Թուրքմենստանում առաջին անգամ տեղի ունեցան երկկուսակցական խորհրդարանական ընտրություններ
Թուրքմենստանում ավարտվեցին Մեջլիսի՝ երկրի պատմության առաջին երկկուսակցական խորհրդարանական ընտրությունները։ Պաշտոնական տվյալներով՝ ընտրատեղամաս է ներկայացել ընտրողների գրեթե 90%–ը։ Պատգամավորական տեղերի համար պայքարում էին Ժողովրդավարական ու Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի կուսակցությունները։ Իրենց թեկնածուներին էին առաջադրել նաև Արհմիությունների դաշինքը, Թուրքմենստանի կանանց միությունը, Մախթումկուլու երիտասարդական կազմակերպությունը և քաղաքացիների մի քանի խումբ։ Ընտրությունների վերջնական տվյալները Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեռ չի հրապարակել։
Նշենք, որ Թուրքմենստանի միապալատ խորհրդարանում ներկայացված էին միայն Ժողովրդավարական կուսակցության անդամները։ Այլ կուսակցությունների և շարժումների ստեղծումը երկրում արգելված էր։ 2008թ. սահմանադրական փոփոխություններից հետո Մեջլիսը նորից դարձավ երկրի գերագույն օրենսդիր մարմինը։ Մինչ այդ օրենսդիրի գործառույթները կատարում էր Ազգային խորհուրդը, որն այլևս չի գործում։ Այս մասին տեղեկացնում է www.dw.de–ն։

В Туркмении впервые прошли двухпартийные парламентские выборы
Накануне в Туркмении завершились первые в истории страны двухпартийные выборы в Меджлис. По официальным данным, явка избирателей на участки для голосования составила около 90 процентов.
Борьбу за депутатские мандаты вели Демократическая партия и Партия промышленников и предпринимателей. Помимо них, своих кандидатов в Междлис выдвинули Объединение профсоюзов, Союз женщин Туркмении, Молодежная организация имени Махтумкули и несколько групп граждан.
На 125 депутатских мест претендовали 283 кандидата. Предварительные итоги голосования пока не опубликованы. Центризбирком Туркмении зарегистрировал около трех миллионов избирателей. По его данным, явка граждан на участки голосования по всей стране составила свыше 90 процентов.
Ранее в однопалатном парламенте Туркмении - Меджлисе - заседали лишь представители Демократической партии. Создание других политических партий и движений в стране было запрещено. После изменений конституции 2008 года Меджлис вновь стал высшим законодательным органом государства – ранее эту функцию выполнял упраздненный Народный совет.