Միխայիլ Խոդորկովսկուն հնարավոր է՝ Սախարովի անվան մրցանակ շնորհվի
«ՅՈՒԿՕՍ» նավթային ընկերության նախկին ղեկավար Միխայիլ Խոդորկովսկին հնարավոր է՝ դառնա ակադեմիկոս Անդրեյ Սախարովի անվան մրցանակի դափնեկիր։ Այս մրցանակըշնորհվումէմարդուիրավունքներիպաշտպանությանոլորտում հատուկ ներդրում ունեցած անձանցուկազմակերպություններին։ Մրցանակակիրը ստանում է 50 հազ. եվրոդրամականպարգև։
Խոդորկովսկու թեկնածությունը ներկայացրել է Եվրախորհրդարանի «Կանաչներ. եվրոպական ազատ դաշինք» խմբակցությունը, որը նրան անվանել է Ռուսաստանի առավել ազդեցիկ քաղբանտարկյալ և ժողովրդավարական բարեփոխումների համար պայքարող անձ։
Հիշեցնենք, որ այս մրցանակին ներկայացվել էր նաև ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի թեկնածությունը։
Սախարովի անվանմրցանակի բոլոր հավակնորդների անունները կհրապարակվեն սեպտեմբերի 16-ին։ Մրցանակը կհանձնվի այս տարվա դեկտեմբերին։
«ՅՈՒԿՕՍ» նավթային ընկերության նախկին ղեկավար Միխայիլ Խոդորկովսկին հնարավոր է՝ դառնա ակադեմիկոս Անդրեյ Սախարովի անվան մրցանակի դափնեկիր։ Այս մրցանակը շնորհվում է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում հատուկ ներդրում ունեցած անձանց ու կազմակերպություններին։ Մրցանակակիրը ստանում է 50 հազ. եվրո դրամական պարգև։
Սախարովի անվան մրցանակի բոլոր հավակնորդների անունները կհրապարակվեն սեպտեմբերի 16-ին։ Մրցանակը կհանձնվի այս տարվա դեկտեմբերին։

Михаила Ходорковского выдвинули номинантом на премию Сахарова
Экс-глава «ЮКОС» Михаил Ходорковский выдвинут на премию академика Андрея Сахарова за 2013 год. Об этом сообщили представители Европарламента.
Кандидатуру Ходорковского выдвинула фракция «Зеленые — Европейский свободный альянс». Представитель фракции Вернер Шульц назвал Ходорковского «наиболее видным политическим заключенным в России и поборником демократических реформ». Вернер также заявил, что «Ходорковский будет достойным лауреатом премии Сахарова и достойным преемником Сахарова — совести России», передает «Интерфакс».
Официально имена номинантов премии Сахарова будут оглашены 16 сентября. После выдвижения кандидатов лидерами фракций Европарламента должен быть составлен шорт-лист, из которого лидеры фракций выберут лауреата.
Ранее также сообщалось, что бывший сотрудник американских спецслужб Эдвард Сноуден выдвинут на премию Европарламента имени Сахарова «За свободу мысли» за 2013 год.