Գյուղատնտեսության նախարար. «Ի՞նչ փոխհատուցում...»
Այսօր Շիրակի մարզպետարանի մարզխորհրդի նիստին մասնակցում էր նաև Գյումրի ժամանած ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը:
Նախարարի այցից հատկապես մեծ ակնկալիքներ ունեին վերջերս ուժեղ կարկուտից և քամուց տուժած համայնքները, որոնք օգնություն են ակնկալում կառավարությունից։ Սակայն նախարարը տուժած համայնքնրեին հիսաթափեցրեց:
Լրագրողների այն հարցին, թե ի՞նչ միջոցառումներ է ձեռնարկում գյուղնախարարությունը տուժած համայքներին փոխհատուցում տրամադրելու ուղղությամբ, Գերասիմ Ալավերդյանը հետևյալ պատասխանը տվեց. «Ի՞նչ փոխհատուցում, ումի՞ց են փոխհատուցում ուզում։ Եթե մարդն ունի կապած պայմանգիր ինչ-որ մի կազմակերպության հետ, երկրի հետ, պետության հետ՝ փոխհատուցում ակնկալում է: Պայմանգիր չկա, ապահովագրական մեխանիզմ երկրում չկա: Դրա համար հիմա ոչ թե փոխհատուցում պետք է լինի, այլ օգնություն, աջակցություն գյուղացիական տնտեսություններին, գյուղացիներին: Մենք էս պահին ամբողջ երկրի, մենակ Շիրակը չէ, վնասները ներկայացրել ենք կառավարություն: Դե, հիմա եկեք տեսնենք՝ , քանի որ Շիրակում տարերքը առավել ուժեղ է եղել, ավելի շատ վնաս է տվել: Մենք բոլոր խնդիրները ներկայացրել ենք կառավարություն, որ Շիրակի մարզում 1,5 մլրդ-ի վնաս է կրել գյուղատնտեսությունը։ Եվ եթե կլինի որևէ աջակցություն, բնականբար, Շիրակը դրանից անմասն չի մնա»:
Իսկ հակակարկտային կայանքների տեղադրման հույս Շիրակի մարզի համայնքերը, առնվազն այս տարվա ընթացքում, չպետք է ունենան, քանի, որ դրա համար անհրաժեշտ են ռադիոլոկացիոն կայաններ, որոնք Շիրակի մարզում չկան: Այս առումով կառավարությունն սպասում է ճապանոկան վարկին, ինչը թույլ կտա 2010-11թթ. ընթացքում 250 մլն դրամի ներդրում կատարել հակակարկտային կայանքների աշխարհագրությունն ընդլայնելու ուղությամբ:

Министр сельского хозяйства: «Какая компенсация?»
Сегодня в заседании облсовета Областной администрации Ширака участвовал также прибывший в Гюмри министр сельского хозяйства РА Герасим Алавердян.
С визитом министра большие надежды связывали общины, пострадавшие недавно от града и ветра, которые ожидали помощи от правительства. Однако министр разочаровал пострадавшие общины.
На вопрос журналистов, какие меры предпринимает Минсельхоз в плане предоставления компенсации общинам, Герасим Алавердян ответил: «Какая компенсация? От кого компенсацию хотят? Если у человека есть договор, заключенный с какой-то организацией, страной, государством, то ждет компенсации. Договора нет, в стране нет страхового механизма. Поэтому должна быть не компенсация, а помощь, поддержка сельскохозяйственным хозяйствам, крестьянам.  Мы на этот момент представили правительству ущербы по всей стране, не только по Шираку. Теперь смотрите, поскольку стихия в Шираке была намного сильнее, нанесла больше вреда. Мы все проблемы представили в правительство о том, что сельское хозяйство в Шираке понесло урон в размере 1,5 млрд. драмов. И если будет какая-то поддержка, то естественно, Ширак от этого не останется в стороне».
А надежду на размещение противоградовых установок общины Ширака, как минимум в этом году, не должны питать, поскольку для этого необходимы радиолокационные установки, которых в Ширакской области нет. В этой связи правительство ожидает кредит от Японии, который позволит в течение 2010-11 году осуществить инвестиции на сумму в 250 млн. драмов для расширения географии противоградовых установок.