Այսքան ուրախ կյանքը մեր...
Այսօրվանից մենք ավելի շատ ենք վճարելու գազի համար։ 1 խմ գազի սակագինը նախկին 132 դրամի փոխարեն կլինի 156 դրամ։ Բնակչության համար գազը թանկանում է 18,1%-ով, իսկ խոշոր սպառողների համար՝ 13,9%-ով։
Հուլիսի 7–ից կբարձրանա նաև էլեկտրաէներգիայի սակագինը։ Բնակչության համար ցերեկային սակագինը կկազմի 38 դրամ/կՎտժ, գիշերային սակագինը` 28 դրամ/կՎտժ:
Հասկանալի է, որ այս թանկացումները նպաստելու են այլ ապրանքների ու ծառայությունների գների բարձրացմանը։
Իշխանական ներքին անցուդարձից լավատեղյակները պնդում են, որ մեծացել են նաև «ատկատների» չափերը, ինչը նույնպես իր ազդեցությունը կունենա գնագոյացման վրա։
Նախագահականում տեղի ունեցած վերջին խորհրդակցությունը ապացուցեց այն թեզը, ըստ որի՝ բյուջետային միջոցների անարդյունավետ օգտագործումը հովանավորվում է «Բարձր դռան» կողմից, ասել է թե՝ Տիգրան Սարգսյանն ինքնագլուխ չի «կոպեկանոց» մալուխը գնում տասնապատիկ թանկ։
Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ կարևորը թղթերը չեն։ Կարևորն այն է, որ «ճիշտ» կազմակերպվեն բյուջետային միջոցների ծախսերը։ Այդ խոսքերից հետո բոլորի համար պարզ դարձավ, որ պետության կողմից ձեռք բերվող մալուխի գինը չի իջնելու։
Ս. Սարգսյանը նաև կոչ արեց պետբյուջեն ծախսող մարմիններին չկոմպլեքսավորվել, երբ գրում են, թե այսքան փող ծախսեցին քեֆերի ու պատվիրակությունների վրա։
«Պետք չէ մտավախություն ունենալ, որ այդ հաշվետվությունների հրապարակումից հետո 1, 2 կամ 3 օր հետո տեղի մամուլը սկսում է գրել, որ 300.000 դրամ ծախսեցին հյուրասիրության համար, 700.000 դրամ ծախսեցին և այլն: Եթե դրանք ծախսում են մեր նպատակներին համահունչ, ըստ ծրագրի և ծախսում են ազնվորեն, ի՞նչ խնդիր ունեք: Եվ պետք է հորդորել գերատեսչությունների ղեկավարներին, որ անմիջապես նեղացածի դիրք չընդունեն, չասեն՝ մի պատվիրակություն եկավ, մենք ընդամենը 1 մլն դրամով կարողացանք բոլոր հոգսերը հոգալ, իսկ մեր մասին գրում են, որ 1 մլն դրամ ծախսեցինք: Գրում են, թող գրեն»,– մասնավորապես նշել է Սարգսյանը:
Մի խոսքով՝ վարչապետի գործը պետք է լինի լեն ու բոլ ծախսելը, Վերահսկիչ պալատի գործը՝ թալանի մասին բացառապես տանը խոսելը, իսկ դատախազության գործը՝ Վերահսկիչ պալատի նախագահի՝ Իշխան Զաքարյանի տանը խոսացած բաները սխալ հանելը, վարչապետի «ատկատները» չհայտնաբերելն ու օֆշորի տեղը մոռանալը։
Դե, իսկ ՀՀ բնակչության գործը պետք է լինի գազի, հոսանքի ու մյուս բաների համար պարտաճանաչ վճարումներ կատարելը։ Թե չէ կանջատեն։
Հանուն արդարության պետք է նկատել, որ հանրությանը տարբեր տիպի «գռուզիտների» ենթարկելուն զուգահեռ, իշխանությունները նաև օգնության ձեռք են մեկնել։ Այսօրվանից նվազագույն աշխատավարձը 35 000 դրամից կդառնա մի ամբող 45 000 դրամ։ Ճիշտ է, նվազագույն աշխատավարձի այդ բարձրացումը որևէ բան չի փոխի ՀՀ քաղաքացիների կյանքում, բայց «զատո» ցույց կտա, որ իշխանությունը մտածում է նաև տալու մասին։ Այսինքն՝ այնպես չէ, որ միայն հարկ են հավաքում, «ատկատ» վերցնում ու հոսանքի գին բարձրացնում։ Նաև ժողովրդի մասին են մտածում։

Спасибо Великому Сержу за наши счастливые дни
С сегодняшнего дня мы будем больше платить за газ. Вместо прежних 132 драмов за 1 куб. м тариф составит 156 драмов. Для населения газ подорожает на 18,1%, а для крупных потребителей – на 13,9%.
С 7 июля должна повыситься цена и на электроэнергию. Дневной тариф за 1кВт./ч электроэнергии составит 38 драмов, а ночной – 28 драмов.
Понятно, что это подорожание повлечет за собой увеличение цен и на другие товары и услуги.
Хорошо осведомленные в политических перипетиях источники настаивают, что повысятся и размеры «откатов», что также негативно скажется на ценообразовании.
Последнее совещание в президентском дворце в очередной раз подтвердило тезис о том, что неэффективное использование бюджетных средств спонсируется «Высокой Портой», то есть, Тигран Саркисян не самовольно втридорога покупает копеечные кабели.
Серж Саргсян сказал, что главное – это не бумаги. Важно, чтобы расходы бюджетных средств осуществлялись «правильно». После этих слов всем стало ясно, что цена на приобретаемый государством кабель не снизится.
Кром того, Серж Саргсян призвал тратящие госбюджет органы не комплексовать, когда пишется, что столько-то денег было потрачено на застолья и делегации.
«И не нужно опасаться, что после публикации этих отчетов через 1, 2 или 3 дня местная пресса начинает писать, что 300.000 драмов израсходовали на угощение, 700.000 драмов – на что-то еще, и т.д. Если они расходуются созвучно нашим целям, в соответствии с программой и расходуются честно, в чем проблема? И нужно призвать руководителей ведомств, чтобы сразу не принимали позу обиженного, не говорили, что приехала делегация, и мы всего за 1 млн. драмов сумели покрыть все расходы, а про нас пишут, что мы потратили 1 млн. драмов. Ну и пусть пишут», - отметил, в частности, Саркисян.
Словом, премьер не должен скупиться на траты, Контрольная палата должна говорить о разграблении бюджета, не вынося сора из избы, а прокуратура – аргументировать неверность сказанного в сенях председателя КП Ишхана Закаряна, не разоблачать «откаты» премьера и забыть об оффшорах. Граждане же РА должны прилежно платить за газ, электроэнергию и остальное. Иначе – отключат.
Ради справедливости стоит отметить, что, параллельно попыткам «загрузить» общество, власти протянули последнему и руку помощи. С сегодняшнего дня минимальная зарплата вырастет с 35 тыс. драмов до целых 45 тыс. Правда, данное повышение ничего не изменит в жизни граждан РА, но зато это покажет, что власти думают не только о себе. То есть, это не правда, что власти лишь собирают налоги, берут «откаты» и повышают цену на электроэнергию. Они ведь и о народе думают.