Սեյրան Օհանյանը ներկայացրեց շփման գծում տիրող իրավիճակը
Հուլիսի 31-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերթ Սալբերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Շնորհավորելով պարոն Հ. Սալբերին` պատասխանատու պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը հույս հայտնեց, որ Եվրամիության ներկայացուցչի առաքելությունը կնպաստի հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների կարգավորմանը և տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ կարծիքների փոխանակման ժամանակ Սեյրան Օհանյանը ներկայացրեց շփման գծում տիրող իրավիճակը` Եվրամիության պատվիրակի ուշադրությունը հրավիրելով հակամարտող կողմերի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման և միջազգային հանրության ջանքերը սպառազինությունների վերահսկման խնդիրներին սևեռելու անհրաժեշտության վրա:
Հերբերթ Սալբերին իր հերթին նշեց, որ Եվրամիությունը միանշանակ ընդունում է ԼՂ հակամարտության լուծման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը, սակայն պատրաստակամ է ուժերի ներածին չափով ներդրում կատարել խաղաղ կարգավորման հասնելու գործում:

Сейран Оганян обсудил со спецпредставителем ЕС ситуацию на линии соприкосновения
Министр обороны РА Сейран Оганян принял 31 июля прибывшего с региональным визитом в Армению новоназначенного специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Глава оборонного ведомства выразил надежду на то, что дипломат в рамках своей миссии будет содействовать урегулированию имеющихся в регионе Южного Кавказа конфликтов и активизации регионального сотрудничества.
В ходе обмена мнениями касательно Карабахского конфликта Сейран Оганян представил сложившуюся на линии соприкосновения ситуацию, обратив внимание делегата ЕС на необходимость проведения мероприятий по укреплению доверия между сторонами конфликта и сосредоточения усилий международного сообщества на проблемах контроля вооружений.
Зальбер в свою очередь отметил, что ЕС однозначно принимает ведущую роль Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования Карабахского конфликта, и готов по мере сил внести свой вклад в дело достижения мирного урегулирования.