Օֆշորի Տիկոն ու Գորիսի Լիսկան
Սերժ Սարգսյանը խառն է, շատ խառը։ Յուրայինները հայտնվել են սկանդալի մեջ ու ոչ մի կերպ չեն կարողանում տակից դուրս գալ։
Որքան էլ «արևմտամետ» ու «բարեպաշտ» Տիգրան Սարգսյանը երդում–պատառ է ուտում, թե ինքը կապ չունի օֆշորի հետ, միևնույն է նրա ասածներին ոչ մեկը չի հավատում (անգամ փյունիկի պես ԱԺՄ փլատակների տակից հառնած և իր նախկին կուսակցին օգնության հասած Արշակ Սադոյանը)։ Չի հավատում, քանզի վարչապետը բռնվել է փաստի վրա։ Եվ ոչ միայն օֆշորի հարցում։ ՎՊ–ի բացահայտումները հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ պետական բյուջեն Տիգրանի համար «օֆշորային» տարածք է կամ «ատկատահեն» տնտեսություն կառուցելու միջոց։
Տիգրանից ոչ պակաս ծանր դրության մեջ է հայտնվել նաև Սուրիկ Խաչատրյանը։ Ճիշտ է, ի տարբերություն վարչապետի, նախկին մարզպետի պահով ուղղակի ապացույցներ չկան այն մասին, որ նա է կատարել հանցագործությունը (Ավետիք Բուդաղյանի սպանությունը), բայց ամեն դեպքում իր տան բակում է եղել դեպքը և հարուցված գործով անցնում է տղան։
Սերժ Սարգսյանն այս երկու թեմաներով էլ ծպտուն չի հանել, բայց դա աղմկոտ լռություն է։ Լռությունն ամեն ինչ ասում է։ Սերժը պարզապես չի կարող խոսել։ Խոսի, որ ի՞նչ անի։ Իր փոխարեն խոսում են «անկախ» լրատվամիջոցները, Տիգրանը, Սուրիկն ու իրավապահ մարմնինները։ Սկանդալի «հերոսներն» արդարանում են, «անկախ» լրատվամիջոցները «քաղաքացիականության» դիրքերից արդարացնում են թալանը, դե իսկ իրավապահներն էլ սպասում են հրահանգի։
Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Տիգրան Սարգսյանն իր համար հանգիստ տանը նստած է եղել, իսկ ահա նրա չուզողներն, օգտվելով առիթից, օֆշորում կազմակերպություն են բացել ու չարամտորեն հարստացրել նրան։ Մութ ուժերի նենգությունն այն աստիճանի է հասել, որ հերիք չէ 10 միլիոն դոլարանոց վարկաբեկման օպերացիա կազմակերպեցին, դեռ մի բան էլ 100 հազ. դոլար ծախսել են, որպեսզի թեման «տաք» պահեն։
Սուրիկ Խաչատրյանի պահով էլ գրեթե պաշտոնական վարկած է դարձել այն, որ Բուդաղյան եղբայրների վրա կրակելը եղել է անհրաժեշտ պաշտպանություն (Լիսկան իր համար տանը քնած է եղել, իսկ ահա նրա չուզողները հարձակվել են տան վրա)։
Ահա սրանք են Սերժ Սարգսյանի մեսիջները հանրությանը, նախաքննության մարմիններին և իշխանական տարբեր թևերին։ Ուրիշ բան նրանից սպասել պետք էլ չէ։ Տվյալ դեպքում անհասկանալի են այն հայտարարությունները, թե նախագահը պետք է ուղերձով հանդես գա։ Հանդես գա, որ ի՞նչ անի։
Սերժն իր ներկայիս պահվածքով արդեն իսկ յուրօրինակ ուղերձ հղել է։ Սերժի համար թանկ են ինչպես Գորիսի Լիսկան, այնպես էլ Օֆշորի Տիկոն, քանզի առաջինի միջոցով նա տոկոս է «խփում», իսկ երկրորդի մջոցով՝ փող։
Սուրիկն ու Տիգրանը իշխանության երկու դեմքերն են՝ մեդալի երկու կողմերը, իսկ փողն ու տոկոսը Սերժի իշխանության խորհրդանիշներն են։ Այդ իսկ պատճառով էլ Սերժը չի ուզում հանձնել նրանց։ Նա բնազդաբար է զգում, որ խորհրդանիշների կործանումն իր հետևից կբերի իշխանական բուրգի փլուզմանը։ Ահա այդ իսկ պատճառով էլ Տիգրանին ու Սուրիկին ատամներով են պահում և նույնիսկ փորձում են նրանց ներկայացնել որպես զոհ։
«Սրբազան ավազակաորջում» մտածողության հեղափոխությունը նոր թափ է հավաքում։ Գնդակը հիմա մեր՝ հանրության դաշտում է։ «Կամ–կամ»–ի ժամանակը վաղուց եկել է։

Оффшорный Тико и Горисский Лиска
Сержу Саргсяну не позавидуешь – он оказался в крайне трудном положении. Люди из его окружения замешаны в скандале, и никак не могут из-под него выкрутиться.
Сколько бы «прозападный» и «праведный» Тигран Саркисян ни божился, будто не имеет к оффшору никакого отношения, все равно его словам никто не верит (даже подобно фениксу воскресший из-под руин Союза национал-демократов и поспешивший на помощь своему бывшему однопартийцу Аршак Садоян). Не верит, так как премьер попался с поличным. И не только в связи с оффшором. Разоблачения Контрольной палаты в очередной раз показали, что госбюджет тоже является для Тиграна «оффшорной» зоной или средством построения «откатоёмкой» экономики.
В не менее сложном положении, чем Тигран Саркисян, оказался и Сурик Хачатрян. Правда, в отличие от первого, по части бывшего губернатора не было каких-либо прямых доказательств его соучастия в преступлении (убийство Аветика Будагяна), тем не менее, трагический инцидент произошел во дворе его дома, и по уголовному делу проходит его сын – Тигран Хачатрян.
В обоих случаях Серж Саргсян хранил гробовое молчание, которое, тем не менее, говорило само за себя. Сержу попросту нечего сказать. Да и что он мог заявить? Вместо него говорят «независимые» СМИ, Тигран, Сурик и правоохранительные органы. «Герои» скандала оправдываются, «независимые» СМИ с позиций «гражданственности» оправдывают разграбление бюджета, а правоохранители ожидают дальнейших распоряжений.
Согласно официальной версии, Тигран Саркисян преспокойно сидел у себя дома, а в это время его недоброжелатели, воспользовавшись моментом, открыли в оффшоре фирму и злонамеренно обогатили премьера. Не хватало того, что темные силы организовали операцию по дискредитации Тиграна стоимостью в 10 млн. долларов, так они еще потратили 100 тыс. долларов на поддержание интереса к данному скандалу – вот уж нет предела коварству.
По части же Сурика Хачатряна практически официальной стала версия о том, что выстрелы в братьев Будагян были произведены в рамках необходимой самообороны (Лиска спал себе беспробудным сном, а недоброжелатели напали на его дом).
Именно таковы мессиджи Сержа Саргсяна обществу, следственным органам и различным крыльям власти. Другого от него ожидать даже не стоило. И в данном контексте непонятными остаются те заявления, что президент должен выступить с посланием. Возникает вопрос – для чего?
Своим нынешним поведением Серж уже выступил со своеобразным посланием. Сержу дороги как Горисский Лиска, так и Оффшорный Тико, поскольку первый помогает ему «набирать» проценты, а второй – деньги.
Сурик и Тигран являются двумя ликами властей – двумя сторонами медали, ведь деньги и проценты стали символами власти Сержа. Именно по этой причине Серж и не хочет их сдавать. Он инстинктивно чувствует, что утрата символов повлечет за собой развал властной пирамиды. Поэтому он и держится за Тиграна и Сурика зубами и даже пытается преподнести их в качестве потерпевшей стороны.
Революция мышления в «священном вертепе» набирает новые обороты. Мяч сейчас на нашем, общественном поле. Время «или-или» уже давно наступило.