Բացահայտիչ, բացահայտյալ
«Ֆոտոլուրի» թղթակիցն այս պահն անմահացրել է ՀՀ դատախազության գործունեության 95-ամյակի կապակցությամբ տեղի է ունեցած հանդիսավոր նիստի ժամանակ: Երկուսն էլ փայլում են։ Այսինքն՝ կարողացել են թաքցնել ներքին լարվածությունը։
Նկատենք, որ վարչապետի ու գլխավոր դատախազի համատեղ նկարները յուրօրինակ խորհուրդ են պարունակում, քանզի միշտ չէ, որ «բացահայտիչն» ու «բացահայտյալը» իրար ինչ–որ բան են նվիրում կամ իրարից նվեր ստանում։
Ինչպես հայտնի է, Տիգրան Սարգսյանն օֆշորի գործի հետ կապված դիմել է դատախազություն, որպեսզի վերջինս բացահայտի, թե ով է փորձել 10 մլն դոլարի չափով վարկաբեկել իր հեղինակությունը։ Աղվան Հովսեփյանը, ահա, պետք է պարզի մի բան, որը պարզ է անգամ նախադպրոցական տարիքի երեխաներին։
Վարչապետի ու Աղվան Հովսեփյանի ճանապարհները հատվելու են նաև Վերահսկիչ պալատի բացահայտումների թեմայով։ Բանն այն է, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն Իշխան Զաքարյանի բացահայտումներն ուղարկել է գլխավոր դատախազություն։ Իսկ դա նշանակում է, որ Աղվանը պետք է ոչ միայն բացահայտի օֆշորներում Տիգրանի պատվի հետ խաղացողների անունները կամ անունը (Աշոտ Սուքիասյանը շտապել է հայտարարել, թե այդ «Խաչիկյանն» ինքն է), այլ նաև պետական բյուջեի միջոցները 70 մլրդ դրամի չափով անարդյունավետ օգտագործելու միջոցով նույն Տիգրանի բարի համբավն արատավորողներին։
Ի դեպ՝ և՛ օֆշորի, և՛ բյուջետային թալանի մասով Տիգրանը մեղադրում է բոլորին ու «սուխոյ ատկազ» կանգնում։ Թե ինչպես է այս պայմաններում աշխատելու դատախազությունը, մնում է միայն ենթադրել։
Ծանր, շատ ծանր գործ է բաժին հասել Աղվան Հովսեփյանին։ Նա պետք է բացահայտի, որ Տիգրանն իր կամքից անկախ դարձել է օֆշորային կազմակերպության համասեփականատեր՝ հընթացս հարստանալով մի քանի միլիոն դոլարով, ինչպես նաև այնպես ուսումնասիրի ՎՊ բացահայտած չարաշահումները, որ ո՛չ շիշը վառվի, ո՛չ քյաբաբը։ Եվ այս ամենը Հովսեփյանը պետք է անի օրենքի շրջանակներում։
Մի խոսքով՝ Աղվանը շատ բարդ խնդրի առաջ է կանգնած։ Նրան հիմա հետևյալ խորհուրդը կարելի է տալ. եթե չգիտես ինչպես վարվել, վարվիր օրենքով։

«Обвинитель» и «обвиняемый»
Данный момент корреспондент «Фотолур» увековечил на торжественном заседании в честь 95-летнего юбилея деятельности Прокуратуры РА. Оба светятся от счастья. Вернее, им удается скрывать внутреннее напряжение.
Заметим, что совместные фотографии премьера и генпрокурора содержат в себе своеобразный посыл, поскольку подарками обмениваются не просто высокопоставленные чиновники, но «обвиняемый» и «обвинитель».
Как известно, в связи с оффшорным делом Тигран Саркисян обратился в прокуратуру, чтобы последняя выяснила, кто попытался скомпрометировать его на целые 10 млн. долларов. Теперь Агван Овсепян должен выяснить то, что понятно даже детям дошкольного возраста.
Дорожки премьера и Агвана Овсепяна пересекутся и по части разоблачений Контрольной палаты. Дело в том, что спикер НС Овик Абрамян направил выявленные Ишханом Закаряном факты бюджетных злоупотреблений в Генпрокуратуру. Это, в свою очередь, означает, что Агван должен разоблачить имена не только игравших с репутацией Тиграна в кипрских оффшорах (возможно, это будет одно имя, поскольку Ашот Сукиасян поспешил заявить, что этим «Хачикяном» является именно он), но и опорочивших доброе имя Тиграна неэффективным использованием средств госбюджета на 70 млрд. драмов.
Кстати, и в первом, и во втором случае Тигран винит всех, кроме себя, идя на «сухой» отказ. Как же в подобных условиях будет работать прокуратура, остается только догадываться.
Да уж, тяжела шапка Агвана. Он должен установить, что Тигран невольно стал совладельцем оффшорной компании, одновременно обогатившись на несколько миллионов долларов, а также изучить выявленные КП злоупотребления, но так, чтобы и овцы были целы, и волки – сыты. И всё это Овсепяну предстоит сделать в рамках закона.
Словом, Авгван стоит перед крайне трудной дилеммой. В этих условиях ему можно лишь посоветовать: если не знаешь, как поступать, то поступай по закону.