Էդվարդ Նալբանդյանը ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Վիենայում նոյեմբերի 19-ին կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների հանդիպման և Կիևում դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցությունների համատեքստում զրույցի ընթացքում շարունակվեցին քննարկումները ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը առաջ մղելու վերաբերյալ:
Հայաստանի արտգործնախարարը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց Տավուշի մարզի սահմանային գոտում ադրբեջանական կողմից արձակած կրակի հետևանքով դեկտեմբերի 14-ին հայ զինծառայողի մահվան վրա:
Նախարարն ընդգծեց, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների կողմից բազմիցս հնչող հրադադարի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին կոչերին, հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի մշտական խախտումների զոհ են դառնում ոչ միայն զինծառայողներ, այլև քաղաքացիական անձինք, գնդակոծվում են քաղաքացիական օբյեկտներ։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ նման սադրանքները խոչընդոտում են խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ համանախագահների և Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Հանդիպմանը արծարծվեց հաջորդ տարեսկզբին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների նոր հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը:

Эдвард Налбандян встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ
Сегодня глава МИД Армении Эдвард Налбандян провел встречу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (РФ), Жаком Фором (Франция) и Джеймсом Уорликом (США), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анжи Каспршиком. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении
В контексте состоявшейся 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана, а также состоявшейся 4 декабря в Киеве встречи глав МИД Армении и Азербайджана, продолжилось обсуждение путей продолжения процесса мирного урегулирования Карабахского конфликта. Глава МИД Армении обратил внимание сопредседателей МГ ОБСЕ на гибель армянского военнослужащего в результате нарушения азербайджанской стороной 14 декабря режима перемирия.
Министр подчеркнул, что, несмотря на неоднократные призывы сопредседателей МГ ОБСЕ о необходимости соблюдения режима перемирия, в результате периодических нарушений Азербайджаном режима прекращения огня на границе с Арменией и линии соприкосновения с НКР гибнут не только военнослужащие, но и гражданские лица, обстреливаются гражданские объекты. Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что подобные провокации препятствуют усилиям сопредседателей и Армении в направлении мирного урегулирования конфликта.
На встрече также обсуждалась возможность организации новой встречи глав МИД Армении и Азербайджана в начале следующего года.