Հարցազրույց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ տնօրեն Թևան Պողոսյանի հետ
-Վերջերս քաղաքական դաշտում դադար է նկատվում։ Կարծես ոչինչ չի փոխվել, սակայն հասարակությունը ևս պասիվ է։ Ինչպե՞ս կբնութագրեիք այս իրավիճակը։
-Երկիրն անցել է ընտրությունների գլխավոր փուլերի շրջանակից։ Երեք ու կես տարի ունենք մինչև հաջորդ ընտրությունները, և հիմա լավագույն ժամանակն է փորձելու զարգացնել երկիրն իրական բարեփոխումներով։ Այդ իմաստով գալիս է հանդարտության զգացմունքը։ Եթե թվում է, որ գործընթացներ չկան, չի նշանակում, որ ամեն ինչ հանդարտ է։ Բնականաբար, այսօրվա դրությամբ ձևավորվում են մարդկանց յուրահատուկ ճամբարներ. ամեն մարդ փորձում է իր գործն առաջ տանել, պետական ինստիտուտներն ունեն իրենց պարտավորություններն ու խնդիրները, իրենց իմացածի չափով են դա անում և վստահաբար գնում են իրենց ունակությունների շրջանակներում, իսկ մնացածն իր հունով է գնում։ Մոտ երեք տարի Հայաստանն այս տեմպով է փորձելու զարգանալ, և որքան կօգտագործենք այս հանգիստ ժամանակը դեպի բարեփոխումներ, այնքան ավելի լավ։
-Հաշվի առնելով նույնիսկ հայ-թուրքակա՞ն հարաբերությունները։
-Հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է դառնան մեզ համար ընկալելի գործընթաց և հարաբերությունների կարգավորում հարևանների հետ։ Այսօրվա դրությամբ անցել են ինչ-որ փուլեր։ Կլինեն նոր փուլեր՝ կապված այն բանի հետ, թե ինչպես կանցնի վավերացումը, ինչպես կընթանան բանակցությունները։ Այդ գործընթացները պետք  է լինեն այնպես, ինչպես մենք պետք է բանակցենք մեր այլ գործընկերների կամ հարևանների հետ։ Բնականաբար, հաշվի առնելով, որ Թուրքիան շատ ավելի յուրահատուկ խնդիր է մեր հասարակության մեջ (ինչպես իր ընկալումների բացասական իմաստով, այնպես էլ հարևան լինելու առումով) և պատմական փորձը, մենք պետք է շարունակենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, փորձենք սովորել Թուրքիայի հետ ապրել ինչպես հարևան և այլն։ Այդ ամենը լինելու է, ժամանակ առ ժամանակ աժիոտաժ ևս լինելու է, սակայն ինձ չի թվում, որ այս 3 տարվա մեջ մեծագույն փոփոխություններ կլինեն։
-Հիմա կարծես երկու բևեռ կա ընդդիմադիր դաշտում։ ՀՅԴ-ի շուրջ համախմբված բևեռը մեղադրում է ՀԱԿ-ին, որ նրանք հստակ «ո՛չ» չեն ասում արձանագրություններին, իսկ ՀԱԿ-ի շուրջ համախմբվածներն ասում են, որ ՀՅԴ-ն իսկական ընդդիմություն չէ, քանի որ նախագահի հրաժարական չի պահանջում։ Այս իրավիճակում այսօր ո՞ւմ եք տեսնում որպես ընդդիմություն։
-Դա ընդհանուր հայկական ընդդիմության խնդիրն է։ 1991-ին և 1998-ին ևս ընդդիմադիր ուժերը մեղադրում էին միմյանց։ Մինչև հիմա հիշում եմ այն լավագույն բառերը, որ 1996թ. Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասաց՝ եթե ընդդիմությունը չմիանա և հանդես չգա մեկ թեկնածուով, երբևէ չի հաղթի։ Դա եղել է բոլոր ժամանակներում։ Երբ ընդդիմությունը չի կարողացել միանալ և մեկ թեկնածուով հանդես գալ, նույնն է եղել։ Աշխարհում այդպես է. բոլոր ընդդիմություններն էլ փորձում են ասել՝ ես ավելի լավ ընդդիմություն եմ, քան ուրիշները։
-Ի վերջո, Դուք այսօր ո՞ւմ եք տեսնում որպես ընդդիմադիր ուժ և տեսնո՞ւմ եք, թե՞ ոչ։
-Տարբեր հարցերի շուրջ կլինեն տարբեր ընդդիմություններ։ Այսօրվա դրությամբ «Հայ ազգային կոնգրեսն» այն իրական ընդդիմադիրն է, որ խնդիր է դնում, որ ինքն այլ ձևով է տեսնում Հայաստանի զարգացումը։ Սակայն եկեք չմոռանանք, որ «Ժառանգությունն» էլ է ընդդիմադիր ուժ։ Կապ չունի, թե ում շուրջ է այսօր համախմբված «Ժառանգությունը». ես մեծ հարգանք ունեմ այդ կուսակցության նկատմամբ։
-Ընդհանրապես հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս կարգավորմանը Դուք կո՞ղմ եք, թե՞ դեմ ։
-Կողմ եմ։ Գործընթացը պետք է լինի, պետք է սովորել հարևանների հետ աշխատել, և որքան կարողանանք հզոր բանակցողներ ունենալ, որպեսզի բոլոր բանակցություններում կարողանանք առավել հայանպաստ խնդիրներ լուծել, այնքան ավելի լավ։ Մի բանի եմ դեմ՝ ոչինչ չանել և միայն պահանջելը ոչնչի չի բերի։ Ճանապարհը հարթում է նա, ով գնում է։ Այսօրվա դրությամբ՝ լավ, թե վատ, գործընթաց է սկսվել և պետք է կարողանալ այդ գործընթացով մինչև վերջ գնալ ճիշտ քայլերով։
-Արձանագրություններին նո՞ւյնպես կողմ եք։
-Արձանագրություններն արդեն ստորագրված են։ Կողմ եմ, դեմ եմ, կարևոր չէ։ Պետք է մտածել, թե արձանագրություններից ինչքան կարելի է օգտվել։ Դրա մասին եկեք մտածենք և ամեն օր աշխատենք այդ ուղղությամբ։
-Ձեր կարծիքով արձանագրություններն այդ հնարավորությունը տալի՞ս են։
-Այո՛, շատ։ Նույն արձանագրություններից Թուրքիան այսօր փորձում է քաղել մաքսիմալը, իսկ Հայաստանը պետք է փորձի քամել իր մաքսիմալը։ Այսօրվա դրությամբ Թուրքիան արձանագրությունները ծալել, դրել է մի կողմ և այլ երկրների հետ իր շահերի մասին է բանակցում։ Հայաստանն ինչքա՞ն է այլ երկրների հետ բանակցում իր շահերի մասին։
-Արձանագրությունների վավերացումը, փաստորեն, ճի՞շտ եք համարում։
-Այո՛, եթե երկիրը ստորագրել է, պետք է տեր լինի իր խոսքին։ Պետք է բոլորս համախմբվենք, որ կարողանանք գնալ դեպի մեր շահերի մաքսիմալ բավարարում։
-Ընդհանուր առմամբ, ներքին և արտաքին ի՞նչ զարգացումներ եք կանխատեսում։
-Ներքին կյանքը երևի այսպես կգնա. պետք է անպայման մտածել, որ տնտեսությունը չվատանա։ Այդ իմաստով 2010-ը ծանր տարի է լինելու։ Արտաքին քաղաքականության մեջ պետք է զգուշավոր ուշադրությամբ ընթանալ և փորձել հայ-թուրքական հարաբերություններում նորմալացումը մինչև վերջ տանել, եվրոինտեգրման գործընթացում քայլերը մինչև վերջ անել։ Ղարաբաղյան հարցում ոչ մի առաջընթաց չեմ տեսնում, և չեմ էլ մտածում, որ տեղի կունենա մոտ ժամանակներս, այնպես որ այդ իմաստով արդեն պետք է մտածել Հայաստանի շահերն առաջ տանելու մասին։

Интервью с директором ОО «Международный центр человеческого развития» Теваном Погосяном
-В последнее время на политическом поле наблюдается пауза. Кажется, ничего не изменилось, однако общество также пассивно. Как бы Вы охарактеризовали эту ситуацию?
-Страна вышла за рамки главных этапов выборов. У нас есть три с половиной года до следующих выборов, и сейчас лучшее время, чтобы попытаться развивать страну посредством реальных реформ. В этом смысле наступает чувство успокоения. Если, кажется, что процессов нет, то это не означает, что все спокойно. Естественно, по состоянию на сегодня формируются особые лагеря людей, каждый пытается вести вперед свое дело, у государственных институтов есть свои обязательства и задачи, и они реализуют их в меру своих знаний и уверенно идут в рамках своих способностей, а остальное идет в своем русле. Около трех лет Армения в этом темпе будет пытаться развиваться, и чем больше мы используем это спокойное время для реформ, тем лучше.
-Даже принимая во внимание армяно-турецкие отношения?
-Армяно-турецкие отношения должны стать для нас воспринимаемым процессом и урегулированием отношений с соседями. На сегодня прошли какие-то этапы. Будут новые этапы, связанные с этим, в зависимости от того, как пройдет ратификация, как будут проходить переговоры. Эти процессы должны быть такими, какими мы должны вести переговоры с нашими другими партнерами или соседями. Естественно, принимая во внимание то, что Турция является в нашем обществе более своеобразной проблемой (как в негативном смысле своих восприятий, так и в плане того, что они являются соседями), а также исторический опыт, мы должны продолжить процесс признания Геноцида армян, попробовать научиться говорить с Турцией как соседи и др. Все это будет, время от времени  будет и ажиотаж, однако мне не кажется, что за эти три месяца произойдут большие изменения.
-Кажется, что сейчас на оппозиционном поле есть два полюса. Объединившийся вокруг АРФД полюс обвиняет АНК, что они четко не говорят «нет» протоколам, а объединившиеся вокруг АНК говорят, что АРФД не является реальной оппозицией, так как не требует отставки президента. В этой ситуации кого Вы видите в качестве оппозиции?
-Это общая проблема армянской оппозиции. В 1991-ом и 1998-ом гг. оппозиционные силы тоже обвиняли друг друга. До сих пор помню те отличные слова, которые Левон Тер-Петросян сказал в 1996-ом году: если оппозиция не объединится и не выступит с единым кандидатом, она никогда не победит. Это было во все времена. Когда оппозиция не могла объединиться и выступить с единым кандидатом, было то же самое. Во всем мире так: все оппозиции пытаются сказать, что они лучшая оппозиция, чем другие.
-Наконец, кого Вы сегодня видите в качестве оппозиционной силы, и видите ли?
-Вокруг различных вопросов будут разные оппозиции. На сегодня АНК является той реальной оппозицией, которая ставит проблему, что она по-другому  видит развитие Армении. Однако давайте не будем забывать, что и «Наследие» является оппозиционной силой. Не имеет значения, вокруг кого сегодня объединилось «Наследие» - у меня в отношении этой партии есть уважение.
-Вы вообще против нынешнего урегулирования армяно-турецких отношений, или нет?
-За. Процесс должен быть, надо научиться работать с соседями, и насколько мы сможем иметь более мощных переговорщиков, чтобы суметь во время всех переговоров наиболее проармянски решать проблемы, настолько лучше. Я против одного: ничего не делать и только требовать - это ни к чему не приведет. Путь преодолевает тот, кто идет. На сегодня, плохо или хорошо, начался процесс, и надо суметь до конца правильными шагами идти этим процессом.
-Вы так же и за протоколы?
-Протоколы уже подписаны. За я или против - неважно. Надо думать о том, насколько можно воспользоваться протоколами. Давайте думать об этом и каждый  день работать в этом направлении.
-По-вашему, протоколы дают эту возможность?
-Да, их много. Турция пытается выжать из этих протоколов максимум, а Армения должна пытаться выжать свой максимум. На сегодня Турция сложила протоколы, поставила их в сторону и ведет с другими странами переговоры относительно своих интересов. Насколько Армения ведет переговоры относительно своих интересов?
-Ратификацию протоколов Вы, фактически, считаете верной?
-Да, если страна подписала, она должна быть хозяином своего слова. Мы все должны объединиться, чтобы суметь пойти на максимальное удовлетворение наших интересов.
-Какие в целом внутренние и внешние развития Вы прогнозируете?
-Внутренняя жизнь наверно будет идти следующим образом:  обязательно надо думать о том, чтобы экономика не ухудшилась. В этом смысле 2010-ый год будет тяжелым. Во внешней политике нужно двигаться с осторожностью и пытаться до конца вести нормализацию армяно-турецких отношений, процесс евроинтеграции. Я не вижу никакого прогресса в карабахском вопросе, и не думаю, что он будет в ближайшее время, так что в этом смысле уже надо думать о продвижении вперед  интересов Армении.