Դավիթ Հարությունյանն ակնարկել է կառավարությանն անվստահություն հայտնելու գործընթացի մասին
«ՀՀ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը «Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում ակնարկել է կառավարությանն անվստահություն հայտնելու գործընթացի մասին։ Անդրադառնալով ՀՀԿ-ական նախարարներ Դավիթ Սարգսյանի և Արմեն Աշոտյանի հայտարարություններին. թե Հայաստանում 7 տոկոս տնտեսական աճ գրանցելու Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությունը «քաղաքական հայտարարություն» և «քաղաքական հորդոր» էր, Դ. Հարությունյանը նշել է. «Այո, դա իրավական պահանջ չէր, այլ քաղաքական»։
Սակայն քաղաքական պահանջները ենթադրում են նաև քաղաքական պատասխանատվություն։ Այն կարող է լինել զուտ կուսակցական, բայց կարող է լինել նաև ավելի լուրջ. Սահմանադրության 84-րդ հոդվածը նախատեսում է քաղաքական պատասխանատվություն։ Ուստի, նախագահի՝ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու որոշման նախագիծ Աժ ներկայացնելը և այդպես Սահմանադրությամբ ընձեռված հնարավորությունն իրացնելը ևս քաղաքական է»»,–գրում է թերթը։

Давид Арутюнян намекнул на процесс выражения вотума недоверия правительству
Председатель парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян в беседе с газетой «Жоховурд» намекнул на процесс выражения вотума недоверия правительству РА.
Коснувшись заявлений министров от РПА Давида Саркисяна и Армена Ашотяна о том, что поручение Сержа Саргсяна об обеспечении 7% экономического роста было «политическим заявлением или политическим призывом», Давид Арутюнян отметил: «Да, это было правовое требование, а не политическое».
«Однако политические требования предполагают и политическую ответственность. Она может быть просто партийной, но может быть и более серьезной: 84-ая статья Конституции предполагает политическую ответственность. Поэтому представление в НС проекта решения президента о вотуме недоверия правительству и использование, таким образом, предоставленной Конституций возможности, также является политическим явлением», – пишет газета.