняется каждый день и вывески напоминают об этом и люди узнают покупать или продавать доллар, так и хвалебный «курс» должен быть видимым и доступным для всех. Можно изготовить «пресс-релизы» и распространить по СМИ. В этом случае люди без психологических эксцессов узнают в этот день петь фидаинские песни или затянуть турецкий мугам.
Например, на этот момент у властей период патриотизма и можно восхвалять Саргсяна, сравнивая его с Тиграном Великим, захватывающим земли, а также с особой яростью поднять голос о геноциде, поскольку  сейчас не этап отключения света в Цицерканаберде.  Но повторяю, на этот момент. Вероятно, разного рода любители льстить властям, когда прочитают эту статью и поспешат выступить с политической речью, организовать пресс-конференцию, написать статью или дать интервью, ситуация будет уже поменявшейся, и их усилия по достоинству не будут оценены. В этом случае обвинять меня не стоит. Я говорил для этого момента.
Заметим, что армия льстецов, продавшихся и потенциально продавшихся по понятным причинам, сейчас делится на две основные группы - «патриотические» и «кирваякановские». Встречаем также бродяг, играющими  между двух полей, из коих некоторые горят острым желанием стать депутатом и т.п.
Подходы первой группы - патриотов, которые иногда напоминают шедевры демагогии и идиотизма, умещаются в следующей формулировке: «Серж очень хороший. Левон очень плохой. Роберт был неплохой. Посредством армяно-турецких протоколов  факт Армянского геноцида еще раньше примет Турция. Турок остается турком, но Серж Саргсян сделал правильные шаги. Я против турок, но президента заставили пойти на эти шаги - видели, кто собрался в Швейцарии? Армяно-турецкие отношения не связаны с проблемой Арцаха. Армяно-турецкий «футбол» без предусловий (кстати, словосочетание «без предусловий» повторяется с настойчивостью попугая - А.Т.). Карабахец Серж не сдаст Карабах. Основным виновником 1 марта был Левон» и т.д.
Составными частями словарного фонда второй группы льстецов, кирваяканов  это: «Серж очень хороший. Левон хорошая оппозиция и было бы верным, чтобы Серж и Левон вступили бы в диалог друг с другом. Виновником всего плохого в этой стране - Роберт. Да здравствует армяно-турецкий «футбол»! Основным ответственным за сегодняшнюю армяно-турецкую ситуацию является Кочарян (если чувствуете, здесь есть противоречие - одновременно говорят, что мы за армяно-турецкий документ,  и говорят, что обвиняют, по их оценке, крестного отца этих документов, Кочаряна - А.Т.). И Осканян не меньше виновен. В армяно-турецких протоколах есть предусловия и это положительно, поскольку одновременно решится и вопрос Арцаха. Не подобает 21 веку закрытые границы.  Без открытых границ у нас нет возможностей развиваться. Президент пошел на очень смелый шаг. Серж Саргсян за это положение в стране виноват настолько, насколько. С.Саргсян получил тяжелое наследство от Кочаряна. Основным ответственным за 1 марта - Кочарян». Представители этой группы из вышеотмеченных предложений могут снять фразу «Серж очень хороший», что однако не мешает им оказаться в составе цеха льстецов. Эти пытаются, якобы притвориться оппозиционным, чтобы поднять цену.
После того, как Левон Тер-Петросян вспомнил Егиазара Айнтапци, стало модным льстить Саргсяну «идеями» 2-й группы. Эту группу представляют так называемые «элитарные» льстецы, поскольку они сейчас пользуются большей потребностью и по сравнению с «патриотами» оплачиваются лучше.
«Элитарные» ныне льстят Саргсяну «через» Л.Тер-Петросяна, и чтобы удержать свой «оппозиционный» имидж, делают яростные нападки на Роберта Кочаряна.
Судя из всего этого, ругать Кочаряна нравится и первому, и третьему президентам, и ругающий имеет широкий «фронт» деятельности по теме получить удовольствие и остаться «девственницей». «Оппозиционеры», льстящие Саргсяну, приковывая Кочаряна к столбу неуважения, остаются «девственницами» в отношении Левона, а обеспечивают «удовольствии» по части Сержа, кто «исподтишка» поддерживает антикочаряновское ораторство. То есть, «элитарная» и «оппозиционная» бригада льстецов представляется как сторона, симпатизирующая Левону Тер-Петросяну, приветствует государственное мышление первого президента (по части напоминания о Егиазаре) и, пользуясь создавшейся ситуацией, «легитимно» бросается в объятия действующего президента.
Критика Кочаряна, занимающегося охотой и рассказывающего истории про медведя, сейчас стало самым безвредным и легким делом. То, что Кочарян достоин критике - бесспорно. То, что при Кочаряне в окончательный вид была приведена кланово-олигархическая система, сформированная с первого периода времени независимости (рано скончавшийся Эдуард Егорян эту систему называл «номенклатурным капитализмом»), тоже бесспорно. Но, оставив говорить о позорных провалах сегодняшних властей, опасных программах по созданию «экономики одного олигарха» и ошибках титульной оппозиции, вспоминать лишь и исключительно второго президента - это похоже на нечто вроде гегамизма.
Внимательно следите за известными или начинающими «интеллигентами», журналистами, называемыми политическими деятелями, и можете сами квалифицировать, какой слой высокочтимых попрошаек представляет тот или иной человек. А те же самые попрошайки, которые хотят из политического поля перейти к «кормушке», пусть, исходя из вышеописанных методических указаний,  изберут соответствующий образ поведения и вспомнят, что в РПА «да - это «да», и «нет» - это «нет». Теперь слово за вами.