Տիգրան Սարգսյան. «Կուտակային կենսաթոշակային համարակրագն արդա՛ր համակարգ է» (տեսանյութ)
–Կուտակային կենսաթոշակային համակարգն արդա՛ր համակարգ է,–այսօր խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ իրենց ներկայացրած կենսաթոշակային համակարգն այլընտրանք չունի։
–Մենք հայտարարում ենք, որ այսուհետև քաղաքացու ապահով ծերության համար ոչ միայն պարտավոր է պետությունը մտածել, այլ նաև քաղաքացին։ Քաղաքացին իր ապահով ծերության մասին պարտավո՛ր է պետության հետ մտածել,–նշել է Տ. Սարգսյանը։
2014թ. հունվարի 1–ից 275 հազ քաղաքացի պարտադիր կերպով անցնելու է կուտակային կենսաթոշակային համակարգին։ Ընդգծելով սա՝ Տ. Սարգսյանը հայտարարել է.
–Քաջ գիտակցում ենք, որ կա մի մեծ հատված, որը դժգոհում է։ Ցանկացած ռեֆորմ ենթադրում է վարքագծային կանոնների փոփոխություն, իսկ դրանք հեշտ չեն տրվում։ Բայց համոզված ենք, որ հետագայում մեր քաղաքացիները դրական են գնահատելու այս ռեֆորմը։ Հապաղել այլևս չի կարելի։ Օր առաջ մենք այս համակարգը պետք է ներդնենք, որ խուսափենք մեզ սպասվող կենսաթոշակային ճգնաժամից։
Տ. Սարգսյանն ավելացրել է նաև, որ իրենք ձևավորում են որակապես նոր քաղաքացի, որը պատասխանատու է իր արարքների համար։
Նրա ելույթից հետո ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ընդգծել է, որ իրենք փորձեցին խորհրդարանում բովանդակային քննարկում անցկացնել, բայց քաղաքական մեծամասնությունը մերժեց, իսկ Տիգրան Սարգսյանի այսօրվա ելույթը իրականության հետ որևէ առնչություն չունի։

Тигран Саркисян: «Накопительная пенсионная система – справедливая система»
«Накопительная пенсионная система – справедливая система», - заявил сегодня в парламенте премьер-министр РА Тигран Саркисян.
По его слова, альтернативы представленной правительством пенсионной системе нет.
«Мы заявляем, что впредь об обеспеченной старости граждан должно думать не только государство. Вместе с государством думать об обеспеченной старости должен и сам гражданин», - отметил Саркисян.
Премьер подчеркнул, что с 1 января 2014 года 275 тыс. граждан обязательно должны перейти на накопительную пенсионную систему.
«Мы прекрасно осознаем, что есть и много недовольных. Любая реформа предполагает изменение в правилах поведения, а они так легко не даются. Однако мы уверены, что впоследствии граждане оценят эту реформу. Медлить больше нельзя. Мы должны заблаговременно внедрить эту систему, чтобы избежать ожидающего нас пенсионного кризиса», - добавил глава правительства, заверив, что они формируют качественно нового гражданина, который ответственен за свои поступки.
После его выступления депутат от фракции АРФД Арцвик Минасян подчеркнул, что они попытались провести в парламенте содержательное обсуждение, однако политическое большинство отвергло его, а сегодняшнее выступление Тиграна Саркисяна не имеет ничего общего с реальностью.