Իշխան Զաքարյանի «սախատ» ոտքը (տեսանյութ)
Նախագականում տեղի ունեցած «հակակոռուպցիոն» խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը տվեց վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների իր գնահատականը և նախանշեց պետական մարմինների հետագա գործողությունների ծրագիրը։
Ըստ այդմ՝ բյուջեի թալանը բացահայտած Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը սեփական փիարով է զբաղվել ու ջուր լցրել մութ ուժերի ջրաղացին և հետևաբար՝ պետք է պատասխան տա իր հայտնաբերածների համար։ Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը ճիշտ չի կողմնորոշվել ստեղծված իրավիճակում ու չի հայտարարել, որ թալանը չափվում է ոչ թե միլիարդավոր, այլ միլիոնավոր դրամներով (ընդամենը 200-300 միլիոնի սահմաններում)։ Սարգսյանն ակնկալում է, որ Աղվանը կշտկի սեփական սխալն ու կհայտարարի, որ բյուջեն մսխվում է 500 հազ. դոլարի չափով, այն էլ՝ Վերահսկիչ պալատի աշխատակիցների կողմից (բա ՀՔԾ ինչո՞վ է զբաղված)։ Դե իսկ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մաքուր է և թափանիցկ ինչպես չեխական «խռուստալը»։
Խորհրդակցության ժամանակ պարզվեց, որ Սերժ Սարգսյանի համար պետական չինովնիկի օրինակելի նմուշը ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության ղեկավար Ստեփան Մնացականյանն է, ով տնտեսական աճ է ցույց տալիս եղանակային բոլոր պայմաններում և արտագաղթի ցանկացած ցուցանիշի դեպքում։ Դե իսկ պետական պաշտոնյայի վարքագծի հիմնական կանոնը պետական գործերից տանը կամ նախագահի կաբինետում խոսելը պետք է լինի, այլ ոչ թե, ասենք, ԱԺ ամբիոնից չարաշահումներից դժգոհելը։
Փաստորեն, Իշխան Զաքարյանը «քաշվեց»։ Նա, թերևս, ճիշտ չէր հասկացել ամիսներ առաջ Սերժի արած՝ «կոռուպցիոներներին պետք է բռնել գլխից» հայտարարությունը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Սերժ Սարգսյանը, պատկերավոր ասած, ցեխը մտցրեց Տիգրան Սարգսյանին՝ նրան մեղադրելով «ատկատների» ուտման և կեղծ «տենդերների» կազմակերպման մեջ։ Դա այն ժամանակ էր, երբ դեռ հայտնի չէր, թե ովքեր պետք է մասնակցեն նախագահական ընտրություններին։
Ուշագրավն այն է, որ Իշխան Զաքարյանի բացահայտումները վերաբերում են 2012թ. բյուջետային միջոցների օգտագործմանը։ Այսինքն՝ այն ժամանակահատվածին, երբ ՀՀԿ ղեկավարը ատկատատյացություն էր խաղում։ Սերժին, սակայն, դուր չեն գալիս այդ բացահայտումները։ Պատճառը շատ պարզ է. ընտրությունները հետևում են և ձևական փիարի խնդիր Բաղրամյան 26–ն այլևս չունի։ Համ էլ՝ ՀՀԿ ղեկավարը երբ խոսում էր «գլխից բռնելու» մասին, զուգահեռաբար սեղմում էր բոլորի ոտքերը։ Զաքարյանի ոտքերից մեկը, «Ոսկե ցլիկը» ֆիլմի հերոսներից մեկի ոտքի նման, «սախատ» է եղել։ Ահա և այս խառնաշփոթի բուն պատճառը։

«Протез» Ишхана Закаряна
В ходе «антикоррупционного» совещания в президентском дворце Серж Саргсян дал оценку событиям последнего времени и наметил программу дальнейших действий государственных органов.
Согласно этому, выявивший факты разграбления бюджета председатель Контрольной палаты Ишхан Закарян был занят собственным пиаром и лил воду на мельницу темных сил, следовательно, должен ответить за свои разоблачения. Генпрокурор Агван Овсепян неправильно сориентировался в сложившейся ситуации и не заявил, что награбленное измеряется не в миллиардах, а в миллионах драмов (всего лишь в пределах 200-300 млн.). Саркисян ожидает, что Агван исправит свою ошибку и заявит о разграблении бюджета всего лишь на 500 тыс. долларов, при этом, со стороны работников КП (интересно, чем занята Специальная следственная служба?). Что касается премьера Тиграна Саркисяна, то здесь он кристально чист.
В ходе совещания выяснилось, что примерным образцом госчиновника для Сержа Саргсяна является руководитель Национальной статистической службы РА Степан Мнацаканян, который фиксирует экономический рост при любых погодных условиях и показателях эмиграции. Главным же правилом поведения государственного чиновника должно быть обсуждение государственных дел у себя дома или в кабинете президента, а не, скажем, возмущение злоупотреблениями с трибуны НС.
Фактически, Ишхан Закарян «влип». Скорее всего, он неправильно понял сделанное Сержем месяцами ранее заявление о том, что «нужно ловить крупную рыбешку».
Напомним, что в прошлом году Серж Саргсян, образно говоря, окунул Тиграна Саркисяна лицом в грязь, обвинив последнего в получении «откатов» и организации подставных тендеров. Это было тогда, когда еще не было известно, кто примет участие в президентских выборах.
Примечательно то, что разоблачения Ишхана Закаряна касаются использования средств бюджета 2012 года. То есть, того периода, когда руководитель РПА играл в откатоненавистника. Однако Сержу не нравятся эти разоблачения. Причина довольно проста: выборы уже прошли, и перед президентским дворцом больше не стоит задачи самопиара. К тому же, когда руководитель РПА говорил о «крупной рыбешке», он одновременно наступал всем на ноги. Выясняется, что одна из ног Закаряна, как и у бригадира из фильма «Золотой бычок» (в известном армянском фильме председатель колхоза Наджарян наступил на сделанную из протеза ногу бригадира, чтобы он не отдавал бычка по имени «Миллион» - ред.), оказалась протезом. Именно это и стало причиной всего каламбура.