Ի՞նչ է սպասվում Տեր-Պետրոսյանին, կամ ո՞րն է «պետական շահի» սահմանումը
Հայաստանի անկախացումից ի վեր  իշխանության համար մղվող պայքարն ընթացել է նույն սցենարով։ Չհաշված 1991-ի նախագահական ընտրությունները, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հաղթանակը կանխորոշված էր և չէր վիճարկվում հանրության լայն շերտերի կողմից՝ մնացած բոլոր ընտրություններում ունեցել ենք հետևյալ պատկերը՝ իշխանությունները գնացել են կեղծիքների, իսկ  ընդդիմությունը՝ սահմանադրական (կամ այլ) ճանապարհով։ Ի դեպ, «սահմանադրական ճանապարհ» արտահայտությունն արդեն վերածվել է  պարտության և անկման հոմանիշի։
Այն, որ 2008-ի ընտրություններից հետո Լ. Տեր-Պետրոսյանի հանրային ընդունելության պիկն անցել է, հասկանում է նաև ՀՀ առաջին նախագահը։ Ճակատագրի հեգնանքով ՀԱԿ առաջնորդն այժմ զոհ է դառնում մի համակարգի, որի հիմնադրումը տեղի ունեցավ իր իշխանության տարիներին։ Մենք ականատեսն ենք քաղաքականության մեջ գործող բումերանգի էֆեկտին։ Թե ինչպիսի՞ն կլինի Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական հետագա ճակատագիրը, կարելի է միայն կռահել կամ կանխատեսել։
Նկատենք, որ տարբեր են եղել իշխանության դեմ գործող քաղաքական գործիչների մտածողությունն ու գործունեության ոճը, բայց նրանց միավորում է մեկ բան՝  նրանք բոլորն էլ արդյունք չեն ապահովել (իշխանության չեն եկել) և հետագայում փաստացիորեն դարձել են մարգինալ։ Ընդդիմադիրները նման են եղել միմյանց իրենց տարած «հաղթանակով», բայց  դժբախտ են եղել յուրովի։
1991-ից սկսած՝ ՀՀ քաղաքական համակարգի ամենակուլ  երախում հայտնվեցին ընդդիմադիրներ Պարույր  Հայրիկյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Կարեն Դեմիրճյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Արթուր Բաղդասարյանը և Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Եթե զուտ հակաիշխանական գործունեության կտրվածքով դիտարկենք քաղաքական պայքարի նորագույն  պատմությունը, ապա նշված գործիչների շարքին կարելի է  դասել նաև Արշակ Սադոյանին, Դավիթ Վարդանյանին, Շավարշ Քոչարյանին, Արկադի Վարդանյանին և այլոց։
Պարույր Հայրիկյանի պարտությունն անխուսափելի էր։ 88-ի շարժումը ղեկավարում էր «Ղարաբաղ» կոմիտեն և Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որպես կոմիտեի կարկառուն ներկայացուցիչներից, բնականորեն ստացավ ընտրողների ճնշող մեծամասնության քվեն։ Որքան էլ որ Հայրիկյանը պնդեր, թե ինքն է անկախության շեփորահարը եղել, միևնույն է, հանրային տրամադրությունները չէին կարող նրա կողմը լինել։
Քիչ թե շատ գաղափարական պայքար տեղի ունեցավ 1996-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, երբ միմյանց դեմ դուրս եկան նախկին զինակից ընկերները։ Ընդդիմադիր դարձած Վազգեն Մանուկյանը բավական ձայներ հավաքեց, բայց ԿԸՀ-ն և Սահմանադրական դատարանն այլ արդյունքներ հրապարակեցին։
1996-ից հետո գաղափարական պայքար նախագահացուների միջև չի գնացել։ Իշխանության և ընդդիմության թեկնածուները պայքարել են աթոռի, այլ ոչ թե համակարգային փոփոխության համար։ Եթե  իշխանության տեսանկյունից համակարգային փոփոխությունների չգնալն ինչ-որ տեղ հասկանալի է (նրանք օգտվում են ստեղծված հարաբերություններից և սեփական նախաձեռնությամբ երբեք չեն գնա կոռուպցիոն հնարավորություններից զրկվելու քայլերի), ապա ամբողջովին անհասկանալի է ընդդիմության կեցվածքն այս առումով։
2008-ին էլ չկար գաղափարական պայքար Տեր-Պետրոսյանի և Սերժ Սարգսյանի միջև։ Առաջին նախագահը խոստանում էր կազմաքանդել ավազակապետությունը, բայց միևնույն ժամանակ նշում, որ վերականգնելու է սահմանադրական կարգը։ Հետաքրքիր է՝  այդ ո՞ր կարգը պետք է վերականգնվեր՝ 1995-ին կեղծիքներով ընդունված սահմանադրութա՞ն։ Այն սահմանադրության, որի շնորհիվ է ՀՀ-ում արմատավորվել և իրավական ձևակերպում ստացել ավազակապետությունը, երբ նախագահն օժտվեց շեյխական լիազորություններով, երբ ԱԺ-ն վերածվեց պարզ դակիչի (նախագահն, ըստ 1995-ի սահմանադրության, կարող էր ցանկացած պահի արձակել խորհրդարանը՝ բացառությամբ ժամկետային աննշան սահմանափակումների), իշխանության բոլոր ճյուղերը հայտնվեցին մեկի ձեռքում, իսկ տեղական ինքնակառավարման համակարգի և իշխանության ապակենտրոնացման մասին խոսելն արդեն ավելորդ է։
Հիշեցնեմ, որ նույն 1995-ի սահմանադրության անցումային դրույթներով թույլատրվեց համատեղել գործադիր և օրենսդիր գործունեությունը, որով ԱԺ-ն վերջնականապես դարձավ կառավարության կցորդը։ Արդյունքում այդ համակարգի հիմնադիրները խժռվեցին նույն այդ համակարգի կողմից։ 1998-ի թավշյա հեղաշրջման ժամանակ վարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը հնարավորություն ստացավ իր խորհրդական և համատեղությամբ ԱԺ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանին դարձնել խորհրդարանի խոսնակ՝ օգտվելով սահմանադրությամբ ընձեռված հնարավորությունից։
Հիմա, եթե սահմանադրական այդ կարգը պետք է վերականգներ Տեր-Պետրոսյանը, ապա դա ոչ թե ավազակապետության կազմաքանդում էր, այլ ավազակապետության վերատիրացում։ Իսկ դա ոչ մի կապ չունի ժողովրդավարության և ազատ շուկայի ստեղծման հետ։ Տեր-Պետրոսյանը 2008-ին մնացած թեկնածուներից տարբերվում էր և այդ տարբերության մեջ գաղափարականություն մտցնում միայն Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մասով։ 2007-ի սեպտեմբերի 21-ին ունեցած վերադարձի իր ելույթում, նկարագրելով Հայաստանում ստեղծված խայտառակ իրավիճակը և տիրող հոռի բարքերը, Տեր-Պետրոսյանը լուծումը տեսնում էր հետևյալ մոդելով. «Ես ցավով եմ ընդգծում, որ մեր ժողովրդի մեջ (գուցե նաև մենք ենք մեղավոր, որ չկարողացանք բացատրել, չկարողացանք հասցնել նրան) չկա այն գիտակցությունը, որ այսօր հայ ժողովրդի առջև կանգնած, Հայաստանի առջև կանգնած, մեր պետության առջև կանգնած գերագույն խնդիրը, որից կախված է և՛ Հայաստանի ապագան, և՛ մեր ժողովրդի բարօրությունը, և՛ մեր տնտեսության բարգավաճումը, Ղարաբաղի հարցի կարգավորումն է: Եթե չլինի այդ գիտակցությունը, ինձ թվում է՝ ոչինչ անել պետք չէ»։  Ավելացնենք, որ Տեր-Պետրոսյանը բազմիցս է նշել, որ Ղարաբաղի հարցի լուծումը շաղկապված է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ ու դա դրական է, և լուծելով Ղարաբաղի հարցը՝ մեկ փաթեթով կլուծվի նաև հայ-թուրքականը։ Իսկ եթե այդ հարցերը չլուծվեն, ապա, ըստ առաջին նախագահի, մենք ապագա չենք ունենա։ Այսինքն, նրա  պատկերացմամբ, մեր զարգացման բանալիները գտնվում են թուրքերի ու ադրբեջանցիների ձեռքում։ Կբացեն նրանք սահմանը՝ կունենանք ապագա, չեն բացի՝ «Սերգո ջանը» վատ կապրի։ Եվ այս կապիտուլյացիան ներկայացվում է որպես իրատեսական գաղափարախոսություն և ռեալ-պոլիտիկ։ Իսկ հասկանալու համար, թե ի՞նչ  է իրենից ներկայացնում Տեր-Պետրոսյանի «իրատեսությունը», հետևեք Սերժ Սարգսյանի «ֆուտբոլին», ու ամեն ինչ պարզ կդառնա։ Սարգսյանը դեռ «իրատեսության» կես ճանապարհին է (Արցախի մասով դիմադրում է), և այսքան խնդիր արդեն մենք ունենք։ Իսկ ի՞նչ կլիներ, եթե «իրատեսությունն» ամբողջությամբ կյանքի կոչվեր, կարելի է միայն ենթադրել։ Այդ «իրատեսության»  վերջը Հայաստանի՝ թուրքական վիլայեթ դառնալն է։ Իհարկե Տեր-Պետրոսյանն այդպես չի մտածում, բայց այդպես կստացվի։ Մեզանում դավաճաններ չկան։ Կա սխալ մտածողություն։ Սերժ Սարգսյանն էլ չէր ուզում կրակը գցել իրեն, երբ «նախաձեռնողական» էր դառնում, բայց այդպես ստացվեց։
2007-ի վերադարձը Տեր-Պետրոսյանն ամփոփեց այս տարվա նոյեմբերի 11-ի իր ելույթում, ուր այնթապցի մի հոգևորականի անցած ուղին հիշեցնելով՝ ձևակերպեց պետական շահի և ազգային  մտածողության իր պատկերացումները։
ՀՀ առաջին նախագահի վերջին ելույթը շատ հակասական էր։ Մի կողմից Տեր-Պետրոսյանը պահանջում է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը (փաստորեն, առաջին նախագահն էլ է պահանջատիրությամբ տառապում, չնայած որ դաժան քննադատության է ենթարկում մյուս պահանջատերերին. տարբերությունն այն է, որ կողմերը տարբեր բաներ են պահանջում), մյուս կողմից՝ հավերժացնում նույն այդ Սարգսյանի նախագահությունը։ Դատե՛ք ինքներդ. անդրադառնալով   ՀՀ քաղաքական դաշտին՝ Տեր-Պետրոսյանն այն բաժանեց 2 մասի։ Մի կողմում, ըստ իրեն, ՀԱԿ-ն է, մյուս կողմում՝ հակապետական  պահանջատեր ուժերը։ Թողնենք այն հարցը, որ քաղաքական դաշտը սև-սպիտակ գույներով ներկայացնելը քաղաքական  դալտոնիզմի նշան է, բայց  մի պահ ընդունենք, որ Տեր-Պետրոսյանի բաժանումը ճիշտ է, և տեսնենք, թե նա ի՞նչ եզրահանգումների է գալիս։ Փառամոլ, իշխանատենչ, կաշառքով ու խարդավանքներով առաջնորդվող այնթապցի Եղիազարին հիշեցնող Սերժ Սարգսյանն, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, ավելի նախընտրելի է, քան պահանջատեր ուժերը։ Ու քանի որ Տեր-Պետրոսյանը միայն իրեն է համարում իրական ընդդիմություն, ապա ստացվում է, որ ժողովուրդը պետք է ընտրություն կատարի կաշառակերի հետ համեմատվող Սերժ Սարգսյանի, պահանջատեր ուժերի և իրական ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի միջև։ Ընդ որում, այդ իրական ընդդիմադիրը հասկացնում է «այնթապցուն», որ պատրաստ է 10 տարի մնալ «էջմիածնական խորաթափանց միաբանների» կարգավիճակում։ Ահա՛ ձեզ իրական և պրագմատիկ ընդդիմադիր ուժի պատկերացումները։
Եթե հիմք ընդունենք Տեր-Պետրոսյանի գծած քաղաքական դաշտը, ապա ստացվում է հետևյալը. եթե հանկարծ «այնթապցին» որոշի ընդառաջ գնալ «էջմիածնական միաբանների» առաջարկին, ապա հասարակությունը կզրկվի իրական ընդդիմությունից։ Դաշտում կմնան միայն «ազգակործան» ուժերը, և, բնականաբար, ժողովուրդը պետք է հանուն երկրի ապագայի համակերպվի «այնթապցու» և «միաբանների» գրկախառնության հետ։  Այսինքն, Ս. Սարգսյանը կդառնա ընդմիշտ։ Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչպիսի՜ պրագմատիզմ,  արմատականություն և պետական շահի բարձր գիտակցություն է ցուցաբերում իրական ընդդիմությունը։ Իրական ընդդիմությունը երևի հենց այդպես էլ լինում է. մեղադրում է իշխանությանը տասը զոհերի միջոցով իշխանությունը բռնազավթելու մեջ ու ... առաջարկում պետական շահի բարձր գիտակցությամբ «միաբանվել» փառամոլ ու կաշառակեր սուբյեկտի հետ։
Փաստորեն, «պետական շահ» հասկացությունը բավական «բեզռազմեռնի» է։ Ով  ինչպես ասես կարող է այն հասկանալ ու  ներկայացնել։ 2003-ին Արտաշես Գեղամյանն էլ իր ուրույն պատկերացումներն ուներ պետական շահի մասին, երբ հեռուստաբանավեճում «հաղթեց» Սերժ Սարգսյանին, վարկանիշ հավաքեց, ընտրության առաջին փուլում մասնատեց ընդդիմության ձայները, իսկ երկրորդ փուլում չմիացավ Ստեփան Դեմիրճյանին։ Գեղամյանն այդ ամենը հետագայում բացատրում էր պետական շահով, բայց իրականում իր «զրոներն»  էր հաշվում, որի մասին բացահայտ ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նույն այդ Գեղամյանը պետական շահով էր բացատրում 2008-ի նախագահականի ժամանակ ունեցած իր պահվածքը։ «Ես գերադասում եմ պետական շահն անձնական շահից և իմ վարկանիշի անկման գնով գնում եմ դրան, որպեսզի փրկեմ մեր երկիրը լևոնական թուրքամետությունից»,-միայն իրեն հատուկ դհոլային առոգանությամբ նշում էր Արտաշես Մամիկոնիչը։ Այդ հետո պիտի Գեղամյանը թուրքական նաղլն աներ ու հոդվածներ գրեր հայ-թուրքական քիրվայության թեմաներով. պետական շահն արդեն ուրիշ տեսք էր ստացել։
2008-ին մեկ այլ գործիչ իր քստմնելի արարքն էլի բացատրեց պետական շահով։ Դա ԱԽՔ Արթուր Բաղդասարյանն էր։ «Եթե ես չմիանայի Սերժ Սարգսյանին, ապա զոհերն ավելի շատ կլինեին մարտի 1-ին»,-պետական շահն  էր բացատրում ՕԵԿ առաջնորդը։ Փաստորեն, Ա. Բաղդասարյանն էլ այն ժամանակ սև-սպիտակի էր բաժանել քաղաքական դաշտը։ Մի կողմում դրել էր իրեն, մյուս կողմում՝ լևոնականներին ու  «պետական շահից» ելնելով՝ նախընտրել էր անցնել «այնթապցու» կողմը։ Խնդրե՛մ, ահա ձեզ «պետական շահի» բարձր գիտակցության դրսևորում։ ԱԽՔ-ն ասում է, որ Սարգսյանի կողմն անցնելով՝ քչացրել է պոտենցյալ զոհերի քանակը։ Այսինքն ինքն ընդունում է, որ գործող ռեժիմը մարդակեր է, բայց հանուն պետական շահի գնում է «միաբանության» ճանապարհով։ Դե արի ու մի գնահատիր ԱԽՔ-ի «բարձր» գիտակցությունը և իրական ընդդիմադիր լինելու փաստը։
Մեզ ասում են, թե իրական ընդդիմությանը տարբերելու համար պետք է «հրաժարական» մոգական բառը լսել։ Այն որ երկրում համակարգային փոփոխություն և իշխանափոխություն է պետք՝ անվիճելի է, բայց իշխանափոխության պահանջի բարձրաձայնումը մեխանիկորեն չի նշանակում, որ պահանջ ներկայացնողն այլևս կասկածից  կամ քննադատությունից դուրս է, ինչպես «Սուրբ կովը» կամ Կեսարի կինը։ Եթե իրական ընդդիմադիր լինելն ու այլընտրանքային ուժ կոչվելը միայն Սերժ Սարգսյանի հրաժարական պահանջելն է, ինչպես որ սիրում են նշել ՀԱԿ-ում,  ապա կրկին հիշեցնեմ դասականներ դարձած Արտաշես Գեղամյանի և Արթուր Բաղդասարյանի անցած ուղին։ 2003-ին Մամիկոնիչն էր պահանջում Քոչարյան-Սարգսյան զույգի հրաժարականը, իսկ 2008-ին՝ Արթուր Բաղդասարյանը։ ՕԵԿ ղեկավարի ընդդիմադիր պաթոսը նույնիսկ հասավ այնտեղ, որ Սարգսյանին մեղադրեց իր դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեջ։ Իսկ հիմա որտե՞ղ են այդ անձինք։
Մի բան էլ հիշեցնեմ։ Մանր էպիզոդ է, բայց հատկանշական է, որ 2008-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սատարող Արկադի Վարդանյանը (ով 2000-ին անհայտությունից գալով Հայաստան՝ կարողացել էր մի թեթև ցունամի անել ու գունավոր հեղափոխության պես մի բան կազմակերպել) ընտրություններից  հետո դարձավ մոլի սերժական ու սկսեց քարկոծել Տեր-Պետրոսյանին։ Արկադի Վարդանյանի՝ Սերժ Սարգսյանին պաշտպանելու փաստարկներն այն էին, որ վերջինս Քոչարյանի համեմատ չարյաց փոքրագույնն է, և նրա մեղավորությունը միայն  այն է,  որ մաս է կազմել Քոչարյանի վարչակազմին։ Շատ «հիմնավոր» և քծնանքի համար լուրջ  նախադրյալներ ստեղծող խոսքեր են, այնպես չէ՞։ Իրականում դա մանր ժուլիկություն էր, ուրիշ ոչինչ։
Այն, որ Քոչարյանի օրոք բյուրեղացվեց և վերջնական տեսքի բերվեց 90-ականների սկզբներից կառուցվող կլանաօլիգարխիկ համակարգը, անվիճելի է։ Բայց ասել, որ Սերժ Սարգսյանը մեղավոր է այնքանով, որքանով՝ կարճատեսություն է կամ գործող նախագահին հաճոյանալու ու սեփական դհոլությունն արդարացնելու ձև։
Անշու՛շտ, Տեր-Պետրոսյանն այժմ բարդ իրավիճակում է հայտնվել։ «Հաղթելու ենք» կարգախոսը պարտվեց, և հիմա ՀԱԿ  առաջնորդն արդեն ստիպված կոչ է անում փայփայել իրենց շուրջը հավաքված 20 հազարանոց կորիզը։
Փորձը ցույց է տվել, որ պարտությունից հետո ընդդիմադիր գործիչները կամ դարձել են քաղաքական թոշակառու և մարգինալ (Ստեփան Դեմիրճյան, Արամ Զ. Սարգսյան), կամ գնացել են ախքացման, դհոլացման ճանապարհով։ Համենայնդեպս, քաղաքական պրակտիկան այդպիսին է։ Տեր-Պետրոսյանի թիմակիցները պնդում են, որ այժմ կա մյուսներից տարբերվող ընդդիմություն, և նախորդ ժամանակահատվածի կանոնները չեն գործելու։ Կապրենք, կտեսնենք։
Մինչ այժմ  Լ. Տեր-Պետրոսյանը նախանձելի սկզբունքայնություն  և հետևողականություն է ցուցաբերում Սերժ Սարգսյանի հետ երկխոսելու և իր պատկերացումներով պետական շահն առաջ տանելու մասով։ Հետընտրական հանրահավաքներից մեկում ՀՀ առաջին նախագահը Ս. Սարգսյանին իր ընկերն անվանեց և առաջարկեց «դու»-ով խոսել իրար հետ։ Հետո եկավ Ս. Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունը» ողջունելու, Գյուլի ոտքն ու էն սհաթը օրհնելու և հանրահավաքը հետաձգելու փուլը։ Դրան հաջորդեց Սերժ Սարգսյանի հետ «ազգային փրկության» կառավարություն կազմելու հավանականության մասին կանխատեսում-ակնարկը։ Իսկ այժմ, ահա, եկել է «այնթապցու» գերիշխանության և «էջմիածնական միաբանների» հնազանդության ժամանակը, որն, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, կարող է դառնալ ազգային մտածողության լայնախոհ ու իմաստուն դրսևորման ամենավառ օրինակ։ Առավել վառ օրինակ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Տեր-Պետրոսյանին դեռ հայտնի չէ։
Իմ կանխատեսմամբ՝ «միաբաններն» ու «այնթապցին»  չեն համագործակցի, քանի որ «այնթապցին» ի՛ր «միաբաններն» ունի, իսկ հրաժարական պահանջող «միաբաններից» վտանգ չկա, և իմաստ էլ չկա միաբանվելու. ինչի՞ համար։ «Եղիազարը» կհիշի «միաբաններին» այն ժամանակ, երբ զգա, որ իր իշխանությանն իրական վտանգ է սպառնում լրիվ այլ տեղից։ Այդժամ «միաբանները» կդառնան «այնթապցու» բնական դաշնակիցը, և կանեն այն, ինչ անում էին պետական շահի բարձր  գիտակցությամբ օժտված որոշ ուժեր 2008 թվականին։

Что ожидает Тер-Петросяна или в чем заключается "государственный интерес"?
Начиная с независимости Армении, борьба за власть протекала по одному и тому же сценарию. Не считая президентских выборов 1991-ого года, когда победа Левона Тер-Петросяна  была предопределена и не оспаривалась со стороны широких слоев общественности,   во всех остальных  выборах у нас была следующая картина: власти шли на фальсификации, а оппозиция - по конституционному (или другому) пути.  Кстати, выражение «конституционным путем» уже превратилось в синоним поражения и падения.
То, что после выборов 2008-ого года пик общественного восприятия Л.Тер-Петросяна прошел, понимает также первый президент РА. По иронии судьбы лидер АНК ныне становится жертвой одной системы, учреждение которой состоялось в годы его правления. Мы сейчас свидетели эффекта бумеранга, действующего в политике. Ну а каким будет дальнейшая политическая судьба Тер-Петросяна, можно лишь прогнозировать.
Заметим, что различными были стиль мышления и деятельности действующих против властей политических деятелей, но их объединяет одно - все они не обеспечили результат (не пришли к власти) и в дальнейшем фактически стали маргиналами. Оппозиционеры стали похожими друг на друга своими одержанными «победами», но были несчастны по-своему.
Начиная с 1991-ого года, во всепоглощающей пасти политической системы РА  оказались оппозиционеры Паруйр Айрикян, Вазген Манукян, Карен Демирчян, Арташес Гегамян. Степан Демирчян, Артур Багдасарян и Левон  Тер-Петросян. Если рассмотрим новейшую историю политической борьбы чисто с точки зрения антиправительственной деятельности, то к  ряду отмеченных деятелей можно причислить также Аршака Садояна, Давида Варданяна, Шаварша Кочаряна, Аркадия Варданяна и других.
Поражение Паруйра Айрикяна было неизбежным. Движением 88-ого руководил комитет «Карабах», и Левон Тер-Петросян, как один из видных представителей комитета, естественно получил  подавляющее большинство голосов избирателей.
И как бы Айрикян не утверждал, что он был глашатаем независимости, всё равно общественные настроения не могли быть на его стороне.
Мало-мальски идеологическая борьба произошла во время президентских выборов 1996-ого года, когда друг против друга вышли бывшие друзья-соратники. Ставший оппозиционным Вазген Манукян набрал достаточно много голосов, однако ЦИК и Конституционный суд огласили другие результаты.
После 1996-ого года идеологическая борьба между кандидатами в президенты не шла. Кандидаты от власти и оппозиция  боролись за кресло, а не за системные изменения. Если с точки зрения властей не осуществление системных изменений в какой-то мере понятно (они пользуются создавшимся положением и по собственной инициативе никогда не пойдут на шаги, лишающие их коррупционных возможностей), то подход оппозиции в этом плане полностью непонятен.
И в 2008-м году не было идеологической борьбы между Тер-Петросяном и Сержем Саргсяном. Первый президент давал обещания демонтировать клептократическое государство, но в то же время отмечал, что восстановит конституционный порядок. Интересно, что за порядок должен был быть восстановлен - конституции, принятой фальсификациями в 1995-м году?   Той конституции, благодаря которой в РА укоренилось и получило правовую формулировку  клептократическое государство, когда президент был наделен  полномочиями шейха, когда НС превратился в простой компостер (президент, согласно конституции 1995-ого года, мог в любой момент распустить парламент, за исключением незаметных ограничений в сроках), все ветви власти оказались в одних руках, а говорить о системе местного самоуправления и децентрализации власти уже излишне.
Напомню, что согласно тем же переходным положениям конституции 1995-ого было разрешено совместить исполнительную и законодательную деятельность, благодаря которой НС окончательно стало придатком правительства.  В результате учредители этой системы были сожраны со стороны  той же системы. Во время бархатного переворота  1998-ого премьер-министр Роберт Кочарян получил возможность сделать своего советника и по совместительству депутата НС Хосрова Арутюняна спикером парламента, пользуясь предоставленной конституцией возможностью.
Сейчас, если этот конституционный порядок должен был восстановить Тер-Петросян, то это уже не демонтаж клептократического государства, а  повторное овладение клептократическим государством. А это не имеет никакой связи с демократией и созданием свободного рынка. Тер-Петросян в 2008-м году от остальных кандидатов отличался и в эту разницу вносил идеологию лишь по части отношений с Турцией и Азербайджаном. В своем выступлении, извещающем о возвращении, от 21 сентября 2007-ого года, описывая создавшуюся в Армении позорную ситуацию и царящие дурные нравы, Тер-Петросян решение видел по следующей модели: «Я с болью подчеркиваю, что среди нашего народа (наверное, также и мы виноваты, что не смогли объяснить, не смогли довести до него) нет того сознания, что вставшая сегодня   перед армянским народом, вставшая перед Арменией, вставшая перед государством высшая задача, от которой зависит и будущее Армении, и благополучие нашего народа,  и процветание нашей экономики - урегулирование карабахской проблемы. Если не будет этого осознания, то, мне кажется, ничего делать не надо». Добавим, что Тер-Петросян многократно отмечал, что решение карабахской проблемы взаимосвязано с урегулированием армяно-турецких отношений и это положительно, и, решая вопрос Карабаха,  одним пакетом будет решен также вопрос армяно-турецких отношений. А если эти вопросы не решатся, то согласно первому президенту, у нас не будет будущего. То есть, по его представлению, ключи от нашего развития находятся в руках у турок и азербайджанцев. Откроют они границу, будем иметь будущее, не откроют - «Серго джан» будет жить плохо. И эта капитуляция представляется как реалистической идеологией и реал-политикой. А чтобы понять, что из себя представляет «реалистичность» Тер-Петросяна, проследим за «футболом» Сержа Саргсяна, и вся станет ясно. Саргсян пока на полпути «реалистичности» (по части Арцаха сопротивляется) и сейчас у нас уже есть столько проблем. А что было,  если б «реалистичность» претворилась бы в жизнь полностью, можно лишь предположить. Конец этой «реалистичности» - превращение Армении в турецкий вилайет. Конечно, Тер-Петросян так не думает, но так получится. Среди нас нет предателей. Есть неправильное мышление. И Серж Саргсян не хотел поставить себя в затруднительное  положение, когда становился «инициативным», но так получилось.
Возвращение 2007-ого года Тер-Петросян подытожил в своем выступлении от 11 ноября нынешнего года, где, напомнив прошедший путь одного айнтапца священнослужителя, сформулировал свои представления о государственном интересе и национальном мышлении.
Последнее выступление первого президента РА было очень противоречивым.  С одной стороны Тер-Петросян требует отставки Сержа Саргсяна (фактически, и первый президент имеет слабость к требованиям, хотя и жестокой критике подвергает других, выдвигающих требования, разница в том, что стороны требуют разные вещи), с другой стороны увековечивает  президентское правление того же самого Саргсяна. Судите сами, касаясь политического поля РА, Тер-Петросян разделил его на 2 части. С одной стороны, по его словам, АНК, с другой стороны -  силы, выдвигающие антигосударственные требования.  Оставим в стороне то, что политическое поле представлять черно-белыми цветами - это знак дальтонизма, но на минуту примем, что разделение Тер-Петросяна верно, и, посмотрим, к каким заключениям он приходит. Серж Саргсян, напоминающий тщеславного, властолюбивого айнтапца Егиазара, руководствовавшегося взяткой и заговором, более предпочтительнее, чем силы, выдвигающие требования.   И поскольку Тер-Петросян только себя считает реальной оппозицией, то получается, что народ должен сделать выбор между Сержем Саргсяном, сравнивающимся с взяточником, силами, выдвигающими требования, и реальным оппозиционным АНК. Притом, этот реальный  оппозиционер дает понять «айнтапцу», что готов 10 лет остаться в статусе «проницательных эчмиадзинских монахов». Вот вам и представления реальной и прагматичной оппозиционной силы.
Если за основу возьмем начертанное Тер-Петросяном политическое поле, то получается следующее: если вдруг «айнтапци»  решит пойти навстречу предложению «эчмиадзинских монахов», то общество лишится реальной оппозиции. На поле останутся лишь силы, «ведущие к гибели нацию», и, естественно, и народ ради будущего страны должен смириться с объятиями «айнтапца» и «монахов». То есть, С.Саргсян станет вечным. Представляете, какой прагматизм, радикализм и высокое осознание государственного интереса проявляет реальная оппозиция. Реальная оппозиция наверное такой и бывает: обвиняет власти в узурпации власти посредством десяти жертв... предлагает с высшим осознанием государственного интереса  идти на «единение» с тщеславным и властолюбивым взяточником.
Фактически, понятие «государственный интерес» достаточно «безразмерное». Кто как хочет, так и понимает и представляет его. И в 2003-м году Арташес Гегамян имел свои своеобразные представления  о государственном интересе, когда в теледебатах «победил» Сержа Саргсяна, набрал рейтинг, в первом туре выборов разделил на части голоса оппозиции, а во втором туре не присоединился к Степану Демирчяну. Всё это Гегамян в дальнейшем объяснял государственным интересом, но на самом деле он считал свои «нули», о которых, не скрывая, сказал Серж Саргсян.
Тот же самый Гегамян государственным интересом объяснял свое поведение во время президентских выборов 2008-ого года. «Я предпочитаю государственный интерес личному интересу и ценою падения моего рейтинга иду на это, чтобы спасти нашу страну от левоновского тюркофильства», - только с присущим ему дооловским произношением отмечал Арташес Мамиконович. Это потом Гегамян должен был рассказывать свои турецкие байки и писать статьи по темам армяно-турецкого кирваутюна - государственный интерес уже получил другой вид.
В 2008-м году другой деятель также объяснил свое подлую проделку государственным интересом. Это был АХК (секретарь совета безопасности) Артур Багдасарян. «Если б я не присоединился к Сержу Саргсяну, то жертв 1 марта было бы больше», - объяснял государственный интерес лидер ПОЕ. Фактически, и А.Багдасарян в то время на черное и белое поделил политическое поле. С одной стороны поставил себя, с другой - левоновцев и, исходя из «государственного интереса», предпочел перейти в сторону «айнтапца». Пожалуйста, вот вам проявление высокого осознания «государственного интереса». АХК говорил, что, перейдя на сторону Саргсяна, уменьшил число потенциальных жертв. То есть, он принимал, что действующий режим является душегубом, но ради государственного интереса идет по пути «единения». Теперь попробуй не оцени «высокое» сознание АХК-а и факт быть реальной оппозицией.
Нам говорят, что для отличия реальная оппозиция хочет услышать магическое слово «отставка». То, что в стране необходимы системные перемены  и смена власти, бесспорно, однако озвучивание требования о смене власти механически не означает, что выдвигающий требование отныне вне подозрений или критики, как «Святая корова» или Кесарево жена. Если быть реальной оппозицией и называться альтернативной силой, лишь требовать отставки Сержа Саргсяна, как любят отмечать в АНК, то вновь напомню, ставшим классическим путь, пройденный Арташесом Гегамяном и Артуром Багдасаряном. В 2003-м отставки пары Кочарян-Саргсян требовал Мамиконыч, а в 2008-м - Артур Багдасарян. Оппозиционный пафос руководителя ПОЕ даже дошел до того, что обвинил Саргсяна в организации покушения на свою жизнь. А сейчас где эти личности?
Напомню, еще одно. Мелкий эпизод, но примечательно, что в 2008-м году поддерживающий Левона Тер-Петросяна Аркадий Вартанян (который в 2000-м, будучи безвестным,  приехав в Армению, смог вызвать легкое цунами и организовать нечто похожее на цветную революцию) после выборов стал ярым сержевским сторонником и начал «забрасывать камнями»  Тер-Петросяна. Аргументы у Аркадия Варданяна в пользу защиты Сержа Саргсяна были следующие, что последний по сравнению с Кочаряном - меньшее из зол, и его вина лишь в том, что был частью администрации Кочаряна. Очень «обоснованные» и создающие для лести серьезные предпосылки слова, не так ли? На самом деле это мелкое жульничество, больше ничего.
То, что при Кочаряне была кристализирована и приведена в окончательный вид кланово-олигархическая система, построенная в начале 90-х, бесспорно. Но сказать, что Серж Саргсян  виноват постольку, поскольку - близорукость или форма угождения действующему президенту и оправдания собственного доолизма.
Несомненно, Тер-Петросян оказался ныне в сложной ситуации. Девиз «Победим» проиграл и сейчас лидер АНК уже вынужденно обращается с призывом лелеять 20-тысячныое ядро, собравшееся вокруг них.
Опыт показал, что оппозиционные деятели или стали политическими пенсионерами и маргиналами (Степан Демирчян, Арам З.Саркисян) или пошли по пути ахкизации, доолизации. Во всяком случае, политическая практика такова.   Члены команды Тер-Петросяна твердят, что ныне есть отличающаяся от других оппозиция и правила прежнего периода времени не будут действовать. Поживем, увидим.
До сих пор, Л.Тер-Петросян проявляет завидную принципиальность и последовательность по части вести диалог с Сержем Саргсяном и продвижения по своему представлению государственных интересов. В одном из поствыборных митингов первый президент РА назвал С.Саргсяна своим другом и предложил говорить друг с другом на «ты». А потом пришел этап приветствовать «инициативность» С.Саргсяна, благословлять тот день, когда вступила нога Гюля, и отложить   митинг. Этому последовал прогноз-намек о вероятности создания правительства «национального спасения» с Сержем Саргсяном. А сейчас уже пришло время сверхвласти «айнтапца» и покорности «эчмиадзинских монахов», которые  по словам Тер-Петросяна, могут стать самым ярким примером проявления широты и мудрости национального мышления. Более яркого примера из истории армянского народа Тер-Петросяну пока неизвестно.
По моим прогнозам, «монахи» и «айнтапци» не будут сотрудничать, поскольку у «айнтапца» есть свои «монахи», а от «монахов», требующих отставки, нет опасности и нет смысла единения: ради чего? «Егиазар» вспомнит «монахов» тогда, когда почувствует, что его власти угрожает опасность целиком с другого места. В то время «монахи» станут естественными союзниками «айнтапца» и сделают, то, что делали в 2008-м году некоторые силы, наделенные высоким осознанием государственного интереса.